Kilka ciekawostek o selfie
Co to jest selfie?
Tak mówi wikipedia:
Rodzaj fotografii autoportretowej, zazwyczaj wykonywanej z trzymanego w ręku lub na kijku do selfie aparatu cyfrowego, kamery lub telefonu komórkowego. Zdjęcie przedstawia zazwyczaj samego siebie (w tym przypadku fotografa) lub jego odbicie w lustrze[1]. Selfie są związane z mediami społecznościowymi (Facebook, Twitter, Instagram), ponieważ tam najczęściej są umieszczane. Selfie może przedstawiać również grupę osób, znajdujących się w centrum ustawienia, gdzie jedna z nich robi zdjęcie. Takie selfie nazywane są jako “grupowe selfie”.
Pierwszy autoportret w historii fotografii.
W 1839 roku, czyli w rok po powstaniu pierwszego w historii zdjęcia, na którym znajdował się człowiek, zostało stworzone to oto zdjęcie. Jest to autoportret, którego autorem był pionier fotografii Robert Cornelius. To pierwszy w historii fotografii autoportret i prawdopodobnie pierwszy udany portret człowieka.
Pierwszy nastoletni autoportret.
Jedno z pierwszych w historii selfie zrobionych przez nastolatkę. Na zdjęciu Wielka Księżna Anastazja Nikołajewna (najmłodsza córka cara Mikołaja II). Aparat Kodak Brownie. Ok. 1914 roku.
Najdroższe selfie
Andy Warhol – a jakże!
Poczwórny Self-Portrait zrobiony we wczesnej młodości, przedstawia artystę w ciemnych okularach i grzecznej “ulizanej” fryzurce. Powstał w 1963 roku w automatycznej kabinie fotograficznej mieszczącej się w podziemiach metra. W 2011 stał się najdroższym selfie w historii, gdy został sprzedany na aukcji w nowojorskim Christie’s za 38,4 miliony dolarów. I niech ktoś mi teraz powie, że sprzęt ma znaczenie.
“Selfie” – słowo roku 2013
Robienie zdjęć w lustrze stało się tak populatne, że w listopadzie 2013 roku słowo ‘selfie’ zostało ogłoszone jako “słowo roku” przez Oxford English Dictionary.
Portret wielokrotny
Bardzo ciekawy sposób przedstawienie siebie zapoczątkowany przez Wacława Szpakowskiego w 1912 roku, który polegał na sfotografowaniu siebie w lustrach w taki sposób, by na fotografii został uwieczniony model w 5 pozach jednocześnie. Była to bardzo popularna zabawa XX wieku, w której brali udział także Witkacy i Marcel Duchamp.
Witkacy w mundurze armii carskiej, autoportret wielokrotny, 1916r.
Powyżej zdjęcie Marcela Duchampa z 1917 roku.
No proszę, nie sądziłam, że selfi ma aż tak długą tradycję:).
Pierwsze selfie powstało w (chyba) XV wieku i było autoportretem nastoletniego rysownika, więc jego historia sięga dawnych czasów 😀
Czyli człowiek zawsze miał parcie na promowanie swojego wizerunku. To ciekawe kiedy powstały pierwsze social media;).?
Raczej zawsze miał potrzebę wyrażania siebie i uwieczniania swojego wizerunku. W każdym razie tak mi się wydaje 🙂
Chyba pierwsze grupy dyskusyjne stworzyli starożytni filozofowie już kilka dobrych wieków temu 😉 Albo ktoś jeszcze wcześniej (niestety nigdy nie byłam zbyt dobra z historii ;)) 😀
Portrety wielokrotne są fascynujące!
A tak szczerze, to spoglądając na obecne modne selfie jest przerażona w jakim kierunku idzie fotografia.
Prawda? Też jestem nim zafascynowana <3
Co do współczesnych selfie – fotografia jest teraz tak powszechna, że to normalne. Na szczęście mamy sporo zdolnych artystów, którzy też tworzą. Grunt to na nich trafić 🙂
Selfie Anastazji mnie zniszczyło – Twoje zdjęcie przechodzi do historii, a Ty stoisz na nim ze zmuloną miną ;D Portrety wielokrotne – fascynujące!
oj skupiona była, żeby ostre było! 😀
Marcel odgapił od Witkacego! 😀
Łał, ta słynna Anastazja jest autorką pierwszego nastoletniego selfie? 😀 Dobrze wiedzieć!
Ciekawe!
Sporo ciekawostek. Carewna Anastazja jako autorka pierwszego nastoletniego selfie, to mnie zaskoczyło 🙂
Autoportret wielokrotny Witkacego wymiata <3 Pierwszy raz go widzę i jestem pod dużym wrażeniem. Dzięki! 🙂
Proszę bardzo i zapraszam częściej 🙂
Bardzo ciekawy ten portret wielokrotny. Świetny wpis. 🙂
Oczywiście że sprzęt ma znaczenie.
Ale dam Ci szansę udowodnienia że jest inaczej – zrób sobie selfie automatem do zdjęć i sprzedaj je za 38 milionów dolarów 😀