Przeczytałeś poprzednie wpisy o wysokiej wrażliwości i na większość odpowiedzi odpowiedziałeś twierdząco? Jesteś przerażony, bo to wszystko brzmi trochę jak wyrok, niż coś dobrego? Nic bardziej mylnego. W dzisiejszym artykule chciałabym Ci pokazać jak wiele korzyści niesie za sobą bycie osobą wysoko wrażliwą.
Po pierwsze weźmy pod uwagę fakt, że OWW stanowią ok 20% społeczeństwa. Skoro nie wyginęliśmy na przestrzeni wieków oznacza to, że posiadamy zbiór cech, które są bardzo przydatne dla społeczeństwa. Dawniej, gdy żyliśmy jeszcze w małych grupach, osoby wrażliwe wyróżniały się większą uważnością i wrażliwością na sygnały z zewnątrz, dzięki czemu szybko mogły zauważyć niebezpieczeństwo i powiadomić o nich innych.
Ale tych pozytywnych cech jest dużo więcej i mają też wiele dobrych zastosowań w dzisiejszych czasach.
1. Duża empatia i zrozumienie potrzeb innych
Wysoko wrażliwi mają wyjątkowy talent do nawiązywania głębokich, intensywnych relacji. Zawsze na pierwszym miejscu stawiają jakość relacji ponad ich ilość.
Charakteryzują się wysoką empatią, która pozwala im na niemal intuicyjne odczytywanie prawdziwych uczuć innych. Nie łatwo ich oszukać. Są w stanie wczuć się w stan osoby, która z nimi przebywa. Pozwala to na dostosowanie swojego zachowania w taki sposób, aby przyniosło jak najlepsze rezultaty. Empatia pomaga nie tylko w nawiązywaniu znajomości, ale i dalszym jej rozwijaniu. Nikt cię tak dobrze nie zrozumie jak osoba wrażliwa.
Rozumienie potrzeb innych bardzo pomaga też w pracy, która wymaga częstego kontaktu z drugim człowiekiem. Przy fotografowaniu ludzi wysoko wrażliwy fotograf będzie potrafił tak dostosować warunki pracy, by fotografowani czuli się swobodnie. Szybciej też zauważy, gdy coś zacznie się dziać nie tak, jak powinno, dzięki temu ich modele czują się dobrze zaopiekowani w czasie zdjęć.
2. Sumienność i dokładność
Ciągła analiza i łatwe zauważanie zależności sprawiają, że WWO z łatwością wyłapują wszelkie błędy i nieprawidłowości. W trakcie pracy w 100% skupiają się na niej i jak najlepszym wykonaniu powierzonego im zadania. Są też bardzo pracowici i cenią sobie etyczne działania.
Często trzymają się z boku, skoncentrowani na swojej pracy nie udzielają się jakoś mocno towarzysko, przez co mogą nie zostać zauważeni. A to bardzo dobrzy pracownicy, którzy sporo wiadomości przyswajają przy okazji, uczą się obserwując, potrafią rozwiązania z jednej sytuacji przenieść i wykorzystać w drugiej. Wysłuchani są w stanie zauważyć i poprawić sporo nieprawidłowości w firmie.
3.Spostrzegawczość
Ten punkt jest szczególnie często przytaczany w przypadku osób działających twórczo. Wysoko wrażliwi widzą więcej. Są dużo bardziej skupieni na otaczającym ich świecie niż reszta społeczeństwa, co pozwala im na zauważenie więcej szczegółów i niuansów wokół nich. Wyjątkowe wyczulenie na detale, skrupulatność i koncentrowanie się na „tu i teraz” mogą być bardzo pomocne w pracy.
U fotografów będzie to na przykład zwrócenie uwagi na nietypowe elementy architektury w pozornie nudnym miejscu. Albo uwiecznienie ciekawie odbijającego się światła na ulicy, którą codziennie przechodzi mnóstwo ludzi (i tego nie zauważa). To też znalezienie fotogenicznego miejsca na sesję z modelem/modelką, którzy zanim spojrzą na efekty, widzą w nim tylko krzaki, czy kupkę gruzu.
4. Lepsze zrozumienie potrzeb własnych
Mówi się też, że wysoko wrażliwi lepiej odczytują sygnały płynące z ich ciała. Takim najbardziej “mówiącym” przykładem jest tutaj głód. Są osoby, które nie są w stanie pracować, gdy są głodne. Nie mogą się na niczym skupić, bo myślą tylko o tym, by zjeść. Bardziej dbają też o swoją dietę. Ale tu nie chodzi tylko o głód.
WWO muszą dbać o pory snu, bo niewyspani nie są w stanie funkcjonować. Częściej też bywają u lekarzy, ponieważ są w stanie szybciej zauważyć niepokojące objawy. Po prostu odczuwają je mocniej od innych. Gdy nauczą się słuchać swojego ciała, dbać o nie i odpowiednio jeść to mogą funkcjonować naprawdę dobrze i efektywnie. Chociaż niestety czasem to dezorganizuje im życie, to w dłuższej perspektywie poznanie siebie przynosi im więcej korzyści niż negatywów.
5. Lepsza intuicja
Świetna intuicja, szósty zmysł, to “coś”, co pozwala im szybko reagować w nieznanych sytuacjach. Jak pisałam w jednym z poprzednich punktów, w głowach wysoko wrażliwych dzieją się ciągłe analizy otaczającego ich świata. Z jednej strony może to być dla nich męczące, ale z drugiej pozwala na szybkie znalezienie rozwiązania w nowych i trudnych sytuacjach.
Mają niesamowitą lekkość w znajdywaniu zależności między poszczególnymi zdarzeniami, dzięki czemu często słyszą, że mają świetną intuicję. Przez to, że ich mózg cały czas podświadomie wszystko analizuje, mówi się, że OWW mają bardzo dobrą intuicję, bo wiele rozwiązań zostało już przez nich wcześniej rozpracowane.
6. Kreatywność
Jako, że OWW często ulegają przestymulowaniu i czują zbyt wiele emocji naraz, to bardziej ciągnie je do kreatywnych aktywności. “Wyżycie się” artystyczne pozwala im się wyciszyć i znaleźć spokój. To też świetny sposób na wydobycie tkwiących w nich emocji na zewnątrz i pokazaniu światu co i jak czują.
Właśnie przez te “ucieczki” artystyczne wysoko wrażliwi uważani są za bardzo kreatywne osoby. Na pewno pomaga im w tym ich niezwykłe wyczulenie na świat, wrażliwość na piękno natury i duża spostrzegawczość.
7. Samotność to dla niż żaden problem
Błędnie uważa się, że osoby wysoko wrażliwe to tylko introwertycy, chcący samotnie spędzać cały czas. A to nieprawda. Jest wśród nich też wielu ekstrawertyków, co nie oznacza, że i oni nie potrzebują czasem odciąć się od reszty świata.
Jak już wiecie, w głowach wrażliwców dzieje się tak dużo, że “świat zewnętrzny” nie jest im potrzebny 24h/dobę. Czasem potrzebują pobyć sami ze sobą, a spędzanie czasu w pojedynkę nie jest dla nich problemem. Samotne spacery, praca z domu, odcięcie się od świata ze słuchawkami na uszach, czy dobrą książką to dla nich chwile na wyciszenie się i zebranie nowej energii.
8. Czerpią przyjemność z pięknych rzeczy
Duża reaktywność emocjonalna sprawia, że wiele wrażliwców unika negatywnych sytuacji. Ale warto pamiętać, że mocniejsze reakcje wzbudzają w nich także pozytywne emocje. Dlatego też często płaczą ze szczęścia albo wzruszają się na filmach.
Bardzo mocno działa też na nie sztuka i muzyka. Zachwycają się małymi rzeczami. Śpiew ptaków, ciche szumienie liści, kolorowe kwiaty na łące, drobna sztuka spostrzeżona gdzieś po drodze do domu. Czerpią przyjemność z oglądania ładnych rzeczy i słuchania tego, co ich otacza. Dzięki temu inspiruje ich świat i naprawdę niewiele potrzeba, by sprawić im przyjemność.
9. Raczej się nie nudzą
Im mniej, tym lepiej. Tam, gdzie inni umierają z nudy, on znajdują spokój i odpoczynek. Rzadko się nudzą, bo często nawet jakieś pojedyncze zdarzenie jest w stanie mocno na nich wpłynąć. Łatwiej też im odnaleźć się w spokojnych, mało uczęszczanych miejscach.
Wrażliwiec zawsze znajdzie jakieś zajęcie dla siebie. Na co dzień nie potrzebuje zbyt wielu bodźców, dlatego nie musi sobie co chwilę dostarczać nowych wrażeń. Zresztą przy tak wyostrzonych zmysłach to nawet samotny spacer wśród drzew jest dla niego niezłym przeżyciem.
Jak widzicie te cechy, które z pozoru mogą wydawać się negatywne i utrudniające życie, tak naprawdę sprawiają, że osoby wysoko wrażliwe w wyjątkowy sposób postrzegają świat. Gdy tylko poznają swoje potrzeby, nauczą się słuchać swojego ciała i postępować zgodnie z jego wskazówkami, stają się świetnymi przyjaciółmi, zdolnymi artystami i bardzo dobrymi kandydatami na pracowników. Już nie wspomnę o ich szczególnym patrzeniu na to, co ich otacza. Ale o tym wy, jako fotografowie, wiecie przecież najwięcej. 🙂
Może nie należę do osób wysoko wrażliwych, ale wiele punktów nadmienionych jest mi bardzo bliskich! Wartościowy artykuł – zapisuje, bo tekstem koniecznie muszę podzielić się z innymi!
Bardzo mi miło 🙂