Psychologia fotografii

o robieniu zdjęć z perspektywy psychologa

27 filmów o fotografii i fotografach

21 maja 2017 Emilia Mańk 24 komentarze

Listę filmów wartych zobaczenia regularnie uzupełniam już od kilku lat. Do tej pory na bloga wrzucałam tylko informacje o filmach, które obejrzałam ale jeden z czytelników podrzucił mi pomysł, by podzielić się z Wami tytułami wszystkich najciekawszych produkcji z fotografią w tle. Stąd dzisiejszy post.

Gdyby jakiś film nie znalazł się na liście poniżej pisz śmiało (czy to w komentarzu, czy mailowo: kontakt@psychologiafotografii.pl, czy na Facebooku) – to go dodam do spisu. Stwórzmy ten post razem. 🙂

„Tales by light” (2017)

„Tales by light” to już dwie serie odcinków, z których każdy poświęcony jest sylwetce innego fotografa. Poznajemy fotografów podczas ich podróży po świecie i podglądamy jak realizują swoje projekty fotograficzne.

Zwiastun 1 | Zwiastun 2 | wpis na blogu

Angel-A (2005)

André, nieudacznik życiowy i straszny pechowiec,poprada w problemy finansowe i postanawia rzucić się z mostu. Przez przypadek spotyka nieznajomą kobietę, której ratuje życie. W zamian ona postanawia mu pomóc.

Zwiastun | wpis na blogu

 

David Bailey. Fotograf gwiazd (2010)
(David Bailey: Four Beats To The Bar and No Cheating)

David Bailey jest słynnym brytyjskim fotografem – autorem portretów wielkich osobowości XX wieku.

 wpis na blogu

Futro: portret wyobrażony Diane Arbus (2006)
(
Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus)

Historia kobiety, która stała się sławna dzięki szokującym zdjęciom ludzi z marginesu społecznego.

Zwiastun | wpis na blogu | Kup DVD tutaj

Dziennik z podróży (2013)

Do Tadeusza Rolke wybitnego twórcy polskiej fotografii reportażowej zgłasza się 15-letni Michał zafascynowany fotografią. Razem wybierają się na letnią podróż starym kamperem, by zebrać materiał na wystawę i poznać tajniki fotografii.

Zwiastun | wpis na blogu

Szukając Vivian Maier (2013)
(
Finding Vivian Maier)

Vivian Maier przez wiele lat pracowała jako niania jednocześnie nie rozstając się z aparatem na krok. Niezwykle utalentowana ale odkryta dopiero po śmierci przez nieznanego jej człowieka Johna Maloofa. Genialna i bardzo zaburzona kobieta.

Zwiastun | wpis na blogu | Kup DVD tutaj

Wolny strzelec (2014)
(
Nightcrawler)

Szukający desperacko pracy Lou Bloom wpada na pomysł, by filmować nocne wypadki i zbrodnie, po czym sprzedawać materiały lokalnej telewizji.

Zwiastun | wpis na blogu | Kup DVD tutaj

Sztuka wysublimowanej fotografii (1998)
(
High Art)

Syd, asystentka redaktora w magazynie Frame odkrywa, że jej sąsiadką jest utalentowana fotografka Lucy Berliner. Między kobietami rodzi się silna więź.

Zwiastun | wpis na blogu | Kup DVD tutaj

Annie Leibovitz: Życie w obiektywie (2006)
(Annie Leibovitz: Life Through A Lens)

Annie Leibovitz jest chyba jedna z najsłynniejszych i najbardziej rozpoznawanych artystek fotografików na świecie. Twórczyni wielu sesji dla największych gwiazd. Autorka między innymi takich zdjęć jak: ostatnie ujęcia Johna Lennona i Yoko Ono zrobiona w dniu śmierci artysty czy Demi Moore w ciąży. To nie tylko film o fotografie ale także o bohaterach jej zdjęć.

Zwiastun | Link do wpisu na blogu

Po tysiąc razy dobranoc (2013)
(A thousand times goodnight)

Opowieść o Rebecce – fotoreporterce wojennej. Przyzwyczajona do życia w niebezpieczeństwie z dala od miejsca zamieszkania nawet nie podejrzewa, co ją czeka. Jej mąż Marcus ma dość jej ciągłych wyjazdów i próbuje namówić ją aby porzuciła ryzykowną pracę i więcej czasu spędzała z nim i dziećmi. Kobieta staje przed trudnym wyborem między pracą, którą kocha, a rodziną bez której nie może żyć.

Zwiastun

Fotograf wojenny (2001)
(War photographer)

Film dokumentalny poświęcony fotografowi wojennemu James’owi Nachtwey, przez wielu uznawanego za najlepszego w swojej dziedzinie. W filmie ukazana jest niebezpieczna praca reportera wojennego oraz ciężkie warunki w jakich powstają niezwykłe zdjęcia.

Zwiastun

Nowojorska ulica w obiektywie(2013)
(Everybody street)

Dokument opowiadający o zanikającej dziś sztuce fotografii ulicznej. Autorka rozmawia z największymi jej gwiazdami, słuchając o wielogodzinnym czekaniu i wytrwałości godnej myśliwych. Film pozwala nam poznać najróżniejsze strategie, które służą jednemu celowi: uchwycić ten jeden, niepowtarzalny moment.

Zwiastun

Sól ziemi (2014)
(
Le sel de la terre)

„Sól ziemi” to dokument opowiadający o brazylijskim fotografie Sebastiao Salgado, który przez 40 lat podróżował po świecie uwieczniając ludzkość w okresie wielkich zmian oraz w niesamowity sposób fotografował zwierzęta oraz krajobrazy.

Zwiastun | Wpis na blogu

Jan Saudek Fotograf (2015)

Film biograficzny na podstawie życia Jana Saudka, znanego czeskiego fotografa. Chyba większość z Was kojarzy jego prace, bo są dość charakterystyczne (akty kobiet na tle odrapanej piwnicznej ściany). Póki co udało mi się znaleźć tylko wersję czeską, może niedługo doczekamy się tłumaczenia.

Zwiastun

Powiększenie (1966)
(Blow – up)

Opowieść o młodym fotografie fotografie mody, który nieświadomie uwiecznia swoim aparatem scenę morderstwa. Fotograf od pokazów mody Thomas jest u szczytu swojej kariery. Pewnego dnia w jego studiu zjawia się Jane, która żąda wydania zdjęć pary kochanków, którą Thomas z ukrycia sfotografował w parku. Zaintrygowany mężczyzna postanawia dokładnie przyjrzeć się zdjęciu. Na coraz to większych powiększeniach fotograf znajduje zwłoki. Wszystkie negatywy i odbitki zdjęć w niewyjaśnionych okolicznościach znikają z jego studia.

Zwiastun | Kup DVD tutaj

Bractwo Bang Bang (2010)
(The
Bang Bang Club)

Oparta na faktach historia czterech młodych fotografów, którzy w ostatnich dniach apartheidu dokumentowali krwawe zamieszki i ich ofiary. „Bractwo bang bang” to nazwa nadana im przez jedną z lokalnych gazet po tym jak wchodzili w sam środek strzelanin, by móc ją dokładniej uwiecznić. Zdjęcia ich autorstwa są znane przez cały świat. Dwóch z nich otrzymało nagrody Pulitzera, jeden zginął, jeden popełnił samobójstwo, kolejny po latach porzucił zawód, a ostatni z bractwa w październiku 2010 roku stracił obie nogi gdy wszedł na minę, towarzysząc amerykańskiemu patrolowi w Kandaharze.

Zwiastun

Sekretne życie Waltera Mitty (2013)
(
The Secret Life of Walter Mitty)

Walter Mitty jest marzycielem często uciekającym w świat wyobraźni. Pewnego dnia jego kariera zostaje zagrożona. Postanawia wtedy wyruszyć w podróż, która da początek wydarzeniom tak niezwykłym, że nie był w stanie ich sobie wcześniej wyobrazić. Z fotografią ściśle związana jest tylko ostatnia scena, ale dla niej warto obejrzeć cały film – uwierzcie mi.

Zwiastun| Wpis na blogu | Kup DVD tutaj | Kup Blu-Ray tutaj |

Zniszcz mu aparat (2010)
(
Smash His Camera)

Ron Galella – najbardziej znienawidzony hollywoodzki fotograf opowiada o swojej pracy. Nazywano go pierwszym prawdziwym paparazzo.

Zwiastun

Miasto Boga (2002)
(
Cidade de Deus)

Historia oparta na faktach opowiadająca o dwóch chłopcach ze slumsów Rio de Janeiro. Jeden z nich dołączył do gangu, drugi postanowił zająć się sztuką i został fotografem. Dzięki temu jako jeden z nielicznych mógł fotografować nieznane innym życie w slumsach i pokazywać je szerszej publiczności.

Zwiastun | Kup DVD tutaj

We’ll Take Manhattan (2012)

Jest rok 1962, fotograf z niższej klasy społecznej David Bailey i nieznana modelka Jean Shrimpton zostają wysłani do Nowego Jorku dla prestiżowego magazynu modowego Vouge. To historia szalonego tygodnia oraz romansu głównych bohaterów,  a także opowieść o realiach ówczesnego środowiska fotograficznego i okropnych walk redaktorem mody. Film o tym, jak dwoje młodych ludzi zmieniło świat mody na zawsze.

Zwiastun

Uwiecznione chwile (2008)
(
Everlasting Moments)

Historia dzieje się w szwecja we wczesnym XX-tym wieku, podczas zmian w społeczeństwie wynikających z  niepokoju dotyczącego wojny i ubóstwa. Młoda kobieta z klasy robotnicznej, Maria Larssons wygrywa na loterii kamerę. Mimo wszystko postanawia ją zatrzymać, co całkowicie zmienia jej życie. Dzięki kręceniu, Maria patrzy na życie z zupełnie innej perspektywy, ale również komplikuje to jej życie. Mąż Marii wpada w kłopoty z alkoholem, a ona poznaje czarującego fotografa.

Zwiastun

Spotkanie w Palermo (2008)
(
Palermo Shooting)

Finn jest fotografem i współpracuje z największymi domami mody oraz najpiękniejszymi modelkami. W jego życiu nie brakuje intensywnych wrażeń, luksusu i sławy, powoli jednak staje się to dla niego nudne i zaczyna tęsknić za czymś zupełnie innym. Sesja fotograficzna zaprowadzi Finna do Palermo. Jednak zamiast odpoczynku spotka mężczyznę, którego widział już w snach oraz młodą kobietę. Oboje te postacie sprawią, że podróż po obcym mieście stanie się podróżą w głąb siebie, która zmieni życie mężczyzny.

Zwiastun

Fotograf elfów (1997)
(Photographing Fairies)

Charles Castle, angielski fotograf, uczestniczy w oficjalnym pokazie fotografii, których głównym tematem są elfy. Charles publicznie udowadnia, że zdjęcia są nieprawdziwe. Po jakimś czasie w jego studio pojawia się Beatrice Templeton i pokazuje mu fotografie zrobione jej kilkuletnie córki, które rzekomo spotkały elfy. Charles dokładnie bada zdjęcia i nie jest w stanie udowodnić tego, że są fałszywe. Zaintrygowany fotograf jedzie do miasteczka,  zamieszkałego przez rodzinę Templetonów, aby zbadać to niezwykłe zjawisko.

Zwiastun

Kobieta, która pragnęła mężczyzny (2010)

Młoda, uznana, fotograf mody, której życie ciągle toczy się na walizkach, przypadkowo spotyka w Paryżu mężczyznę, który budzi w niej niezwykle silną namiętność. Romans staje się bardzo intensywny i powoduje, że sens życia kobiety staje pod znakiem zapytania.

Zwiastun | Kup DVD tutaj

Zdjęcie w godzinę (2002)
(
One Hour Photo)

Seymour Parrish jest nieśmiałym i zamkniętym w sobie pracownikiem punktu w jednym z podmiejskich supermarketów, w którym pracuje od dwudziestu lat. Brak rodziny i przyjaciół rekompensuje sobie traktując klientów utrwalonych na fotografiach jak swoich bliskich. Szczególne miejsce zajmuje pewne młode, na pozór szczęśliwe małżeństwo z kilkuletnim synem.Gdy dowiaduje się o problemach rodziny, postanawia wkroczyć w ich życie.

Zwiastun | Wpis na blogu | Kup DVD tutaj

 

Pola śmierci (1984)
(The Killing Fields)

Historia oparta na faktach. Kambodża, kwiecień 1975. Wojska Czerwonych Khmerów przejmują władzę nad stolicą Phnom Penh. Reporter Sydney Schanberg namawia swojego tłumacza Ditha Prana , aby ten został w mieście i przesyłał mu najnowsze wiadomości. Pran trafia jednak do obozu koncentracyjnego, w którym każdego dnia musi walczyć o przetrwanie. Tymczasem Schanberg po powrocie do USA otrzymuje nagrodę Pulitzera i próbuje pomóc swojemu przyjacielowi uwolnić się z Kambodży.

Zwiastun | Kup DVD tutaj

Czas, który pozostał (2005)
(
Le Temps qui reste)

Romain – młody fotograf mody żyje pełnią życia. Jest zadowolony zarówno ze swojego życia zawodowego (jego kariera pomyślnie się rozwija) jak i uczuciowego. Pewnego dnia, podczas sesji zdjęciowej, Romain traci przytomność. Diagnoza nie jest dobra – okazało się, że cierpi na nieuleczalną chorobę. Mając świadomość, że zostało mu zaledwie kilka miesięcy życia, młody mężczyzna zaczyna przewartościowywać swoje dotychczasowe życie.

Zwiastun | Kup DVD tutaj

 

 Wszystkie umieszczone fotografie to oficjalne plakaty promujące filmy albo okładki ich wydań DVD.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz


#dokumenty#filmy#fotografia#psychologia#zwiastuny

Previous Post

Next Post

%d bloggers like this: