Grupy dla fotografów rosną jak grzyby po deszczu. Codziennie powstaje kilka nowych miejsc, gdzie możemy wrzucić zdjęcia do oceny i poczytać komentarze na ich temat. Tylko, czy te opinie zawsze są dla nas wartościowe? A my sami, czy komentujemy zdjęcia w taki sposób, aby każda ze stron zyskała? Wszyscy wiemy, że z tym bywa różnie. W artykule zebrałam dla Was garść praktycznych wskazówek dotyczących konstruktywnego krytykowania i chwalenia innych. Wszystko po to aby wszystkim nam się przyjemniej fotografowało 🙂

Jak jeszcze nie czytałeś to zerknij na początku na poprzednie posty z serii:

Krytyka naszych zdjęć: 5 sprawdzonych sposobów jak sobie z nią radzić

Czym jest konstruktywna krytyka i jak ją odróżnić od tej niszczącej?

Po co komentować zdjęcia innych użytkowników?

Bo to świetny sposób na naukę fotografii i zweryfikowanie posiadanej już wiedzy. Nie trzeba znać wszystkich technicznych aspektów robienia zdjęć, ani mieć wykute na blachę zasady kompozycji aby potrafić ocenić, czy zdjęcie nam się podoba, czy nie. Cała zabawa polega na tym, żeby spróbować wyjaśnić dlatego nam się podoba dana fotografia lub zupełnie nam “nie leży”.

Z pracami obcych ludzi jest o tyle łatwiej, że nie mamy do nich sentymentu. Często fotografie łączą się z konkretnymi wspomnieniami i mają jakiś swój ładunek emocjonalny, przez co nie możemy na nie obiektywnie spojrzeć. Ile to razy nie wyrzuciłeś jakiegoś zdjęcia, mimo że wiedziałeś że jest słabe technicznie ale “coś” nie pozwalało Ci tego zrobić? Tak, też tak miałam kilka razy i doskonale rozumiem to uczucie.

Sama w wolnych chwilach często przesiaduję na grupie założonej i moderowanej przez Tomka Zienkiewicza “Jak robić lepsze zdjęcia?” (którą z całego serca Wam polecam) i raz na jakiś czas zdarza mi się skomentować czyjeś zdjęcie. Narzuciłam sobie jednak jedno utrudnienie – wypowiadam się tylko pod pracami, które nie zostały wcześniej przez nikogo skomentowane. Często są to fotografie, które nie mają “tego czegoś”(co nie znaczy, że są złe). Wiecie – człowiek je otwiera, patrzy chwile, często zostawia lajka i idzie dalej, bo nic więcej na ich temat nie przychodzi mu do głowy. A ja wtedy zatrzymuję się przy takiej fotografii dłużej i zastanawiam się, co jest nie tak – świetne ćwiczenie, które pozwala spojrzeć na fotografie w zupełnie inny sposób.

Wy nie musicie sobie tak utrudniać życia. Zresztą… komentarze to nie tylko krytyka. Jak coś Ci się podoba to to pochwal, nie krępuj się! Pamiętaj jednak o jednym – aby Twój komentarz był wartościowy. Samo “piękne zdjęcie” nie wystarczy. Wytęż umysł i pomyśl dlaczego jest takie super, co Cię w nim przyciąga i sprawia, że aż chciałeś napisać coś pod nim napisać.

Jak konstruktywnie krytykować – kilka zasad

Zanim zabierzemy się na za komentowanie zdjęć warto poznać garść zasad, którymi powinniśmy się kierować. Mam nadzieje, że będą one dla Was dobrą wskazówką i sprawią, że teraz każdy dodany przez Was komentarz będzie przydatny i inspirujący.

Jak komentować, aby nasze opinie były konstruktywne?

  • Krytykuj zdjęcie, a nie osobę

Podstawowa i tym samym najważniejsza zasada prawidłowego wyrażania opinii nie tylko na temat zdjęć. Krytykujemy fotografię/kadr ale nie odnosimy się bezpośrednio do osoby, która je wykonała. Przykładem złego komentarza jest tutaj stwierdzenie “Jesteś beznadziejnym fotografem, nic nie potrafisz dobrze zrobić”, zamiast “To zdjęcie Ci nie wyszło, powinieneś poprawić w nim to i to”. W tym pierwszym stwierdzeniu nie ma nic konstruktywnego, pierwsze co rzuca się w oczy to chęć podbudowania własnego ego przez obrażanie innych. A to jest bardzo słabe zachowanie. Nie tędy droga.

  • Nie krytykuj pod wpływem nastroju, ale przemyśl krytykę

Silne emocje nigdy nie są dobrym sprzymierzeńcem podczas kontaktów z innymi ludźmi. Nie siadaj do komentowania zdjęć, gdy masz zły humor albo jesteś czymś zdenerwowany. Ta czynność raczej nie jest dobrym sposobem do poprawiania sobie samopoczucia. Tutaj zdecydowanie lepiej poradzisz sobie, gdy będziesz totalnie zrelaksowany, najlepiej z kawką albo herbatką w ręku. Gotowy do działania i pomocy innym. Wtedy też na spokojnie będziesz mógł obejrzeć i przeanalizować prace innych, zastanowić się jak na Ciebie działają i odpowiednio dobrać słowa, które potem dodasz w komentarzu. No i będziesz mniej podatny na zaczepki internetowych trolli, co uchroni Cię przed niejedną, bezsensowną dyskusją w sieci.

  • Zacznij od czegoś dobrego

Na początku postaraj się znaleźć coś, co podoba Ci się w danym zdjęciu. Rzadko dzieje się tak, że na przedstawionej fotografii wszystko jest brzydkie i nieciekawe. Dużo lepiej znosi się krytykę w przypadku, gdy w pierwszym momencie czytamy o swojej pracy coś pozytywnego i miłego. Dzięki temu już na “dzień dobry” nie włącza się w krytykowanym postawa obronna, która jest trochę wyciszona właśnie przez tą miłą wzmiankę na początku.

  • Bądź konkretny

Staraj się w prosty i precyzyjny sposób napisać o co dokładnie Ci chodzi. Nie używaj podtekstów, dwuznacznych wypowiedzi, czy domysłów. To nie talk show, aby druga osoba musiała się domyślać i zgadywać o czym tak naprawdę piszesz. Zresztą, chyba zależy Ci na tym, aby Twój komentarz pomógł innym, a nie był źródłem kłótni i nieporozumień, prawda? Im jaśniejsza i bardziej konkretna wypowiedź, tym mniej w niej miejsca na domysły i przez to niepotrzebne konflikty.

Proste? Pewnie, że tak!

  • Zwracaj uwagę na ton wypowiedzi

Bądź miły. Najlepiej przed kliknięciem “wyślij” przeczytaj napisany tekst jeszcze raz i zastanów się, czy nie napisałeś czegoś zbyt ostro. Bądź łagodny i życzliwy. Nie obrażaj, zachowuj się taktowanie. To ważne, bo przez sam ton wypowiedzi nasza krytyka może być uznana jako atak. A wiadomo, że jak ktoś nas atakuje to skupiamy się na swojej obronie, a nie na tym, co druga strona chce nam przekazać.

  • Nie używaj słów: “zawsze”, “nigdy”, “ciągle”, “wszystko”

Takie uogólnienia są zawsze bardzo krzywdzące dla drugiej osoby. Komentarz zamiast inspirować i motywować do pracy nad sobą, powoduje że tracimy jakiekolwiek chęci do pracy. Bo skoro wszystko nam się nie udaje, zawsze robimy słabe zdjęcia, to po co się starać?

  • Przedstaw możliwe rozwiązanie problemu, bądź otwarty na pytania drugiej strony

Samo wytknięcie błędów niewiele pomoże. Staraj się w swojej wypowiedzi zawrzeć także rady i możliwe sposoby na rozwiązanie danego problemu. Komentując bądź też przygotowany na pytania. To ważne, żeby druga strona miała możliwość upewnić się, czy wie o co Ci chodzi o dopytać o szczegóły.

Konstruktywna krytyka zdjęć – przykłady

Kilka dni temu poprosiłam na grupie “Porozmawiajmy o fotografii” o udostępnienie zdjęć, które mogłabym tu użyć w celach edukacyjnych. Bo umówmy się, teoria teorią ale najlepiej uczyć się na przykładach. Wybrałam kilka z nich, aby pokazać Wam jak w praktyce wygląda dobre komentowanie i złe. Zerknijcie sami:


fot. Anna Łukasik

Zamiast: Zwykły pstryk.

Napisz: Z lewej strony masz piękne światło, trzeba było je wykorzystać. W tej chwili nie do końca wiemy, co jest tematem zdjęcia. Pranie, które jest mocno w cieniu, przez co na pierwszy rzut oka wygląda jak ciemna plama? Czy może fragment cienia rzucanego przez drzewo? Dodatkowo uwagę rozprasza fragment budynku u góry i żywopłot, który zajmuje zbyt wiele kadru. Następnym razem spróbuj zrobić zdjęcie z drugiej strony tak, aby ubrania były podświetlone przez promienie światła albo pokombinować trochę z przedstawieniem samych cieni na budynku. Czasami zrobienie kilku kroków w bok może diametralnie zmienić cały kadr.

 

fot. Anna Filak

Zamiast: Świetny portret.

Napisz: Bardzo podoba mi się ten portret. Ciekawy kadr i idealnie dopasowana kolorystyka. A całość dopełnia dym, który tworzy klimat tego zdjęcia 🙂 Co prawda ja mam fioła na punkcie oczu i pewnie skadrowałabym je trochę inaczej i w mocnych punktach umieściła oczy, a nie dłoń z cygarem. Według mnie trochę za dużo niepotrzebnej przestrzeni znajduje się na dole zdjęcia, można by to było na spokojnie uciąć. Nie mniej jednak ciekawe!

fot. Kamil Rogowski

Zamiast: Piękne!

Napisz: Niezwykle klimatyczne zdjęcie. Piękne, nasycone kolory sprawiają, że z przyjemnością się je ogląda. Złota, polska jesień 🙂

for. Lidia Sadowska

Zamiast: Słabe

Napisz: Widzę, że miałaś ciekawy pomysł na zdjęcie żółwia ale coś stało się z kolorami. Całość wydaje się zabarwiona na różowo przez co nie prezentuje się zbyt dobrze. Zobacz, czy nie masz przestawionego balansu bieli w aparacie. Żółw nie jest cały widoczny, zasłaniają go częściowo fragmenty dywanu, które spokojnie można było “ulizać” przez zrobieniem zdjęcia. Dodatkowo rozprasza czarna plama z tyłu. Poćwicz jeszcze trochę, a będzie dobrze.

fot. Monika Wróbel

Zamiast: Słabe, do rodzinnego albumu.

Napisz: Śliczna modelka w pięknej sukience 🙂 Nie do końca tylko rozumiem, dlaczego jest tak strasznie ciemno wokół niej. Przez złe oświetlenie pierwsze co rzuca się w oczy to jasna sukienka, dopiero później zauważamy twarz dziewczynki. Nie widać podłogi i stóp, a dziewczynka wygląda jakby się unosiła w powietrzu – chyba nie taki był zamysł, prawda? Poczytaj trochę o prawidłowym oświetleniu modeli w studio. Zacznij najpierw z jednym źródłem światła, potem dodawaj kolejne i eksperymentuj.


Co myślicie o zasadach dobrego komentowania zdjęć? Spotykacie się czasem z nimi na grupach fotograficznych? A może już sami komentujecie w taki sposób?

Jeżeli jesteś na grupie, której uczestnikom obca jest konstruktywna krytyka – pokaż im ten artykuł. Niech zobaczą, że warto wysilić się trochę i napisać kilka zdać uzasadnienia. Ma to pozytywne skutki nie tylko dla innych ale i dla samych siebie 🙂


 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

17 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anika_IC
Anika_IC
22 października 2017 23:17

Bardzo ciekawy i potrzebny wpis. Stawiając pierwsze kroki na polu fotografii, intuicyjnie zawsze takiej konstruktywnej krytyki oczekiwałam. Miałam szczęście – nigdy nikt mnie nie obdarzył niszczącym komentarzem, choć wiem sama, że zwłaszcza początki były bardzo kiepskie (ale za to chęci wielkie 🙂 ).
Niestety, prowadząc fotoblog nie za bardzo można liczyć na konstruktywną/ obiektywną ocenę zdjęć, dlatego bardzo dziękuję za link do Tomka.
Uzmysłowiłam też sobie, że taką konstruktywną krytykę muszę zacząć stosować także wobec własnych zdjęć, ponieważ dotąd najczęściej stosowałam tę pierwszą: do kosza, nędza itp. a ocena najwyższa to “no, ujdzie”.
Pozdrawiam

Emilia |Psychologia Fotografii
Emilia |Psychologia Fotografii
Reply to  Anika_IC
22 października 2017 23:19

Miałaś sporo szczęścia, bo niestety na grupach fotograficznych bywa różnie.
O tej samokrytyce nie pomyślałam, a to bardzo ważna uwaga 🙂
Powodzenia!

Pokularna
Pokularna
1 listopada 2017 20:54

No i tak powinno być 😉 To się nazywa konstruktywna krytyka i takie coś przyjmujemy na klatę. szkoda, też że wcześniej nie słyszałam o tej grupie.

Karolina Łucja Kozioł
Karolina Łucja Kozioł
4 listopada 2017 11:54

To ważne, by udzielać informacji zwrotnej w taki sposób, aby nie podciąć skrzydeł tylko wskazać kierunek 🙂

kasieeek
kasieeek
8 listopada 2017 15:13

Świetny tekst! Żeby tylko ludzie chcieli w taki sposób komentować… Czasem wystarczy na końcu dodać jakiś emotikon, chociażby “:)” i już komentarz staje się taki… z dobroci serca a nie żeby dokopać.

Ostatnie zdjęcie bardzo mi się podoba przez tą mroczność, faktycznie wygląda jakby unosiła się w powietrzu na tle ciemnego lasu… tylko wątpię czy taki był zamysł 🙂

aRTofFOTO.eu
aRTofFOTO.eu
11 grudnia 2017 10:38

Może w końcu będzie w sieci mniej “super, świetnych i pięknych zdjęć” a więcej merytorycznych rozważań.

Emilia |Psychologia Fotografii
Emilia |Psychologia Fotografii
Reply to  aRTofFOTO.eu
11 grudnia 2017 11:03

Oby!

transcendentphoto.com
transcendentphoto.com
Reply to  aRTofFOTO.eu
7 stycznia 2018 20:06

nie będzie więcej merytorycznych rozważań, to wynika z ludzkiej psychiki, tego nie przeskoczymy, żyjemy w tylko co rozpoczętej epoce obrazkowej…

Zbigniew Borg
Zbigniew Borg
12 czerwca 2018 21:55

EMILIO…bardzo przepraszam za pomyłke , zamiany twojego imienia w adresie do mojego postu….i czesc !

Zbigniew Borg
Zbigniew Borg
12 czerwca 2018 21:55

Monika … masz racje , bo nigdy nie jest tak ze nie ma za co pchwalic…zawsze jeszcze mozna dostrzec dobre checi fotografa…. nic jednak nie piszesz o zachetach do działania na przyszłość . i czesc !

Chlebowskie Zdjęcia
Chlebowskie Zdjęcia
12 lipca 2018 11:31

Zdecydowanie dobry wpis, mało ludzi szerzej wypowiada się na temat tego co widzi i co myśli. I dotyczy to nie tylko fotografii ale także innych kierunków sztuki. Chociaż nie zawsze to jest łatwe to sądzę,że każdy z nas ma upodobania ale nie każdy wnika dlaczego są takie a nie inne,a warto. I dobrze wiedzieć o tej grupie.
Miłego~

Tak po prostu to widzę
Tak po prostu to widzę
9 maja 2019 12:12

A może lepiej nie komentować? Co do cholery można powiedzieć o fotografii patrząc na nią 3 sekundy? Przede wszystkim czy zrozumie się treści i przesłanie? Z żadnym przykładowym komentarzem w tym artykule się nie zgadzam. Autorka określa wszystko zero-jedynkowo, to portret, to miał być portret, tutaj krajobraz, tutaj za ostre światło na ścianie. Na pewno? Przykładowo zdjęcie palacza cygar to portret?, czy może autor chciał coś innego przekazać i specjalnie objął ostrością dłoń i cygaro oraz specjalnie wyolbrzymił dym, który zakrył jego prawie całą twarz? Jeżeli jednak autor chciał przedstawić coś innego niż portret to czy taki, przykładowy komentarz nie… Czytaj więcej »

SEpuLT
SEpuLT
2 stycznia 2020 11:14

Wśród fotografów niestety raczej brak samokrytyki. Ocenianym też się raczej bardziej za markę niż za treści. Kiedyś na portalu plfoto.com zrobiłem eksperyment. Miałem tam od dłuższego czasu konto z dość wysokimi ocenami. Złamałem regułamin i założyłem wielokonto. I okazało się, że konto które miałem najdłużej zbierało i najwyższe oceny. Ludzie patrzyli na to co wstawiam w drugiej kolejności. Ważniejsze dla nich były staż na stronie i jakie się oceny miało wcześniej oraz jaki mam NICK. Mogłem tam wstawić cokolwiek, a oceny i tak było ponad 9. Dlatego do tematu oceniania przez innych podchodzę bardzo ostrożnie, a na pkfoto przestałem bywać.… Czytaj więcej »

Karol
Karol
2 kwietnia 2020 11:32

Niestety jest wielu “januszy”, którzy tego nie rozumieją i nie zrozumieją, że mądra krytyka może coś wnieść i pomóc autorowi zdjęcia poprawić swój warsztat albo przynajmniej się nie zniechęcić do dalszego fotografowania. Jestem na wielu grupach na fejsie związanych z fotografią i nie tylko i wszędzie wygląda to podobnie, hejt na tego co się uczy i jeszcze nie ogarnia. Bo przecież wszyscy od razu wszystko wiedzieli:D:D

Ted
Ted
29 grudnia 2021 07:36

Współczesne komentarze o fotografii ograniczają się w większości przypadków do nic znaczących fraz