Nie ukrywajmy, jakość zdjęć publikowanych na Facebooku, jest dla nas, fotografów, bardzo ważna. Pewnie dlatego pytanie z tematu artykułu niemal codziennie pojawia się na którejś z grup poświęconych robieniu zdjęć. Przygotowując się do tej notki przejrzałam sporo stron, gdzie oczywiście można przeczytać więcej głupot i domysłów autorów, niż rzetelnych informacji, a tak naprawdę wystarczy tylko wejść na Facebooka i doczytać dokładnie jego wymagania. Chcesz wiedzieć w jaki sposób poprawić jakość publikowanych zdjęć?
Zerknij poniżej. Opisałam sposób, z którego sama korzystam. Dzięki temu publikowane zdjęcia na Facebooku wyglądają dokładnie tak samo jak te przeglądane bezpośrednio na dysku.
Czy Twoja przeglądarka dobrze wyświetla kolory?
Podstawa, której nie znalazłam chyba w żadnym artykule dotyczącym tego zagadnienia. Zresztą, dopóki pracowałam na swoim starym monitorze też nie myślałam, że to może być problemem. Często różnica w jakości zdjęć na Facebooku wynika ze złego obsługiwania koloru przez przeglądarkę. Dzieje się to głównie w przypadku monitorów, które wyświetlają więcej kolorów niż sRGB. W dużym skrócie: źle skonfigurowana przeglądarka próbuje wyświetlić obrazy o profilu sRGB w profilu monitora, sztucznie “rozszerzając” zakres kolorów. W teorii – bo w praktyce uzyskujemy sinozielone fotografie o dziwnym kontraście.
W związku z tym, że zarządzenie kolorem to dla mnie nadal czarna magia, a nie chcę udawać znawcę kopiując informacje od kogoś innego, odsyłam Was do bardzo konkretnie opisanego artykułu Tomka Pluszczyka. Znajdziecie tam wskazówki jak prawidłowo skonfigurować przeglądarkę, a wcześniej – jak sprawdzić, czy wyświetla Wam prawidłowo kolory i czy w ogóle potrzebuje konfiguracji.
Ja na początku widziałam u siebie 6 pasków, także wiecie… no słabo było 😉
KOLORYSTYKA ZDJĘĆ I GRAFIK W PRZEGLĄDARKACH – artykuł Tomka Pluszczyka
Skoro jesteście już pewni, że z Waszą przeglądarką jest wszystko w porządku to możemy na spokojnie przejść do kwestii przygotowania zdjęć do publikacji.
Dopasuj odpowiedni rozmiar zdjęcia
Na temat odpowiedniego rozmiaru zdjęć słyszałam już mnóstwo mitów. Zresztą sam polski Facebook nie jest zbyt dokładny w swoich wytycznych.
Zerknijcie na screen poniżej (klikając na zdjęcie przejdziesz do pomocy Facebooka):
Co to znaczy: format zdjęcia 720 pikseli? Rozdzielczość 720p tak jak w przypadku video? Czy może wymiar dłuższego boku? Albo jeszcze coś innego? Otóż okazało się, że nie. Ale żeby to odkryć trzeba było przełączyć się na anglojęzyczną wersję pomocy:
Tak, chodzi o szerokość fotografii, nie jej najdłuższy bok. Dopiero teraz to ma sens.
Podsumujmy:
Jak przygotować zdjęcie do wrzucenia na Facebooku, aby nie straciło na jakości?
1. Zmień jego rozmiar tak, aby szerokość wynosiła 720px, 960px lub 2048px.
Zmiana rozmiaru i formatowanie zdjęć, które dodasz na Facebooku odbywa się automatycznie, dlatego też warto ominąć ten krok i przygotować fotografię w taki sposób, aby portal nie musiał już nic w nim poprawiać.
Ja w zdjęciach poziomych ustawiam szerokość na 2048px, a w pionowych 960px – prezentują się wtedy bardzo dobrze. I pamiętajcie, nie chodzi tutaj o najdłuższy bok, tylko o szerokość zdjęcia. To ta wartość na dole, nie po bokach 😉
2. Zapisz plik w formacie .jpg
Kiedyś mówiono, że najlepiej prezentują się zdjęcia w formacie png (Portable Network Graphics), który był formatem specjalnie dostosowanym do sieci. Teraz nie ma to większego znaczenia. JPG będzie jak najbardziej ok.
3. Zapisz plik w standardzie kolorów sRGB
Dlaczego akurat tak to powinieneś już doskonale wiedzieć z artykułu Tomka. Warto wspomnieć też o tym, że przy zapisywaniu plików powinniśmy pamiętać o dołączeniu profilu ICC do niego.
Z dodatkowych informacji: wystarczająca wartość dpi dla sieci to 80.
Publikuj fotografie w wysokiej jakości
Została nam jeszcze jedna opcja do zaznaczenia już przy samej publikacji zdjęć. Chodzi o “Dodawaj zdjęcia w jakości HD” w przypadku aplikacji na telefon i zaznaczenie okienka “Wysoka jakość”, gdy tworzymy nowy album.
Zdjęcia w wysokiej jakości przesyłane z telefonu
Zdjęcia w wysokiej jakości przesyłane z komputera
Wydaje mi się, że w przypadku przeglądarkowego Facebooka opcja wysokiej jakości zdjęć jest domyślnie włączona, nie udało mi się też znaleźć jakiegoś generalnego przycisku włączającego/wyłączającego tą funkcjonalność. Na komputerze opcja ta jest dostosowywana dla każdego albumu oddzielnie w momencie jego tworzenia.
Bardzo przydatny post, dziękuję – jeszcze nigdzie nie trafiłam na taką syntezę tematu
Wykonałem wszystkie kroki po kolei, łącznie z sRGB w przeglądarce, ale niestety jakość wrzucanego przeze mnie zdjęcia jest DOKŁADNIE TAKA SAMA jak przed zastosowaniem Twoich porad. Jesteś w stanie mi cokolwiek jeszcze doradzić? Byłbym wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam
a robiłeś test z podlinkowanej strony Tomka Pluszczyka?
A wiesz może co zrobić, by Google (blogspot) nie kompresował zdjęć? To trochę inny temat, ale a nuż. 🙂
Spróbuj przygotować je w podobny sposób i zobacz, czy wtedy też tracą na jakości.
A jakie dpi bo to jest zasadnicze pytanie?
Ilość dpi nie ma totalnie znaczenia przy publikowaniu plików w sieci. Jest ważne tylko przy wydrukach 🙂
Jedna uwaga: o ile rozdzielczości nie zostanie zmieniona po załadowaniu zdjęć do FB, o tyle wielkość pliku już tak. Z doświadczenia widzę, że FB kompresuje wszystko tak, aby końcowa wielkość pliku wahała się w okolicach 200kB. Jak na tym czasami cierpi jakość nie muszę chyba wyjaśniać.