Psychologia fotografii

o robieniu zdjęć z perspektywy psychologa

Czy wiesz, że…? #2 Selfie

31 lipca 2016 Emilia Mańk 16 komentarzy

Kilka ciekawostek o selfie

Co to jest selfie?

Tak mówi wikipedia:

Rodzaj fotografii autoportretowej, zazwyczaj wykonywanej z trzymanego w ręku lub na kijku do selfie aparatu cyfrowego, kamery lub telefonu komórkowego. Zdjęcie przedstawia zazwyczaj samego siebie (w tym przypadku fotografa) lub jego odbicie w lustrze[1]. Selfie są związane z mediami społecznościowymi (Facebook, Twitter, Instagram), ponieważ tam najczęściej są umieszczane. Selfie może przedstawiać również grupę osób, znajdujących się w centrum ustawienia, gdzie jedna z nich robi zdjęcie. Takie selfie nazywane są jako „grupowe selfie”.

Pierwszy autoportret w historii fotografii.

RobertCornelius

W 1839 roku, czyli w rok po powstaniu pierwszego w historii zdjęcia, na którym znajdował się człowiek, zostało stworzone to oto zdjęcie. Jest to autoportret, którego autorem był pionier fotografii Robert Cornelius. To pierwszy w historii fotografii autoportret i prawdopodobnie pierwszy udany portret człowieka.

Pierwszy nastoletni autoportret.

Grand_Duchess_Anastasia_Nikolaevna_self_photographic_portrait

Jedno z pierwszych w historii selfie zrobionych przez nastolatkę. Na zdjęciu Wielka Księżna Anastazja Nikołajewna (najmłodsza córka cara Mikołaja II). Aparat Kodak Brownie. Ok. 1914 roku.

Najdroższe selfie

d5437839a

Andy Warhol – a jakże!

Poczwórny Self-Portrait zrobiony we wczesnej młodości, przedstawia artystę w ciemnych okularach i grzecznej „ulizanej” fryzurce. Powstał w 1963 roku w automatycznej kabinie fotograficznej mieszczącej się w podziemiach metra. W 2011 stał się najdroższym selfie w historii, gdy został sprzedany na aukcji w nowojorskim Christie’s za 38,4 miliony dolarów. I niech ktoś mi teraz powie, że sprzęt ma znaczenie.

„Selfie” – słowo roku 2013

Robienie zdjęć w lustrze stało się tak populatne, że w listopadzie 2013 roku słowo ‚selfie’ zostało ogłoszone jako „słowo roku” przez Oxford English Dictionary.

Portret wielokrotny

Waclaw_Szpakowski_Autoportret_Wielokrotny_1912

Bardzo ciekawy sposób przedstawienie siebie zapoczątkowany przez Wacława Szpakowskiego w 1912 roku, który polegał na sfotografowaniu siebie w lustrach w taki sposób, by na fotografii został uwieczniony model w 5 pozach jednocześnie. Była to bardzo popularna zabawa XX wieku, w której brali udział także Witkacy i Marcel Duchamp.

witkacy autoportret wielokrotny_6452732_0

Witkacy w mundurze armii carskiej, autoportret wielokrotny,  1916r.

02_full

Powyżej zdjęcie Marcela Duchampa z 1917 roku.

Zapisz

#autoportret#ciekawostki#historia fotografii#selfie#zdjęcia

Previous Post

Next Post

%d bloggers like this: