Psychologia fotografii

o robieniu zdjęć z perspektywy psychologa

Miasto Boga (2002)

3 marca 2018 Emilia Mańk 0 Comments

Historia oparta na faktach opowiadająca o dwóch chłopcach ze slumsów. Akcja filmu dzieje się na przedmieściach Rio de Janeiro, a tytułowe Miasto Boga to powstała w latach 60. dzielnica biedoty. O całej akcji opowiada nam Kapiszon, który jeden z głównych bohaterów, który nie ma zamiaru zostać bandytą, tylko chce zająć się fotografią, która pozwoli mu wyrwać się ze slumsów.

Nie będę Wam opisywać fabuły, analizować bieg akcji, czy oceniać gdy aktorskiego, bo nie o to chodzi w tych wpisach. Chciałabym napisać kilka słów o znaczeniu fotografii w tym filmie.

Główni bohaterowie to mieszkańcy brazylijskich slumsów, którzy na co dzień borykają się z wieloma problemami. Przemoc, narkotyki, walka o przetrwanie, śmierć na każdym kroku – to ich codzienna rutyna. Podobnie jak w filmie Przeznaczone do burdelu świetnie pokazane jest tutaj jak bardzo hermetyczne jest to środowisko i że nie można sobie tak po prostu do niego wejść z zewnątrz i porobić zdjęcia. Inaczej dzieje się w przypadku, gdy fotografować chce ich ktoś ze „swoich”.  Zdjęcia służyły nawet swego rodzaju propagandzie. Przywódcy grup gangsterskich pozowali do gazety, aby pokazać kto rządzi na danym terenie.

I znowu… dobry reportaż to pokazanie środowiska od wewnątrz. Jak to działa dokładniej możecie zobaczyć w filmie.

Zwiastun | Kup DVD tutaj


Oglądaliście? Jak wrażenia?
Znacie podobny film o tej tematyce? Polećcie w komentarzach 🙂

#dokument o fotografii#film#filmy#inspiracje#o fotografii

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: