Listę filmów wartych zobaczenia regularnie uzupełniam już od kilku lat. Do tej pory na bloga wrzucałam tylko informacje o filmach, które obejrzałam ale jeden z czytelników podrzucił mi pomysł, by podzielić się z Wami tytułami wszystkich najciekawszych produkcji z fotografią w tle. Stąd dzisiejszy post.

Gdyby jakiś film nie znalazł się na liście poniżej pisz śmiało (czy to w komentarzu, czy mailowo: kontakt@psychologiafotografii.pl, czy na Facebooku) – to go dodam do spisu. Stwórzmy ten post razem. 🙂

„Tales by light” (2017)

„Tales by light” to już dwie serie odcinków, z których każdy poświęcony jest sylwetce innego fotografa. Poznajemy fotografów podczas ich podróży po świecie i podglądamy jak realizują swoje projekty fotograficzne.

Zwiastun 1 | Zwiastun 2 | wpis na blogu

Angel-A (2005)

André, nieudacznik życiowy i straszny pechowiec,poprada w problemy finansowe i postanawia rzucić się z mostu. Przez przypadek spotyka nieznajomą kobietę, której ratuje życie. W zamian ona postanawia mu pomóc.

Zwiastun | wpis na blogu

 

David Bailey. Fotograf gwiazd (2010)
(David Bailey: Four Beats To The Bar and No Cheating)

David Bailey jest słynnym brytyjskim fotografem – autorem portretów wielkich osobowości XX wieku.

 wpis na blogu

Futro: portret wyobrażony Diane Arbus (2006)
(
Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus)

Historia kobiety, która stała się sławna dzięki szokującym zdjęciom ludzi z marginesu społecznego.

Zwiastun | wpis na blogu | Kup DVD tutaj

Dziennik z podróży (2013)

Do Tadeusza Rolke wybitnego twórcy polskiej fotografii reportażowej zgłasza się 15-letni Michał zafascynowany fotografią. Razem wybierają się na letnią podróż starym kamperem, by zebrać materiał na wystawę i poznać tajniki fotografii.

Zwiastun | wpis na blogu

Szukając Vivian Maier (2013)
(
Finding Vivian Maier)

Vivian Maier przez wiele lat pracowała jako niania jednocześnie nie rozstając się z aparatem na krok. Niezwykle utalentowana ale odkryta dopiero po śmierci przez nieznanego jej człowieka Johna Maloofa. Genialna i bardzo zaburzona kobieta.

Zwiastun | wpis na blogu | Kup DVD tutaj

Wolny strzelec (2014)
(
Nightcrawler)

Szukający desperacko pracy Lou Bloom wpada na pomysł, by filmować nocne wypadki i zbrodnie, po czym sprzedawać materiały lokalnej telewizji.

Zwiastun | wpis na blogu | Kup DVD tutaj

Sztuka wysublimowanej fotografii (1998)
(
High Art)

Syd, asystentka redaktora w magazynie Frame odkrywa, że jej sąsiadką jest utalentowana fotografka Lucy Berliner. Między kobietami rodzi się silna więź.

Zwiastun | wpis na blogu | Kup DVD tutaj

Annie Leibovitz: Życie w obiektywie (2006)
(Annie Leibovitz: Life Through A Lens)

Annie Leibovitz jest chyba jedna z najsłynniejszych i najbardziej rozpoznawanych artystek fotografików na świecie. Twórczyni wielu sesji dla największych gwiazd. Autorka między innymi takich zdjęć jak: ostatnie ujęcia Johna Lennona i Yoko Ono zrobiona w dniu śmierci artysty czy Demi Moore w ciąży. To nie tylko film o fotografie ale także o bohaterach jej zdjęć.

Zwiastun | Link do wpisu na blogu

Po tysiąc razy dobranoc (2013)
(A thousand times goodnight)

Opowieść o Rebecce – fotoreporterce wojennej. Przyzwyczajona do życia w niebezpieczeństwie z dala od miejsca zamieszkania nawet nie podejrzewa, co ją czeka. Jej mąż Marcus ma dość jej ciągłych wyjazdów i próbuje namówić ją aby porzuciła ryzykowną pracę i więcej czasu spędzała z nim i dziećmi. Kobieta staje przed trudnym wyborem między pracą, którą kocha, a rodziną bez której nie może żyć.

Zwiastun

Fotograf wojenny (2001)
(War photographer)

Film dokumentalny poświęcony fotografowi wojennemu James’owi Nachtwey, przez wielu uznawanego za najlepszego w swojej dziedzinie. W filmie ukazana jest niebezpieczna praca reportera wojennego oraz ciężkie warunki w jakich powstają niezwykłe zdjęcia.

Zwiastun

Nowojorska ulica w obiektywie(2013)
(Everybody street)

Dokument opowiadający o zanikającej dziś sztuce fotografii ulicznej. Autorka rozmawia z największymi jej gwiazdami, słuchając o wielogodzinnym czekaniu i wytrwałości godnej myśliwych. Film pozwala nam poznać najróżniejsze strategie, które służą jednemu celowi: uchwycić ten jeden, niepowtarzalny moment.

Zwiastun

Sól ziemi (2014)
(
Le sel de la terre)

„Sól ziemi” to dokument opowiadający o brazylijskim fotografie Sebastiao Salgado, który przez 40 lat podróżował po świecie uwieczniając ludzkość w okresie wielkich zmian oraz w niesamowity sposób fotografował zwierzęta oraz krajobrazy.

Zwiastun | Wpis na blogu

Jan Saudek Fotograf (2015)

Film biograficzny na podstawie życia Jana Saudka, znanego czeskiego fotografa. Chyba większość z Was kojarzy jego prace, bo są dość charakterystyczne (akty kobiet na tle odrapanej piwnicznej ściany). Póki co udało mi się znaleźć tylko wersję czeską, może niedługo doczekamy się tłumaczenia.

Zwiastun

Powiększenie (1966)
(Blow – up)

Opowieść o młodym fotografie fotografie mody, który nieświadomie uwiecznia swoim aparatem scenę morderstwa. Fotograf od pokazów mody Thomas jest u szczytu swojej kariery. Pewnego dnia w jego studiu zjawia się Jane, która żąda wydania zdjęć pary kochanków, którą Thomas z ukrycia sfotografował w parku. Zaintrygowany mężczyzna postanawia dokładnie przyjrzeć się zdjęciu. Na coraz to większych powiększeniach fotograf znajduje zwłoki. Wszystkie negatywy i odbitki zdjęć w niewyjaśnionych okolicznościach znikają z jego studia.

Zwiastun | Kup DVD tutaj

Bractwo Bang Bang (2010)
(The
Bang Bang Club)

Oparta na faktach historia czterech młodych fotografów, którzy w ostatnich dniach apartheidu dokumentowali krwawe zamieszki i ich ofiary. “Bractwo bang bang” to nazwa nadana im przez jedną z lokalnych gazet po tym jak wchodzili w sam środek strzelanin, by móc ją dokładniej uwiecznić. Zdjęcia ich autorstwa są znane przez cały świat. Dwóch z nich otrzymało nagrody Pulitzera, jeden zginął, jeden popełnił samobójstwo, kolejny po latach porzucił zawód, a ostatni z bractwa w październiku 2010 roku stracił obie nogi gdy wszedł na minę, towarzysząc amerykańskiemu patrolowi w Kandaharze.

Zwiastun

Sekretne życie Waltera Mitty (2013)
(
The Secret Life of Walter Mitty)

Walter Mitty jest marzycielem często uciekającym w świat wyobraźni. Pewnego dnia jego kariera zostaje zagrożona. Postanawia wtedy wyruszyć w podróż, która da początek wydarzeniom tak niezwykłym, że nie był w stanie ich sobie wcześniej wyobrazić. Z fotografią ściśle związana jest tylko ostatnia scena, ale dla niej warto obejrzeć cały film – uwierzcie mi.

Zwiastun| Wpis na blogu | Kup DVD tutaj | Kup Blu-Ray tutaj |

Zniszcz mu aparat (2010)
(
Smash His Camera)

Ron Galella – najbardziej znienawidzony hollywoodzki fotograf opowiada o swojej pracy. Nazywano go pierwszym prawdziwym paparazzo.

Zwiastun

Miasto Boga (2002)
(
Cidade de Deus)

Historia oparta na faktach opowiadająca o dwóch chłopcach ze slumsów Rio de Janeiro. Jeden z nich dołączył do gangu, drugi postanowił zająć się sztuką i został fotografem. Dzięki temu jako jeden z nielicznych mógł fotografować nieznane innym życie w slumsach i pokazywać je szerszej publiczności.

Zwiastun | Kup DVD tutaj | Wpis na blogu

We’ll Take Manhattan (2012)

Jest rok 1962, fotograf z niższej klasy społecznej David Bailey i nieznana modelka Jean Shrimpton zostają wysłani do Nowego Jorku dla prestiżowego magazynu modowego Vouge. To historia szalonego tygodnia oraz romansu głównych bohaterów,  a także opowieść o realiach ówczesnego środowiska fotograficznego i okropnych walk redaktorem mody. Film o tym, jak dwoje młodych ludzi zmieniło świat mody na zawsze.

Zwiastun

Uwiecznione chwile (2008)
(
Everlasting Moments)

Historia dzieje się w szwecja we wczesnym XX-tym wieku, podczas zmian w społeczeństwie wynikających z  niepokoju dotyczącego wojny i ubóstwa. Młoda kobieta z klasy robotnicznej, Maria Larssons wygrywa na loterii kamerę. Mimo wszystko postanawia ją zatrzymać, co całkowicie zmienia jej życie. Dzięki kręceniu, Maria patrzy na życie z zupełnie innej perspektywy, ale również komplikuje to jej życie. Mąż Marii wpada w kłopoty z alkoholem, a ona poznaje czarującego fotografa.

Zwiastun

Spotkanie w Palermo (2008)
(
Palermo Shooting)

Finn jest fotografem i współpracuje z największymi domami mody oraz najpiękniejszymi modelkami. W jego życiu nie brakuje intensywnych wrażeń, luksusu i sławy, powoli jednak staje się to dla niego nudne i zaczyna tęsknić za czymś zupełnie innym. Sesja fotograficzna zaprowadzi Finna do Palermo. Jednak zamiast odpoczynku spotka mężczyznę, którego widział już w snach oraz młodą kobietę. Oboje te postacie sprawią, że podróż po obcym mieście stanie się podróżą w głąb siebie, która zmieni życie mężczyzny.

Zwiastun

Fotograf elfów (1997)
(Photographing Fairies)

Charles Castle, angielski fotograf, uczestniczy w oficjalnym pokazie fotografii, których głównym tematem są elfy. Charles publicznie udowadnia, że zdjęcia są nieprawdziwe. Po jakimś czasie w jego studio pojawia się Beatrice Templeton i pokazuje mu fotografie zrobione jej kilkuletnie córki, które rzekomo spotkały elfy. Charles dokładnie bada zdjęcia i nie jest w stanie udowodnić tego, że są fałszywe. Zaintrygowany fotograf jedzie do miasteczka,  zamieszkałego przez rodzinę Templetonów, aby zbadać to niezwykłe zjawisko.

Zwiastun

Kobieta, która pragnęła mężczyzny (2010)

Młoda, uznana, fotograf mody, której życie ciągle toczy się na walizkach, przypadkowo spotyka w Paryżu mężczyznę, który budzi w niej niezwykle silną namiętność. Romans staje się bardzo intensywny i powoduje, że sens życia kobiety staje pod znakiem zapytania.

Zwiastun | Kup DVD tutaj

Zdjęcie w godzinę (2002)
(
One Hour Photo)

Seymour Parrish jest nieśmiałym i zamkniętym w sobie pracownikiem punktu w jednym z podmiejskich supermarketów, w którym pracuje od dwudziestu lat. Brak rodziny i przyjaciół rekompensuje sobie traktując klientów utrwalonych na fotografiach jak swoich bliskich. Szczególne miejsce zajmuje pewne młode, na pozór szczęśliwe małżeństwo z kilkuletnim synem.Gdy dowiaduje się o problemach rodziny, postanawia wkroczyć w ich życie.

Zwiastun | Wpis na blogu | Kup DVD tutaj

 

Pola śmierci (1984)
(The Killing Fields)

Historia oparta na faktach. Kambodża, kwiecień 1975. Wojska Czerwonych Khmerów przejmują władzę nad stolicą Phnom Penh. Reporter Sydney Schanberg namawia swojego tłumacza Ditha Prana , aby ten został w mieście i przesyłał mu najnowsze wiadomości. Pran trafia jednak do obozu koncentracyjnego, w którym każdego dnia musi walczyć o przetrwanie. Tymczasem Schanberg po powrocie do USA otrzymuje nagrodę Pulitzera i próbuje pomóc swojemu przyjacielowi uwolnić się z Kambodży.

Zwiastun | Kup DVD tutaj

Czas, który pozostał (2005)
(
Le Temps qui reste)

Romain – młody fotograf mody żyje pełnią życia. Jest zadowolony zarówno ze swojego życia zawodowego (jego kariera pomyślnie się rozwija) jak i uczuciowego. Pewnego dnia, podczas sesji zdjęciowej, Romain traci przytomność. Diagnoza nie jest dobra – okazało się, że cierpi na nieuleczalną chorobę. Mając świadomość, że zostało mu zaledwie kilka miesięcy życia, młody mężczyzna zaczyna przewartościowywać swoje dotychczasowe życie.

Zwiastun | Kup DVD tutaj

 

 Wszystkie umieszczone fotografie to oficjalne plakaty promujące filmy albo okładki ich wydań DVD.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz


5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

39 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina
Karolina
23 maja 2017 16:25

Byłoby świetnie, gdyby filmy były jasno podpisane co jest dokumentem, a co nie. Tak myślę.

Emilia |Psychologia Fotografii
Emilia |Psychologia Fotografii
Reply to  Karolina
23 maja 2017 16:37

Przy najbliższej aktualizacji będą podzielone na dokumentalne i fabularne 🙂

Taida Tarabuła
Taida Tarabuła
23 maja 2017 23:21

no jest jeszcze kilka…. Na pewno “Portrecista”, którego wciąż się boję obejrzeć, bo nie wiem, czy dam radę… http://www.filmweb.pl/film/Portrecista-2005-298500. Jest też dokument “Historia jednej fotografii” o ikonicznym zdjęciu Dziewczynka z napalmem Nicka Uta – puszczała to kiedyś nasza TVP, mam nagranie. Fabularny “Dom Frankiego” – naprawdę wart obejrzenia! http://www.filmweb.pl/film/Dom+Frankiego-1992-112583 Za cholerę nie mogę sobie przypomnieć tytułiu filmu, w którym żona fotoreportera jedzie do Bośni, by go odnaleźć… Znakomite mocne kino…. Poszukam jeszcze. Pamiętam jeszcze film “Paparazzi” http://www.filmweb.pl/Paparazzi/ oraz “Paparazzi” https://www.youtube.com/watch?v=fsbk9bEF-QU a także jedna komedia o paparazzi, ale nie pamiętam… Jak jeszcze coś z pamięci wydłubię to dam znać. Tak, czy… Czytaj więcej »

Emilia |Psychologia Fotografii
Emilia |Psychologia Fotografii
Reply to  Taida Tarabuła
24 maja 2017 10:10

“Portrecista” jest dosyć lekki jak na tę tematykę, a bardzo ciekawy – polecam.
Dziękuję bardzo za tytuły, niedługo zaaktualizuję listę 🙂

renata
renata
Reply to  Emilia |Psychologia Fotografii
9 października 2022 16:54

Portrecista – film o fotografie, który robił zdjęcia w Oświęcimiu?

Paulina
Paulina
24 maja 2017 08:24

No i jeszcze mój ukochany Rezerwat, polecam. Fabularny.

Kuba Osiński
Kuba Osiński
24 maja 2017 09:37

Większość widziałem, nawet po kilka razy, a resztę z chęcią obejrzę 🙂

Michail Iwanow
Michail Iwanow
25 maja 2017 07:20

Jest jeszcze fajny film o fotografii z uscmiechem “Pecker” (1998)
http://www.imdb.com/title/tt0126604/

Jarek Wojciechowski
Jarek Wojciechowski
25 maja 2017 13:20

dodam link z 5-cioma filmami oraz wspomnę o filmie Salvador (świetny!)
http://www.fotografiabeztajemnic.pl/2016/05/31/5-filmow-dokumentalnych-o-fotografii/

Jarek Wojciechowski
Jarek Wojciechowski
25 maja 2017 13:25

Ach! I jeszcze Uciec przed śmiercią / Harrison’s Flowers
http://www.filmweb.pl/film/Uciec+przed+%C5%9Bmierci%C4%85-2000-6055

trackback
Ze Źródeł #126 » kubaosinski.eu
26 maja 2017 20:15

[…] 27 filmów o fotografii i fotografach – Psychologia Fotografia – Lista filmów, które warto obejrzeć. […]

Asia | Króliczek Doświadczalny
Asia | Króliczek Doświadczalny
26 maja 2017 19:21

Wow, ile ciekawych tytułów, nie znam prawie nic!
Zgadzam się, że film o Walterze Mittym warto zobaczyć dla tej jednej ceny 🙂

Łukasz - ideagrafika.pl
Łukasz - ideagrafika.pl
5 czerwca 2017 12:24

War Photographer oglądaliśmy na studiach w ramach zajęć z fotografii prasowej. Minęło już 8 lat, a ja nadal pamiętam ten film. Robi powalające wrażenie.

Polecam jeszcze całą serie filmów dokumentalnych o pracy fotografów “Tales by light” oraz 7 odcinek serii “Abstract” od Netflixa poświęcony fotografowi podpisującemu się jako Platon. Można skorzystać z darmowego miesiąca próbnego i obejrzeć całe obie serie dokumentalne (genialne), a potem zrezygnować z abonamentu jeśli nie mamy zamiaru korzystać z niego dalej. Nie płaci się w ten sposób ani grosza.

Lord Nikon
Lord Nikon
11 czerwca 2017 13:02

“Po tysiąc razy dobranoc: wygląda trochę jak “Linsey Addario – to właśnie robię” 🙂

Emilia |Psychologia Fotografii
Emilia |Psychologia Fotografii
Reply to  Lord Nikon
11 czerwca 2017 13:30

“Linsey Addario – to właśnie robię” – to tytuł książki, czy film też jest?

Lord Nikon
Lord Nikon
Reply to  Emilia |Psychologia Fotografii
11 czerwca 2017 18:15

Film bardzo mi się po prostu skojarzył z tą książką.
Z tym że jest wcześniejszy do 2 lata ale jakoś tak… pasował.

darecki
darecki
6 lipca 2017 10:19
Fabrykant z Fotodinozy
Fabrykant z Fotodinozy
25 września 2017 09:31

Dodaję:
“Co się zdarzyło w Madison Country”- teoretycznie to melodramat, ale w tle jest fotografowanie malowniczych mostów dla National Geo, no i Meryl Streep + Clint Eastwood jako fotograf- chemia między tą parą jest wyjątkowa.

Beata Solarska
Beata Solarska
25 września 2017 22:30

Dobra lista, dziękuję! Brak tu jednak doskonałego filmu ze Stevem Buscemi – W pogoni za sławą. Polecam! Pozdrawiam. 🙂

aRTofFOTO.eu
aRTofFOTO.eu
27 września 2017 00:10

Ciekawe tematyczne zestawienie. Jest tego sporo, ale przy pomocy zimowych wieczorów będzie ubywało:)

Andrzej Potulski
Andrzej Potulski
27 września 2017 19:32

Eloquent Nude: The Love and Legacy of Edward Weston & Charis Wilson – bardzo ciekawe i wzruszające-jest także w polskiej wersji językowej , bezpłatnie w jakiejś usłudze vod

magda
magda
11 listopada 2017 18:34

<3

Karol Nauman
Karol Nauman
13 listopada 2017 17:56

Filmy o fotografii i fotografach.

Wg. mnie zbyt mocno utożsamiamy się z narzędziem naszej ekspresji. Fotografię traktując jak sztukę pokazujemy nasz stosunek do rzeczy . To on określa czym jesteśmy i kim jesteśmy. Fotograf to stan umysłu, określona percepcja. Aparat jest tylko wypadkową . Filmy z aparatami fotograficznym w tle są nawiązaniem do kontinuum czasu nie zaś nawiązaniem do genezy tej sztuki. Dlatego podział filmów powinien być na – 1. filmy z fotografem / aparatem w tle – 2.Filmy o sztuce fotografii.

Podział na fabularne i dokumentalne jest bardzo nie trafny.

Pozdrawiam

Asiula84
Asiula84
9 grudnia 2017 15:21

Piękne zbiory. Widzę, że muszę sporo nadrobić:)

Adam Brodawka
Adam Brodawka
13 stycznia 2018 21:35

Jest jeszcze znakomity, 6 odcinkowy serial BBC “Geniusz zaklęty w zdjęciach”. Znakomita historia fotografii

Bomojezycietopodroz.pl
Bomojezycietopodroz.pl
12 czerwca 2018 21:55

Świetny i inspirujący wpis.U mnie w tym tygodniu na blogu również filmowe zestawienie – filmy podróżnicze.Co do Twojego zestawienia to sporo muszę nadrobić.Póki co najbardziej podobał mi się dokument Sól ziemi.

Jacek Chabraszewski
Jacek Chabraszewski
6 września 2018 09:26

“Polaroid. Błyskawiczne spełnienie marzeń” – dokument.

Larys Lubowicki
Larys Lubowicki
13 listopada 2018 20:58

Dodam wspaniały, wzruszający i zabawny dokument “Twarze, plaże.” (2017).
https://www.filmweb.pl/film/Twarze%2C+pla%C5%BCe-2017-780673#_=_
Zachęcam!

Anonimowo
Anonimowo
22 grudnia 2018 09:17
Anonimowo
Anonimowo
3 marca 2019 01:18

Czy ktoś już wspominał ciekawy wątek fotograficzny w filmie “Dym”?…
https://www.cda.pl/video/5550809c

vitavision
vitavision
27 grudnia 2019 03:13

Dziękuję bardzo za tę listę. Przyda się w najbliższe dni 🙂

Anonimowo
Anonimowo
24 stycznia 2020 20:49

I nie wiem czy ktoś wspomniał Kodachrome https://www.filmweb.pl/film/Kodachrome-2017-774739

Tomek
Tomek
6 marca 2020 11:37

Zestawienie pierwsza klasa! Kilku pozycji, przyznam się, nie znałem. Brakuje tu na pewno “Czarnej skrzynki”, fenomenalnego dokumentu o Tomaszu Tomaszewskim. Ilekroć dopada mnie kryzys twórczy, ten film mnie z niego wylecza 😉

Cztery Kadry
Cztery Kadry
6 kwietnia 2020 20:35

Jejaa, ale mega zestawienie, dzięki wielkie Emilka <3

Teodor Medwid
Teodor Medwid
9 maja 2023 08:01

Dobra robota.