Elsa Dorfman

Film dokumentalny opowiadający historię kobiety, która jako jedna z nielicznych miała okazję fotografować za pomocą ogromnego Polaroida. Powiem szczerze, że nigdy wcześniej nie słyszałam o Elsie Dorfman ani nie spotkałam się z jej pracami. Film wyskoczył mi w polecanych na Netflixie oraz zaciekawił swoim opisem, dlatego postanowiłam go obejrzeć i Wam też polecam to zrobić.

Jest to dokument opowiadającym o amerykańskiej fotografce portretowej, której głównym narzędziem pracy był Polaroid, robiący natychmiastowe ogromne zdjęcia w formacie 20×24 cale (50x60cm). Opowiada ona o swojej pracy, oprowadza po pracowni oraz pokazuje archiwum zdjęć, które po wielu latach zajmuje cały pokój.

W jej zbiorach znajdują się tak zwane strony “B” wykonanych fotografii. Dorfman podczas sesji zawsze robiła dwa ujęcia, spośród których klienci wybierali to, które najbardziej im się podoba. Nie wybrany kadr fotografka zostawiała u siebie. (Wyobrażacie sobie w dzisiejszych czasach zrobić tylko dwa zdjęcia w trakcie sesji z klientem?) Po upływie długiego czasu te “nieudane” zdjęcia też wydają jej się bardzo dobre, a większość z nich przeglądała pierwszy raz od ponad 20 lat. Przed kamerą sama autorka zastanawia się, co mogło być z nimi nie tak, że nie zostały wybrane.

Portrety autorstwa Elsie Dorfman

Elsie ma bardzo proste podejście do portretów, i to zarówno do tych dużych, jak i małych. Nie chce wnikać w głąb duszy, ani zabierać cząstki fotografowanym osobom. Rejestruje życie takie, jakim jest i nie próbuje aranżować żadnych sztucznych sytuacji. Zachwyca się ludźmi, którzy wchodzą do pracowni, zwraca głównie uwagę na ich powierzchowność i temperament. Dzięki takiemu podejściu jej portrety są proste, ale mają w sobie to “coś” – naturalność.

Ostatnie minuty filmu to przemyślenia fotografki, która martwi się o to, co stanie się z jej zdjęciami po jej śmieci. Obszerne, zajmujące duży pokój, archiwum, to cały dorobek jej życia zawodowego i prywatnego. Czy jest w stanie przetrwać kolejne lata konkurując z coraz bardziej popularną fotografią cyfrową?

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments