Historia oparta na faktach opowiadająca o dwóch chłopcach ze slumsów. Akcja filmu dzieje się na przedmieściach Rio de Janeiro, a tytułowe Miasto Boga to powstała w latach 60. dzielnica biedoty. O całej akcji opowiada nam Kapiszon, który jeden z głównych bohaterów, który nie ma zamiaru zostać bandytą, tylko chce zająć się fotografią, która pozwoli mu wyrwać się ze slumsów.

Nie będę Wam opisywać fabuły, analizować bieg akcji, czy oceniać gdy aktorskiego, bo nie o to chodzi w tych wpisach. Chciałabym napisać kilka słów o znaczeniu fotografii w tym filmie.

Główni bohaterowie to mieszkańcy brazylijskich slumsów, którzy na co dzień borykają się z wieloma problemami. Przemoc, narkotyki, walka o przetrwanie, śmierć na każdym kroku – to ich codzienna rutyna. Podobnie jak w filmie Przeznaczone do burdelu świetnie pokazane jest tutaj jak bardzo hermetyczne jest to środowisko i że nie można sobie tak po prostu do niego wejść z zewnątrz i porobić zdjęcia. Inaczej dzieje się w przypadku, gdy fotografować chce ich ktoś ze “swoich”.  Zdjęcia służyły nawet swego rodzaju propagandzie. Przywódcy grup gangsterskich pozowali do gazety, aby pokazać kto rządzi na danym terenie.

I znowu… dobry reportaż to pokazanie środowiska od wewnątrz. Jak to działa dokładniej możecie zobaczyć w filmie.

Zwiastun | Kup DVD tutaj


Oglądaliście? Jak wrażenia?
Znacie podobny film o tej tematyce? Polećcie w komentarzach 🙂

3
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kirjokerttu
Gość
Kirjokerttu

Poczułam się zainspirowana do obejrzenia i od razu dodaję film do listy “do obejrzenia” (wskakuje na 2. miejsce). Póki co naszła mnie refleksja o “fotografowaniu środowiska od wewnątrz”. Może to bardzo proste albo płytkie, ale właśnie zdałam sobie sprawę, że każdy z nas, każdy fotograf dostał szansę przedstawienia specyficznego i unikatowego środowiska “w którym jest”. Każdy jest w jakimś środowisku, żyje w jakimś miejscu na Ziemi… I piękne w roli fotografa jest również to, że jeśli tylko ma odwagę może przeżyć “więcej niż jedno życie”, poznając inne środowiska, czasem “tylko” po to, by zrobić zdjęcie. Chciałam też tak nieśmiało podzielić… Czytaj więcej »

Emilia |Psychologia Fotografii
Gość
Emilia |Psychologia Fotografii

Dziękuję bardzo 🙂
To niezwykle ciekawa myśl, nie doceniamy możliwości jakie mamy i przez to często z nich nie korzystamy,a szkoda.

Jagoda21
Gość
Jagoda21

Bardzo dobry film, każdy powinien go obejrzeć, gorąco polecam.
Podobał mi się jeszcze bardziej ze względu ile go szukałam 😛