Maciej Macierzyński był wybitnym polskim fotografem politycznym. Swoją karierę zaczynał w “Tygodniku Polskim”, później współpracował z “Time Magazine” oraz był fotoreporterem w Agencji Reuters. Zajmował także stanowisko zastępcy redaktora naczelnego Centralnej Agencji Fotograficznej Polskiej Agencji Prasowej, a następnie zastępcy redaktora naczelnego Agencji Fotograficznej Wirtualna Polska. W Polsce fotografował m.in. strajki w 1980 roku, stan wojenny i Okrągły Stół. Był także korespondentem wojennym podczas rewolucji w Rumunii, wojny w Bośni i w Iraku i wielu innych. Zmarł po ciężkiej chorobie w 2014 roku.

“Oczy Wojownika” to wspomnienia jego partnerki Anny Bimer. Opowieść o ich poznaniu się i wspólnym życiu ale także o przemianie samego Macierzyńskiego. Nie jest to typowy portret fotoreportera, więc osoby szukające konkretnych danych i historii mogą czuć się zawiedzione. Jest to bardziej zbiór ich wspólnych chwil i perspektywa osoby, która na co dzień mieszkała z fotografem. A także relacja z ich walki o każdy dodatkowy dzień życia artysty.

Pięknie wydana na grubym papierze, bardzo lekko się czyta, mimo nie do końca miłej i łatwej treści. Warto przeczytać chociażby dla samego poznania sylwetki Macieja Macierzyńskiego, jego podejścia do fotografii oraz swojej pracy jako genialnego fotoreportera.

Do poczytania polecam też wywiad:: https://www.tygodnikprzeglad.pl/fotoreporterzy-sa-oczami-swiata/

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments