Tego typu wpisy zawsze budzą wiele emocji wśród fotografów. Ciężko jest nam podjąć próbę wyjaśnienia jak to wszystko działa bez wylewania żali i niepotrzebnych złośliwości, często też nie ma na to po prostu czasu, bo gonią nas deadliny i inne złośliwe stwory w postaci miliona nieoddanych sesji.

Dlatego dzisiaj nie zwracam się do fotografów, tylko do osób fotografowanych. Opiszę Ci jak wygląda cały proces pracy nad zdjęciami, ile to wszystko trwa i dlaczego tak strasznie się irytujemy, gdy po raz 10-ty w tym tygodniu pytasz nas o to, kiedy będą zdjęcia. Mam nadzieję, że dzięki temu będziesz mógł spojrzeć na fotografa jako na osobę, która robi wszystko, co w jej mocy, by oddać zdjęcia na czas, a nie złośliwego gbura, który od 3 dni nie odpisuje na Twoje wiadomości. Żeby nie było – gbury się też zdarzają, ale raczej długo z takim charakterem w branży nie pociągną. 😉

Regeneracja po zleceniu

Praca podczas zlecenie to jeszcze ten czas, gdy widzicie co robimy. I wbrew temu jak to czasem wygląda i jak szeroko się przy tym uśmiechamy, to kawał ciężkiej roboty. Sesja plenerowa z jedną modelką to ok. 2 godzin intensywnej pracy w skupieniu. Fotografowanie ślubu to ok. 12 godzin robienia zdjęć, natomiast sesje komercyjnie potrafią trwać nawet kilka dni. Wiele zrobionych kilometrów, tysiące wypowiedzianych słów, zakwasy od uśmiechania się (szczerego!) i bolące mięśnie od dźwigania sprzętu. A po za wysiłkiem typowo fizycznych dochodzi jeszcze psychiczne zmęczenie. Fotograf cały czas skupia się na otoczeniu, “filtruje” wzrokiem najbliższą okolicę w poszukiwaniu ciekawego kadru, ani na chwilę nie traci czujności.

Nic dziwnego, że potrzebuje odpoczynku. Zmęczenie po sesji jest dosyć specyficzne – przynajmniej u mnie. Z jednej strony jesteś totalnie pozbawiony energii i doskonale wiesz, że jak usiądziesz to nie będziesz miał już siły wstać. Z drugiej – cały czas jesteś podekscytowany i naładowany pozytywną energią po całym dniu. Coś niesamowitego.

W takim stanie nie powinno się siadać do zdjęć, ponieważ działające na nas emocje zaburzają poprawne postrzeganie kadrów i zmniejszają efektywność pracy. Znam fotografów, u których materiał musi odleżeć kilka dni zanim się do niego zabiorą, by nabrać do całej sesji zdrowego dystansu.

Raczej nie da się wrócić od razu ze zlecenia, obrobić wszystkie zdjęcia w 15 minut i oddać je tego samego dnia. To znaczy da się, ale uwierz mi, nie chciałbyś być na miejscu osoby, która je dostała.

Zgrywanie zdjęć na dyski, czyli odpowiedni back up

Pierwszą czynnością, którą wykonuje odpowiedzialny fotograf zaraz po powrocie do domu jest zgranie zdjęć na dyski. Dużo osób jedną kopię robi już w czasie zlecenia. Nie wiem, czy zdarza Wam się przegrywać duże ilości plików na dyski ale spróbuję Wam wytłumaczyć ile to mniej więcej może trwać.

Ze zwykłej sesji w plenerze przywożę zazwyczaj od 200 do 400 zdjęć. Jest to ok 4-6 GB materiału jeśli fotografujemy w RAWAch (mam nadzieję, że większość tak robi). Ze ślubu RAWów jest zwykle ponad 2 tysiące, co waży minimum 30GB. Skoro wiemy ile mamy plików do skopiowania możemy spróbować sobie przeliczyć ile średnio może trwać przegrywanie zdjęć z karty pamięci na dyski. 4GB to jakieś 10-15 minut przesyłania. O ile mamy w miarę szybki sprzęt i czytnik karty, przy tych słabszych może to trwać dużo dużej. Odpowiednio dla 30GB czas wydłuża się do ponad godziny.

Warto też wspomnieć, że jest to na tyle szczególny proces (przegrywanie z karty na dysk), że sama osobiście staram się zostawić komputer w spokoju na ten czas i nie włączać żadnych programów/aplikacji, a nawet przeglądarki, by go nie zakłócić. Bardzo nie chciałabym żeby zdjęcia przekopiowały się z błędami. Ale to może tylko ja jestem nadwrażliwa pod tym kątem (fotografowie – dajcie znać w komentarzach jak to u Was wygląda).

Wszystko spoko, gdy robimy tylko jedną kopię, bo gdy przegrywamy materiał na więcej nośników albo wrzucamy go do chmury to czas mocno się wydłuża.

A to dopiero początek…

Selekcja

Zanim przystąpimy do obróbki zdjęć musimy najpierw wybrać te najlepsze, a to często nie jest wcale takie proste. Sam proces selekcji składa się najczęściej z 2 albo 3 etapów. Część fotografów daje możliwość wybrania ujęć klientowi, dzięki czemu jest zwolniony z chociaż jednego z nich, co wcale nie sprawia, że zdjęcia są oddawane w szybszym tempie, bo dochodzi nam czekanie na wybór klienta (co też się czasem ciągnie miesiącami).

Wstępna selekcja

Pierwsze przejrzenie zdjęć i odrzucenie wszystkich tych, które z jakiegoś powodu nie wyszły: nieostre, poruszone, źle naświetlone, nieprawidłowo wykadrowane, czy takie gdzie modele wyszli wyjątkowo niekorzystnie. Ten etap trwa stosunkowo najkrócej, bo wystarczy szybkie rzucenie okiem na zdjęcie, by ocenić czy jest ok, czy nadaje się tylko do kosza. Myślę, że możemy tutaj policzyć średnio 2-5 sekundy na zdjęcie. Pod warunkiem, że sprzęt nie wczytuje podglądu przez 10 sekund, pamiętajcie że pracujemy tutaj na RAWAch, które są dosyć ciężkimi plikami.

Przejrzenie 300 zdjęć to ok. 10-20 minut, przy 2 tysiącach RAWów ten czas wzrasta do ponad godziny. Po tym czasie mamy zestaw poprawnie zrobionych zdjęć, z których…

Wybieramy najlepsze kadry

…czyli takie, na których ostatecznie będziemy pracować. Fotografie, które mają to “coś”, przedstawiają całą historię, którą chcemy opowiedzieć, albo po prostu takie kadry, gdzie nasz model/modelka wyglądają bardzo dobrze. To tak w dużym uproszczeniu.

Druga selekcja zazwyczaj trwa trochę dłużej niż pierwsza, ponieważ nie kończy się na jednym zerknięciu na kadr. Często zdjęcia ogląda się po kilka razy, sprawdza, czy są ostre tam gdzie co powinny. Porównuje z innymi, aby wybrać tą najlepszą klatkę. Tutaj bardzo ważny jest ten dystans, o którym pisałam w pierwszym akapicie – pomaga w “trzeźwej” ocenie i podjęciu odpowiednich decyzji.

W niektórych przypadkach, najczęściej w sytuacji bardzo udanych sesji, ma miejsce także etap 3 selekcji. Gdy okazuje się, że po wybraniu najlepszych kadrów mamy mnóstwo podobnych ujęć. Albo jest ich tak dużo, że oglądanie ich zanudziłoby nawet największego pasjonata. Wtedy wybieramy ostateczny zestaw najlepszych z najlepszych…

Obróbka

To jest ten moment, który dla większości wydaje się początkiem pracy na zdjęciami, a tymczasem mamy już za sobą kilka godzin roboty. Obróbkę też możemy podzielić na dwa albo trzy większe etapy: wywołanie RAWA, retusz i nadanie ostatecznego klimatu zdjęciu.

Wywołanie RAWA

Przy jednakowych (i dobrych) warunkach pracy dla wszystkich ujęć samo wywołanie RAWA nie trwa jakoś strasznie długo. To tutaj poprawiamy jasność zdjęcia i kontrasty, przygaszamy przepalenia (zbyt jasne punkty) i rozjaśniamy cienie oraz, jeśli to konieczne, wykadrowujemy odpowiednio zdjęcie.

Czas? Od kilku do kilkunastu minut dla jednego ujęcia

Retusz

To temat rzeka. Jednym zajmuje kilka sekund, innym nawet kilkanaście godzin. Przy zdjęciach portretowych retusz polega na usunięciu przebarwień i wszelkich krostek, cieni pod oczami, niedoróbek w makijażu, “uczesaniu” włosów, pozbyciu się wszelkich zbędnych elementów na zdjęciu.

Wiadomo, że przy reportażu (np. ze ślubu) tych poprawek będzie mniej. Ale wyobraźcie sobie, że u Panny młodej zaraz po wejściu do kościoła pojawiła się mocno wyróżniająca się plama na sukience, której zdecydowanie nie chciałaby zapamiętać (plamy, nie sukienki). Usunięcie takiej plamki trwa kilkanaście sekund ale przy 300 zdjęciach, na których jest Pani Młoda, ten czas mocno się wydłuża.

Nadanie ostatecznego klimatu

… czyli tego “czegoś”, co wyróżnia konkretnego fotografa. Odpowiednie kolory, nasycenie, barwa zdjęć. Czas od kilku do kilkunastu minut na zdjęcie, zależy jak ktoś pracuje 🙂

Eksport i przygotowanie do oddania materiału

Oddając zdjęcia klientom przygotowuje je w dwóch rozmiarach: oryginalny, duży – do wywołania, oraz zmniejszone specjalnie po to, by lepiej oglądało je się na komputerze i przygotowane w taki sposób, by nie straciły jakości przy wrzucaniu np. na FB.

Jesteśmy już na etapie przygotowania zdjęć do oddania. W tym celu fotograf musi przekonwertować je do formatu .jpg tak, aby każdy z Was spokojnie mógł je u siebie obejrzeć. Znowu – przy jednym zdjęciu trwa to kilka sekund, ale w przypadku zdjęć ze ślubu, gdy fotografii jest pewnie ok. 300 ten czas mocno się wydłuża. U mnie trwa coś ok. 30 minut, a muszę zrobić to dwa razy (oryginalne pliki, a potem zmniejszone).

I kolejna godzina na zgranie tego wszystkiego na pendrive, albo wgranie na dysk online. Oczywiście wcześniej jeszcze szybki przegląd gotowych zdjęć, żeby sprawdzić, czy wszystko jest tak, jak powinno i zdjęcia są gotowe żeby trafić do Was.

Jesteśmy tylko ludźmi

Warto jeszcze pamiętać o takich typowo ludzkich ograniczeniach. Mało kto jest w stanie ciągiem przez kilka godzin siedzieć nad obróbką. Po prostu po jakimś czasie męczą się oczy i ciężko nam ocenić, czy ten czerwony jest na pewno taki jak powinien. Wtedy lepiej zrobić sobie krótką przerwę, niż na drugi dzień wszystko od nowa poprawiać.

Czas oczekiwania na zdjęcia wydłuża się w momencie, gdy fotograf ma dużo zleceń. A nie oszukujmy się, gdy ktoś jest dobry, robi świetne zdjęcia, to ludzie ustawiają się do niego w kolejce. Mnóstwo czasu pożerają tak samo wszelkie sprawy administracyjne: spotkania z klientami, reklama (obecność w social mediach), odpisywanie na maile, robienie zdjęć na zleceniach 😉 Dochodzi także przygotowanie wszystkich dodatkowych materiałów dla klienta: zaprojektowanie albumów, pakowanie tego wszystkiego, wysłanie zdjęć do wywołania, odebranie ich i posegregowanie. Tego wszystkiego nie widać, a musi być zrobione, czy tego chcemy czy nie.

Już nie wspomnę o tym, że fotografowanie mają jakieś tam swoje prywatne życie i chcieliby czasem spędzić czas z rodziną i się wyspać, a niestety dobra ma tylko 24h.

Mały apel na koniec

Kliencie, modelko nie pytajcie proszę co chwilę o to, kiedy będą zdjęcia – na pewno już nad tym pracujemy. Teraz wiecie ile czasu zajmuje praca nad zdjęciami i z jak wielu etapów się składa. Każda taka wiadomość, pytanie, telefon są strasznie rozpraszające i po jakimś czasie najzwyklej w świecie irytują. Robimy co w naszej mocy, by oddać wszystkie materiały na czas, ale do tego potrzebujemy maksymalnego skupienia, które niestety jest przerywane przez takie wiadomości. Każde tłumaczenie kolejnej osobie za ile będą gotowe zdjęcia zabiera nam (i wam) cenny czas, przez co oddala w czasie zakończenie pracy nad nimi. Po za tym każdy fotograf zostawia trochę serducha w każdym ze zdjęć, nie chcecie chyba żeby stracił zapał i chęci przez to, że ktoś go zirytował?

Wiem, że czekanie jest trudne, wcale Wam się nie dziwię – na pewno miałabym podobnie. Ale pamiętajcie też czasem o nas, Waszych fotografach.


Kliencie/modelko – co dla Ciebie okazało się zupełnie nowe? Podziel się swoją opinią niżej, chętnie poczytamy jak to wygląda z drugiej strony.

Fotografowie – jeśli zapomniałam o czymś wspomnieć to nie bójcie się uzupełnić artykułu swoimi komentarzami, okienko na dole czeka na Wasze wypowiedzi 🙂 A gdyby jakiś klient zbyt często pytał kiedy będą zdjęcia – podrzućcie mu ten tekst, może zrozumie.

4.3 4 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

29 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aneta
Aneta
4 listopada 2018 21:13

Zgadzam się w miliooooonach procent!

Jan
Jan
5 listopada 2018 06:14

Lepiej sie nie da tego opisac, jak wyglada postproces sesji. VG Jan

Ewa Miketa
Ewa Miketa
5 listopada 2018 09:00

My na ślubach pracujemy średnio 15-16h, przywozimy około 5 tys fotografii. Sesja tzw “normalna” w malutkim procencie trwa 2h. Zazwyczaj jest to 3-5h. Przygotowania klientki, które robię sama. Nie popędzam, bo komfort klienta jest dla mnie priorytetem. Przed sesją trzeba studio przygotować zatem zazwyczaj jestem 1h wcześniej i wychodzę 1 h po, bo trzeba po sesji posprzątać. W domu piorę pościel, koce za każdym razem gdy użyję je na sesji. Suknie zawsze po sesjach trafiają do prania – ręcznego. Są jeszcze warsztaty te, na które się udaję, by podnieść swoje umiejętności i te, które sama organizuję, by innym pomóc. Tego… Czytaj więcej »

paintbike
paintbike
5 listopada 2018 11:06

Też wyjątkowo rzadko obrabiam zdjęcia tuz po sesji. Jedyne co robię tego samego dnia to… segregacja. Wybieram te najlepsze, a resztę zwyczajnie wyrzucam. Proces z jednej sesji to około godziny czasu. Hm… 4GB i 10 minut? Serio? Proponuje zainwestować w lepszy czytnik. Ostatnio zgrywałem 8,5GB materiału co zajęło 2,5 minuty (słownie dwie minuty i trzycieści sekund). To wina czytnika. Kupiłem bardzo szybki czytnik (chyba firmy natec z transferem max ok 5Gb/s) za – UWAGA – 35zł w jednej dużej sieci handlowej i kopiowanie zdjęć mierze w sekundach, a nie minutach. Proponuje zainwestować. Nieduży wydatek, a wzrost prędkości w Twoim przypadku… Czytaj więcej »

Dżery
Dżery
Reply to  paintbike
25 listopada 2020 13:40

Zmniejszanie rozmiaru ma duży sens w przypadku zdjęć wstawianych do Facebooka lub Instagrama. Jeżeli fotograf nie wyeksportuje zdjęcia w odpowiednim rozmiarze dostosowanym do wymagań portalu, to zrobi to automat i algorytmy zepsują zdjęcia na 100%.

lucepictum
lucepictum
5 listopada 2018 11:27

… i nie da się skrócić tego procesu.

Paula
Paula
5 listopada 2018 12:11

Super, że opisujesz cały ten proces, bo nie-fotograf rzadko ma pełen obraz jak to wszystko wygląda. Z drugiej strony (z czasów, kiedy pozowałam do zdjęć) pamiętam, że niektórzy fotografowie mówili, że zdjęcia będą do tygodnia max, więc po tym tygodniu się upominałam i wtedy dowiadywałam się, że /dowolna wymówka/. Z drugiej strony zupełnie nie miałabym problemu, gdybym na wstępie informację, że zdjęcia będą np. miesiąc. Wydaje mi się, że obustronna komunikacja to podstawa.

Mac
Mac
5 listopada 2018 22:15

W sezonie ślubnym dochodzą jeszcze sesje plenerowe, które trwają od 2-6h, jeśli do tego dodać dojazdy, to mamy cały dzień w terenie i tydzień się skraca.

Ted
Ted
6 listopada 2018 08:12

Interesuje mnie co oznacza długo w tym przypadku. Czy tydzień to jest długo, czy miesiąc to już szybko, bo spotkałem się z fotografem który zdjęcia oddaje po dwóch miesiącach. (Osobiście zrezygnowałem z jego usług choć może był dobry) Jak jest u was?

nieśmigielska
nieśmigielska
6 listopada 2018 11:49

najciemniej pod latarnią, ale może nie wszystkim to przyszło do glowy – polecam zapis w umowie, w którym określony jest termin na oddanie zdjęć: 30, 40, 60 dni od ukończenia zlecenia?I oddać odrobinę przed tym terminem 😉 ten termin zawsze podkreślam na rozmowie ze zleceniodawcą i nie zdarzyło mi się ANI RAZU, żeby ktokolwiek zwrócil się do mnie z pytaniem: czy już?

Wojtek
Wojtek
9 listopada 2018 11:54

Wszystko co napisałaś jest oczywiście prawdą. Tylko po co te wszystkie wyjaśnienia klientowi? 😉 Jeśli idę zamówić meble do stolarza, to nie interesuje mnie jak on je będzie robił i ile zajmuje mu każdy etap pracy, tylko kiedy przywiezie mi je do domu. To samo dotyczy fotografii. Fotograf w umowie powinien poinformować kiedy będą zdjęcia. I tego powinien się trzymać niezależnie od tego ile mu coś zajmuje. A klient zna ten termin, więc pewnie pytać nie będzie musiał. Jeśli meble, czy zdjęcia nie dojadą na czas, to dla mnie już żadne takie tłumaczenia, że coś zajmuje dużo czasu, nie mają… Czytaj więcej »

Klient
Klient
27 listopada 2018 18:57

Ja również się zgadzam ,praca pracą ale również trzeba mieć chwilę dla siebie odpoczynku a przedewszystkim skupienia i harmoni .nie da się wszystko na szybkości bo potem wychodzą niespodzianki .warto dłużej poczekać niż mieć odrazu i byle jak ,szanujmy czyjąś pracę

Charlotte
Charlotte
3 grudnia 2018 23:21

Zgadzam się w 100%! Ja też mam czasem tak, że klient pyta mnie, czy wysłałabym mu WSZYSTKIE, podkreślam, WSZYSTKIE zdjęcia, jakie zrobiłam na sesji. Bez obróbki. Serio, nie chce mi się tłumaczyć, że połowa (jak nie większość) jest nieostra, poruszona itd. Tłumaczę, że nie wyślę RAWów, a klient zazwyczaj na to: no to może pani je zrobić na jpegi!… Naprawdę, nie mam ochoty już tłumaczyć tego wszystkiego… Wysyłam tyle zdjęć, na ile się umówiliśmy (zwykłe 15-20 zdjęć) i nagle otrzymuję wiadomość: ‘A ma Pani jeszcze jakieś zdjęcia?’ ‘Zrobiła Pani tak dużo zdjęć, a dostałem tylko tyle?…’ na szczęście, nie zdarza… Czytaj więcej »

Paweł
Paweł
8 stycznia 2019 07:48

Przywożę z wesela średnio 1000- 1200 zdjęć. Wstępna selekcja jest już w aparacie, od razu usuwam te niepotrzebne. Zgranie zdjęć, ostateczna selekcja i obróbka w Lightroom zajmuje około 4h. Zdjęcia do albumów wybieramy wspólnie z klientami. Wypracowałem sobie metodę, dzięki której nie zajmuje to dłużej niż 30 minut+ kilka minut na small talk 🙂 Zainwestowałem w soft do projektowania fotoksiąg, więc projekt zajmuje mi może 30 minut+ dodatkowe 15 minut na wyostrzanie do druku w Photoshopie. Kolejne spotkanie to już odbiór zdjęć. Nie potrafię wysiedzieć cały czas gapiąc się w ekran, więc wiadomo, zawsze coś się przeciągnie. Całość prac nad… Czytaj więcej »

Dom
Dom
8 stycznia 2019 20:29

Właśnie, dlugo to pojecie względne. Co ma Pani na myśli? Czekalam ostatnio na zdjecia z sesji noworodkowej 13 tygodni, moglam sie juz upominać? Czy to był jeszcze “ten czas”?:)

Zmęczona
Zmęczona
11 stycznia 2019 21:31

I widzicie, tu się wszystko rozkręca o to jak zachowuje się też fotograf. Zapłaciłam za zdjęcia, przecież to normalna paca, za zdjecia świąteczne. Dostaję je na święta ale te drugie, wielkanocne. Czy ma to sens? Otrzymuję zdjęcia po trzech miesiącach, a ich jakość zakrawa o robienie na odpier*ol. Otrzymuję zdjęcia godzinę przed wyznaczonym terminem, które też są robione jw. Bo terminy. Czekam na zdjęcia ponad pół roku i nie doczekam się żadnego, bo fotograf ma dużo zleceń ale w międzyczasie bierze inne sesje, też płatne, jest ich kilka i zdjęcia są niedługo po sesji. Są fotokliki co zdjec nigdy nie… Czytaj więcej »

Marcin
Marcin
12 stycznia 2019 18:43

Bardzo dobrze napisane! 🙂 Osobiście u mnie często znacznie dłużej to trwa z racji tego, że długo przyglądam się zdjęciom, często kilkukrotnie wracam do nich, do tego bywa że dzieciaczki “przeszkadzają”, że o innych obowiązkach nie wspomnę. 🙂
Warto też dodać, że to także odpowiedź dla tych co zadają pytania typu: “Dlaczego tak drogo?” 🙂 No właśnie dlatego.. bo tyle to pracy Nas kosztuje, a nie tylko zwykłe wciśnięcie migawki 😉

aRTofFOTO
aRTofFOTO
19 stycznia 2019 13:53

Bardzo częsty i irytujacy problem z tymi pytaniami o zdjęcia. To prawda, nie da się przygotować materiału z dnia na dzień. Przecież żaden fotograf nie odda chały, bo klient chce zdjęcia na teraz. Więcej wyrozumiałości drodzy #klajenci 🙂

Magdalena
Magdalena
21 listopada 2019 14:46

Świetny artykuł i wszystko w 100% się zgadza. Na pewno jeden pracuje trochę szybciej niż inny, ale mimo wszystko to trochę trwa.
A lepiej czasem jest troszkę posiedzieć nad zdjęciami, które maja być pamiątka na całe życie niż oddać coś w pośpiechu, a potem klient będzie niezadowolony. Pozdrawiam

CB
CB
20 grudnia 2019 09:59

Czekam na swoje zdjęcia z sesji już ponad 13 tygodni. Zdjęcia miały być “szybko” i wysyłane cyklicznie, żebyśmy zbyt długo nie czekali. Od kilku tygodni brak kontaktu z fotografem… Nie dziwcie się więc, że ludzie się irytują i denerwują. Ludzie płaca duże pieniądze, a ktoś ma ich gdzieś. Zdjęcia miały być wykorzystane do zaproszeń ślubnych… Nie ma ani zdjęć ani nie bedzie wymarzonych zaproszeń…

Piotr
Piotr
15 lipca 2020 03:16

no to szacunek dla osoby piszącej tekst. Przykład z życia. Sesja, 4 modelki. 2 dni spędzone na wybieraniu i nadal za dużo, nie wybrane…. Pewnie za miesiąc coś z tego będzie (ok. modelka, ok. dużo więcej podobnych zdjęć, kilka stylizacji na modelkę, ok. dużo więcej retuszu (sporo zdjęć to portrety, część beauty), ale to i tak bardzo lekko ‘wycenione” czasowo. Osobiście liczyłbym średnio 1:10 (tj. na 8h sesję – jakieś 80-100h pracy przy komputerze)

Dżery
Dżery
25 listopada 2020 13:51

Na zdjęcia klienci czekają dlugo, bo fotograf łapie za dużo sesji jak na jego możliwości obróbki. Potem tworzy się kolejka nieobrobionych zdjęć i dramat gtowy.

Klaudia
Klaudia
Reply to  Dżery
29 czerwca 2022 12:45

Czytam te wszystkie wpisy i mam wrażenie, że jeszcze nikt z Państwa nie czekał 11 miesięcy tak miesięcy a nie tygodni na TERMIN sesji poślubnej. W umowie mamy napisane, że termin oddania zdjęć do 180 dni od sesji poślubnej, której do tej pory nie było. Fotograf nie odbiera telefonu, nie reaguje na wiadomości na Messenger. Nasza cierpliwość się już kończy. Fotograf w dniu ślubu zażyczył sobie drugiej części całej zapłaty co uczyniliśmy. Ślub był w lipcu, w lutym wysłał 2 pliki z 3 ze zdjęciami do wyboru do albumu i wtedy obiecał że wyśle jeszcze 3 plik i znajdzie dla… Czytaj więcej »

Baba
Baba
24 października 2021 05:53

Czekam już 40 dni od mojego wyboru na 25 zdjęć z sesji ciążowej.. serio ? Zaraz urodze a zdjęć jak nie ma tak nie ma. W umowie było 30 dni od mojego wyboru. A weź się odezwij to obróbka będzie kijowa. Zalecam mniej postów filmików na Facebooku a więcej systematycznej pracy. Jak się ktoś nie wyrabia to niech bierze mniej zleceń…