Psychologia fotografii

o robieniu zdjęć z perspektywy psychologa

Dziennik z podróży (2013)

15 października 2016 Emilia Mańk 30 komentarzy

Do Tadeusza Rolkego (82 lata) – nestora polskiej fotografii reportażowej zgłasza się 15-letni Michał zafascynowany fotografią. Powoli zaprzyjaźniają się. Rolke pomaga Michałowi kupić aparat, założyć ciemnię w domu. Latem wyjeżdżają na wspólną, trwającą miesiąc, wyprawę fotograficzną. Starym amperem w którym organizują ciemnię i z którego dokumentują życie miasteczek odwiedzanych na trasie, angażując spotkanych ludzi i wręczając im efekty fotograficznych spotkań. Nauka fotografowania jest tylko pretekstem, by pokazać ewolucję relacji mistrz-uczeń, towarzyszącą kolejnym fotograficznym zadaniom, które Tadeusz Rolke wymyśla dla swojego towarzysza podróży.

źródło:  http://vod.pl

dziennik-z-podrozy

Zderzenie dwóch pokoleń, które łączy wspólna pasja – fotografowanie. Świetnie pokazana relacja uczeń-mistrz ale oparta na przyjaźni i próbie wspólnego zrozumienia się. A wszystko to dzieje się przy okazji zbierania materiału do reportażu opowiadającego o życiu na wsi.

Według mnie dokument był ciekawy. Rzadko mamy okazję przyjrzeć się z bliska całemu procesowi powstawania wystawy. Od organizacji i zaplanowania całej wyprawy, po przygotowanie auta-ciemni, przez podróż po rozmaitych miejscach i kontakt z ich mieszkańcami. Oczywiście mnie najbardziej zainteresowało tworzenie więzi z fotografowanymi osobami ale też rozmowy fotografa z chłopcem.

Co najbardziej utkwiło mi w pamięci? Proces segregacji zdjęć i wagę jaką przywiązuje Tadeusz Rolke do poprawności kadrów. Nie powinno się pokazywać nieudanych zdjęć.

Film bardzo polecam każdemu miłośnikowi fotografii. Jest to produkcja z cyklu tych miłych, lekkich i przyjemnych ale można wynieść z niej też dużo wartościowej wiedzy.

Mam nadzieję, że w komentarzach podzielicie się ze mną swoją opinią na temat tego dokumentu. Czego nowego się z niego dowiedzieliście? Podobał Wam się, czy nie?

linktopoland_polish-filmmakers-nyc-489x325

Linki:

Film do obejrzenia na VOD –> TUTAJ

Prace Tadeusza Rolke do zobaczenie —> TUTAJ

A gdyby ktoś chciał w wersji drukowanej, to może kupić album, na przykład na stronie wydawnictwa TUTAJ

Zapisz

Zapisz

#dokument#film#fotografia#psychologia#tadeusz rolke

Previous Post

Next Post

%d bloggers like this: