Zastanawialiście się kiedyś dlaczego tak bardzo lubimy oglądać ładnych, a dokładniej atrakcyjnych fizycznie, ludzi? Wiadomo – ładniejsze dziewczyny zdobywają więcej lajków przy swoich fotkach na Facebooku, zdjęcie pięknych kobiet mają wyższą liczbę wyświetleń na portalach fotograficznych. Nie muszę nawet wspominać o aktach – one cieszą się rekordową popularnością. Chociaż tutaj także chętniej powiększane i komentowane są te, na których pozują atrakcyjne modelki. Lubimy oglądać ładne zdjęcia, to nie budzi wątpliwości.
Czym jest atrakcyjność fizyczna?
Na początku warto było by sobie powiedzieć, czym właściwie jest ta atrakcyjność fizyczna. Niby każdy wie o co chodzi, z drugiej jednak strony ciężko nam podać konkretną definicję. No bo co to tak naprawdę znaczy?
Atrakcyjność fizyczna w potocznym języku nazywana jest także urodą. Z samej nazwy możemy wywnioskować, że jest to połączenie atrakcyjności z fizycznością. Czym jest atrakcyjność?
Gdy ktoś (lub coś) jest dla nas atrakcyjny, to oznacza że się nam po prostu podoba. To “podobanie” zawiera się zarówno w doznaniach estetycznych, jak i pewnego rodzaju zaintrygowaniu daną osobą, jej wyglądem, charakterem, sposobem na życie, zainteresowaniami. Na samą myśl o niej wyzwalają się w nas przyjemne emocje i doznania. Kontakt z tą osobą też sprawia nam dużą przyjemność, a już na samym początku znajomości mamy ochotę się do niej zbliżyć i lepiej poznać (nie tylko w kontekście kontaktów damsko-męskich ale też po prostu aby się zaprzyjaźnić). Osoba dla nas atrakcyjna przyciąga naszą uwagę, wydaje się bardzo ciekawa, pożądamy kontaktu z nią. Takie osoby dużą szybciej wzbudzają naszą sympatie i chętniej im ufamy.
Atrakcyjność fizyczna jest pojęciem dużo węższym i oznacza atrakcyjność cielesną, czyli taką dotyczącą bezpośrednio wyglądu człowieka. W skrócie jest to wygląd zewnętrzny człowieka (nie tylko same ciało ale także ubiór, fryzura, makijaż i efekty dbałości o siebie), który podoba się innym ludziom, przyciąga ich uwagę, wydaje się im interesujący i budzi pożądanie, a także wyzwala sympatie i pozytywne emocje.
Co wpływa na ocenę atrakcyjności fizycznej?
Mówi się, że na postrzeganie piękna (urody) mocno wpływają kulturowe kanony piękna (o nich napiszę dalej) oraz preferencje wykształcone w toku ewolucji. To prawda… ale nie do końca. Dużą rolę odgrywają także indywidualne preferencje oglądającego, a także: jego wiek, płeć (tak, mężczyźni i kobiety często nie zgadzają się, co do tego czy dana osoba jest ładna, czy nie), orientacja seksualna czy cechy osobowości. To nie wszystko. Znaczenie ma też stan wiedzy oceniającego (ciekawe, czy poziom IQ także?), jego samoocena, a także wzorce atrakcyjności, z którymi zetknął się dorastając. Przeprowadzono nawet badania na temat wpływu poziomu hormonów związanym z cyklem owulacyjnym u kobiet (będąc w fazie płodnej preferują mężczyzn o „bardziej męskich” cechach twarzy (Pawłowski i Jasieńska, 2005)).
Społeczny wzorzec urody
Poprzedni akapit dotyczył indywidualnego postrzegania atrakcyjności drugiej osoby. Co ciekawe, okazało się, że mimo tego, że sporo osób jest przekonanych o tym, że oceniając urodę drugiego człowieka kierują się wyłącznie swoim własnymi preferencjami, zapytani czy dana osoba będzie się podobać innym zgadzają się z większością. O czym to świadczy? Przede wszystkim o tym, że istnieje coś takiego, jak społeczny wzorzec kulturowy. Co więcej: indywidualne preferencje w zakresie atrakcyjności fizycznej są bardzo podobne u różnych ludzi. Istnieje grupa kobiet, które podobają się zarówno mężczyznom, jak i kobietom. Tak samo jest z mężczyznami – część z nich uważana jest za atrakcyjnych zarówno w oczach kobiet, jak i zapytanych o to mężczyzn.
Skoro już wiemy, że te wzorce u wszystkich są podobne, to wymieńmy sobie cechy wyglądu, które uważane są za atrakcyjne u poszczególnych płci.
Cechy uniwersalne dla obu płci
- Symetryczna twarz i ciało – wszystkie asymetrie mogą świadczyć o chorobie i… podeszłym wieku. Wraz z wiekiem nasze ciało staje się mniej symetryczne. Dodatkowo u kobiet asymetryczność niektórych części ciała jest najmniejsza w czasie owulacji.
- Czysta i zdrowa skóra – wiadomo – oznaka zdrowia.
Cechy atrakcyjnej fizycznie kobiety:
- Jasna, zdrowa, czysta skóra
- Długie nogi – u dzieci nogi są znacznie krótsze w stosunku do tułowia niż u dorosłych. Długie nogi mogą świadczyć o osiągnięciu dojrzałości płciowej przez kobietę.
- Zaokrąglone biodra – a właściwie stosunek obwodu talii do obwodu bioder (pożądany stosunek wynosi 0,7). Proporcje te mają związek z ilością estrogenu, kobiecego hormonu płciowego. Wcięcie w talii zwiększa się wraz z dojrzewaniem, a ponadto kobiety o przedstawionych proporcjach szybciej dojrzewają i mają mniejsze problemy z donoszeniem ciąży.
- Młodość – biologia jest okrutna. Atrakcyjna kobieta, to młoda kobieta, która ma błyszczące oczy, skórę bez zmarszczek, lśniące włosy i sprężysty krok.
- Przeciętna twarz – jak to dziwnie nie zabrzmi, to panom o wiele bardziej podobają się kobiety z typowymi twarzami o dosyć przeciętnych proporcjach.
- Mały nos i duże oczy – dzięki temu twarz wydaje się bardziej dziecięca, co kojarzy się z uległością, pasywnością, podporządkowaniem, niesamodzielnością i brakiem dominacji. A mężczyzna aby być pewnym, że wychowa swoje dziecko szuka kobiety wiernej i podporządkowanej. I tak oto wyjaśniła się magia selfie robionego z góry! 😀
- Gęste włosy – znowu oznaka zdrowia
- Pełne usta – podobno istnieje przekonanie, że kobiety o pełniejszych ustach są bardziej namiętne, natomiast te o wąskich – bardziej oziębłe (prawda to, panowie? 😉 )
- Wydatne piersi – znalazłam dwie ciekawe teorie wyjaśniające pociąg mężczyzn do kobiecych piersi. Bo tak naprawdę nie do końca wiadomo, dlaczego mężczyźni tak uwielbiają się w nie wpatrywać. Jedna teoria (Desmonda Morrisa) mówi o tym, że piersi miały zachęcać do uprawiania seksu twarzami do siebie. Problem pojawił się, gdy ludzie przyjęli postawę wyprostowaną i okazało się, że z przodu kobiety nie mają żadnych atrybutów seksualnych, które zachęcałyby mężczyzn. W postawie czworonożnej tę rolę spełniały pośladki, dlatego ewolucja musiała coś podobnego stworzyć tez z przodu . U kobiet wykształciły się drugorzędne cechy płciowe, które miały za zadanie skupić uwagę na przednią, górną część jej ciała – piersi (tak, też wydaje mi się mocno naciągana ta teoria i trochę śmieszna, ale może jest w niej trochę prawdy, kto wie). Druga teoria jest Wam pewnie znana – psychoanalitycy twierdzą, że piersi kojarzą się z karmieniem w dzieciństwie przez matkę. Pełne piersi informują mężczyznę o tym, że kobieta w przyszłości będzie w stanie odpowiednio wykarmić dziecko.
- Wzrost – mężczyźni wolą kobiety niższe od siebie i takie też uważają za bardziej atrakcyjne. Niski wzrost kojarzy się z młodością.
Cechy atrakcyjnego fizycznie mężczyzny
- Wzrost i wyprostowana postawa – są kojarzone z autorytetem, siłą, wytrzymałością fizyczną i pewnością siebie (panowie, nie wolno się garbić na zdjęciach!). Badania wykazały, że panie bardziej preferują panów średniego wzrostu (gdy pragną długoterminowego zaangażowania), gdy szukają krótkoterminowej przygody chętniej wybierani są panowie wyżsi (oraz w czasie dni płodnych wyżsi mężczyźni wydają im się bardziej atrakcyjni).
- Brak widocznego rozróżnienia na biodra i talię – to z kolei wyznacznik poziomu testosteronu. Gdy jest go dużo, to ta granica jest mniej widoczna.
- Zdrowe zęby
- Duży podbródek – nabiera kształtu w okresie dojrzewania
- Jędrne pośladki
- Płaski brzuch
- Wyraziste oczy
Badanie zdjęć i obrazów
Wykonano analizę zdjęć w kolorowych magazynach i portretów namalowanych w ostatnich sześciu wiekach, która wykazała, że prawie 75% wizerunków mężczyzn koncentruje się na jego głowie lub samej twarzy. Wizerunki kobiet o wiele częściej koncentrują się na ciele. Jednocześnie okazuje się, że wyeksponowanie twarzy (np. na zdjęciu, portrecie) powoduje, iż przedstawiona osoba wydaje się nam bardziej inteligentna i ambitna w porównaniu z tą samą osobą przedstawioną wraz z resztą ciała. (D. Archer, B. Iritani, D.D. Kimes, M. Barios, Face-ism: Five studies of sex differences infacial prominence. “Journal of Personality and Social Psychology”, 1983, 47, 725-735.)
To dlaczego tak chętnie oglądamy zdjęcia ładnych osób?
Bo sprawia nam to przyjemność – po prostu. Oglądanie osób, które są atrakcyjne fizycznie wywołuje w nas wiele miłych emocji. Dlatego też chętniej reagujemy na zdjęcia wyzwalające pozytywne uczucia. W dzisiejszych czasach każdego dnia zalewają nas tysiące zdjęć, przez co większość z nich ignorujemy. Dopiero takie, które sprawiają, że czujemy “coś więcej” są przez nas zauważane. W sieci pojawia się sporo zdjęć przedstawiających smutek i cierpienie, których oglądanie nie jest zbyt komfortowe. To oczywiste, że chętniej poświęcamy czas na przyglądanie się czemuś, co jest w jakimś tam stopniu poprawia nasze samopoczucie.
Więcej o samej atrakcyjności fizycznej możesz poczytać tutaj: | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
A Ty, lubisz oglądać zdjęcia ładnych ludzi? Chętniej przeglądasz fotografie kobiet, czy mężczyzn?
Znaczy w tym całym tekście chodzi o to, żeby nam uświadomić, że faceci z pożądania i czystej biologii lubią oglądać tzw. ładne i najlepiej rozebrane, kobiety? Może warto zająć się czymś nieco bardziej frapującym – np.czemu lubimy unikać tematów trudnych? Czemu to trudne nazywamy “brzydotą”? Na pytanie pod tekstem odpowiadam – nie. Nie lubię oglądać “zdjęć ładnych ludzi”. Co niby ma dać oglądanie banalnych, gładkich obrazków o niczym? Pomijam, że pojęcie “ładny”, jest -minimum – tak szerokie, jak ilość ludzi na świecie.
Wanda, odpowiedziałam Ci na Facebooku, mam nadzieję że zajrzysz do podlinkowanego wpisu 🙂
I małe pieski. Jeszcze szczeniaczki zbierają lwią część lajków 😛
A koty? Bez kotów internet by nie istniał!
Racja. Gdyby nie filmiki z kotami splajtowałby YouTube.
I teraz trzeba się zastanowić, czy oglądając zdjęcie ładnej dziewczyny, tak na prawdę oceniamy ładną dziewczynę, czy zdjęcie. Przykładowe zdjęcia choćby w tekście, są ładnymi zdjęciami, czy pokazują ładnych ludzi? No bo teraz jeśli podstawić sobie inną, mniej atrakcyjną osobę, to czy zdjęcie byłoby równie ładne? Wydaje mi się, że wiele osób robiąc zdjęcia portretowe bazuje na wyglądzie danej osoby. Rzadko do zdjęcia brane są osoby powszechnie nie wpisujące się w kanony piękna. I chyba właśnie tylko dlatego te zdjęcia oceniane są tak wysoko. Taki fotograf nie poradziłby sobie z osobą brzydką, czy nawet mało atrakcyjną. Nie potrafiłby zrobić ładnego… Czytaj więcej »