Kilka tygodni temu otrzymałam od Wydawnictwa Od.Nowa książkę “Prawo autorskie dla fotografów”. To napisana bardzo łatwym językiem pozycja, która porusza wiele zagadnień z dziedziny prawa dręczących fotografów.  Powstała ona we współpracy z grupą prawników, którzy specjalizują się w prawie autorskim.

Jest to książka o prawie autorskim ale nie jest napisana jak typowo prawniczy podręcznik. Mimo trudnych i często nudnych treści książkę czyta się ją bardzo lekko. Dużo robi także graficzne przedstawienie niektórych zagadnień. Jest w niej sporo przykładów i zdjęć, abyśmy mogli zobrazować sobie opisywane przypadki.

Pierwsza część książki to teoria, czyli informacje między innymi o tym czym według prawa jest utwór, działalność twórcza, a także jakie zdjęcia nie są chronione prawem autorskim. Dużo możemy się dowiedzieć także o inspiracji i plagiacie, różnicach między nimi, oraz gdzie przebiega ta cienka granica, której nie możemy przekroczyć. Kolejnym ciekawym zagadnieniem jest kwestia ochrony wizerunku – bardzo przydatny dla osób fotografujących ludzi. Jest też kilka praktycznych rad, jak poradzić sobie z niepłacącym klientem. Cały jeden, oddzielny dział to także konkretne odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na grupach dla fotografów.

Każdy problem uzupełniony jest cytatem z odpowiednim paragrafem, dzięki czemu w razie co wszystko macie pod ręką. A totalnym hitem dla mnie są dodane na samym końcu przykłady umów, które możemy wykorzystać w swojej pracy. Oczywiście nie brakuje w nich odnośników i komentarzy od autorów, tak aby móc uzupełnić je poprawnie i zgodnie z prawem.


Mam dla Was kod zniżkowy na -10%.

Wystarczy, że przy zamawianiu książki ze strony Wydawnictwa OD.NOWA w miejscu kodu wpiszesz:

psychologiafotografii

Link do papierowej książki | Link do ebooka


 

Jak wrażenia? Przyda się?

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments