Od ostatniego wpisu moja lista filmów o fotografii powiększyła się niemal dwukrotnie, dlatego stwierdziłam, że najwyższa pora na drugą część spisu.

Pierwszą znajdziecie tutaj: 27 filmów o fotografii i fotografach

„Przeznaczone do burdelu” (2004)

Zana Briski, nowojorska fotograf, pierwszy raz pojawiła się w Indiach w 1998 roku, kiedy za cel postawiła sobie ukazanie na fotografiach ciężkiego życia kobiet zamieszkujących tamtejsze okolice. Dzięki swojemu przyjacielowi trafiła do Dzielnicy Czerwonych Latarni w Kalkucie, w której chciała wykonać fotoreportaż. Niestety dosyć szybko okazało się, że biała kobieta spacerująca po ulicy z aparatem w ręku wzbudza duże zainteresowanie wśród mieszkańców, na jej widok stają się nieufni a nawet agresywni. Jedynie dzieci chętnie wchodziły z nią w interakcje, dlatego to im postanowiła poświęcić swoją uwagę.

Gatunek: Dokument

 wpis na blogu  | Kup DVD tutaj | zobacz zwiastun | oficjalna strona projektu

„Bert Stern. Prawdziwy Madman” (2011)

Dokument opowiadający o życiu prywatnym i karierze jednego z najbardziej znanych fotografów lat 60-tych – Berta Sterna. Przed jego obiektywem stanęły między innymi Madonna, Sophia Loren, Scarlett Johansson i Marlin Monroe.

Gatunek: Dokument

  zobacz zwiastun | wpis na blogu

„Anton Corbijn. Na wylot ” (2012)

Historia holenderskiego fotografa – Antona Corbijn. Ikona współczesnej fotografii ale także reżyser filmowy i twórca teledysków dla takich muzyków jak Nirvana, Joy Divison, czy Depeche Mode. Ten dokument to opowieść o życiu, wiecznej walce samego ze sobą i zmaganiu się z samotnością – o poświęceniu życia prywatnego dla kariery i trudnych wyborze między byciem artystą, a komercyjnym twórcą.

Gatunek: Dokument

 Kup DVD tutaj | zobacz zwiastun

„Robert Capa: In Love and War” (2003)

Dokument opowiadający o twórczości Roberta Capa. Znanego węgierskiego fotoreportera. Jednego z najważniejszych fotografów XX wieku. Autora poruszających zdjęć z wielu wojen i ważnych wydarzeń na całym świecie.

Gatunek: Dokument

zobacz cały film

„Legendy Magnum Photos” (2013)

Seria 10 filmów dokumentalnych poświęconych zdjęciom uznawanych za ikony fotografii, które powstały w słynnej agencji Magnum. Twórcy dokumentów analizują prace legendarnych fotografów, dając widzom okazję do poznania tajemnic i historii powstania każdego z nich.

Gatunek: Dokument

Szczerze powiem, że to taki trochę serial – widmo. Znalazłam wzmiankę na filmwebie i opis jednego z odcinków. Czy ktoś z Was wie coś więcej na jego temat?


„Magnum Photos. Narodziny legendy” (1999)

Agencja Magnumgencja została założona w 1947 roku przez Henriego Cartier-Bressona, Davida Seymoura i George’a Rodgera. Film ukazuje pracę agencyjnych fotografów od kuchni oraz zmianę jaka dokonała się w ich pracy na przestrzeni wielu lay. Są wśród nich: Martin Para, Larry Towell, Luc Delahaye, Donovan Wylie, Rene Burri i Philipp Jones Griffiths.

Gatunek: Dokument

  zobacz cały film

„Salwador” (1986)

Film o amerykańskim fotoreporterze, który relacjonuje wydarzenia z toczącej się wojny domowej w Salwadorze.

Gatunek: Dramat wojenny

 Kup DVD tutaj | zobacz zwiastun

„To pozostaje – życie i praca Sally Mann” (2005)

Dokument opowiadający o kontrowersyjnej amerykańskiej fotograf Sally Mann. Znana fotograf w 1992 roku sfotografowała swoje nagie kilkuletnie córki, co wywołało duży skandal. Ale nie zajmowała się tylko fotografowaniem dzieci. W filmie opowiada o swojej twórczości i tym, co ją inspiruje do działania oraz swoich doświadczeniach życiowych.

Gatunek: Dokument

 zobacz zwiastun

„Helmut Newton. Mistrz aktu” (1989)

Oglądając ten film możemy podpatrzeć jak pracuje wybitny fotograf. Dowiadujemy się w jaki sposób zaznacza swą obecność i osobowość w różnorodnych pracach. Porusza tematy dotyczące roli naturalnego światła, wyboru modelek do zdjęć, a także relacji z pracownikami laboratoriów fotograficznych. Dodatkowo opowiada także o swoim dzieciństwie w Berlinie, spotkaniu z żoną, sposobie, w jaki zmienił fotografię i o swoim życiu jako artyście.

Gatunek: Dokument

 zobacz cały film

„Alfred Stieglitz – The Eloquent Eye” (2001)

Film biograficzny Alfreda Stieglitza opowiadający o jego roli, jaką odegrał w artystycznym świecie Ameryki na początku XX wieku.

Gatunek: Dokument

 zobacz cały film

„Inteligentna nagość” (2007)

Film o życiu i twórczości Edwarda Westona

Gatunek: Dokument

 zobacz zwiastun

„Henri Cartier-Bresson – Biographie eines Blicks (2003)

Ostatni zarejestrowany wywiad z fotografem legendą – Henri Cartier-Bressonem, który opowiada o swoim życiu, podróżach, okresie II wojny światowej, a także o tym jak został fotografem.

Gatunek: Dokument


Richard Avedon: Darkness and Light (1995)

Dokument o mistrzu fotografii mody, w całości do obejrzenia na YouTubie

Gatunek: Dokument

 zobacz cały film

Pod ostrzałem (1983)

Film opowiadający historię amerykańskiego fotoreportera, który udaje się do Nikaragui, aby wykonać reportaż z wojny domowej.

Gatunek: Dramat wojenny

 zobacz zwiastun

Pod ostrzałem – dziennikarze na polu walki (2011)

Pracownicy „The New York Timesa”, BBC oraz ITN opowiadają o trudach pracy korespondenta wojennego oraz o tym jak wielkie koszty psychiczne ponoszą osoby, które relacjonują dla nas wydarzenia na świecie.

Gatunek: Dokument


Bracia Saudkowie (2001)

Opowieść o  burzliwym życiu i karierze artystycznej braci Saudków przedstawiona przez Petra Kaňke, Jan i Karel (Kaja)Saudkowie, są Czechami żydowskiego pochodzenia. Kaja jest rysownikiem, Jan znanym fotografikiem.

Gatunek: Dokument


W oku Boga (2012)

Krótki, 20 minutowy, dokument przedstawiający powrót Krzysztofa Millera (najlepszego polskiego fotografa wojennego) do życia po półrocznej terapii w Klinice Psychiatrii i Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego.

Gatunek: Dokument


Geniusz zaklęty w fotografii (2007)

6-częściowa seria produkcji BBC poruszająca zagadnienia z zakresu historii fotografii (od dagerotypu do fotografii cyfrowej),rodzajów fotografii (od portretów do fotografii dziennikarskiej), oraz pojęciu fotografii jako sztuki i komercyjnego podejścia do niej.

Gatunek: Dokument


BBC HISTORIA FOTOGRAFII: ARCHIWUM PLANETY

Seria autorstwa BBC zawierająca unikatową kolekcję pierwszych, kolorowych zdjęć z najdalszych zakątków świata sprzed ponad 100 lat.

Gatunek: Dokument

 Kup DVD tutaj

Fotograf weselny (2009)

Molkom Robin po zamknięciu fabryki, w której pracował, postanawia zacząć zarabiać na tym, co od zawsze go interesowało i zostać fotografem weselnym.

Gatunek: Komedia

 zobacz zwiastun

Portrecista (2005)

Wilhelm Brasse opowiada o swojej pracy fotografa w obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Gatunek: Dokument

 wpis na blogu

Helmut by June (1994)

Dokument zrealizowany przez June Newton, żonę Helmuta Newtona – znanego fotografa mody, w którym opowiada ona o życiu i pracy swojego męża.

Gatunek: Dokument


Paparazzi (2004)

Bo Laramie jako wschodząca gwiazda Hollywood powoli poznaje ciemną stronę bycia gwiazdą. Natrętni paparazzi doprowadzają do wypadku samochodowego, w wyniku którego rodzina aktora zostaje ciężko ranna. Bo postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i rozprawić się ze sprawcami wypadku.

Gatunek: Dramat, Sensacyjny

 zobacz zwiastun

Paparazzi (2011)

Polski, krótkometrażowy, film dokumentalny pokazujący kulisy pracy paparazzi.

Gatunek: Dokument


Oczami fotografów (1999)

Fotografowie pracujący dla National Geographic opowiadają o swojej pasji, emocjach towarzyszących im podczas realizacji projektów, oraz o niebezpieczeństwach, na które są ciągle narażeni.

Gatunek: Dokument


Ninateka.pl

Strona z mnóstwem filmów dokumentalnych poświęconych sztuce i kulturze, poniżej link do działu fotografia.

Gatunek: Dokument

 zobacz tutaj

Nieskończoność dalekich dróg. Podsłuchana i podpatrzona Zofia Rydet (1989)

Dokument o jednej z najwybitniejszych polskich fotografek – Zofii Rydet.

Gatunek: Dokument


Ginewra (1999)

Connie poznaje młodą Harper Sloane. Doświadczony fotograf szybko orientuje się, że dziewczyna nie tylko jest piękna, ale też utalentowana – staje się więc jego uczennicą i kochanką.

Gatunek: Dramat obyczajowy

 zobacz zwiastun

 Shutter – Widmo (2004)

Tun i Jane pewnego wieczoru potrącają samochodem młodą dziewczynę i uciekają z miejsca wypadku. Po jakimś czasie fotograf Tun zaczyna zauważać na robionych przez siebie zdjęciach niewyraźną twarz nastolatki. ignoruje

Gatunek: Horror

 zobacz zwiastunKup DVD | Kup Blu-ray

Imago Mortis (2009)

W 1600 roku naukowiec Girolamo Fumagalli odkrył, że po zamordowaniu człowieka i usunięciu jego gałek ocznych, możliwy jest zapis na papierze ostatnich obrazów zarejestrowanych przez siatkówkę. Technikę tą nazwał ‘tanatografią’. Po wielu latach okazało się, że ten potworny proceder i związane z nim zbrodnicze uczynki są stosowane w pewnej szkole filmowej.

Gatunek: Horror

 zobacz zwiastun

W pogoni za sławą (2006)

Toby, bezdomny chłopak, który chce zostać aktorem, przypadkowo zaprzyjaźnia się z polującym na gwiazdy paparazzi. Znajomość z fotografem daje początek nowemu etapowi w jego życiu. Zaraz później poznaje młodą artystkę, K’harmę.

Gatunek: Komedia

Kup DVD (już od 5zł)

Oczy Laury Mars (1978)

Laurę Mars, fotografa mody z Nowego Jorku, dręczą przerażające wizje. “Widzi” serię szokujących zbrodni, gdzie ofiarami padają jej znajomi. Okazuje się, że zdjęcia wykonywane przez Laurę są bardzo podobne do tajnych fotografii wykonanych przez fotografów policyjnych, dokumentujących zbrodnie.

Gatunek: Horror, Psychologiczny

 zobacz zwiastunkup DVD

Standardowo – gdy znacie jeszcze jakieś ciekawe tytuły to dajcie znać w komentarzach 🙂

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

19 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysiek
Krzysiek
7 grudnia 2018 15:03

Dzięki za ten wpis, przyda się na te długie zimowe wieczory. Słyszałaś o: Jay Myself: Photography, the Bank, and Me ?

bastex
bastex
15 grudnia 2018 01:23

Garry Winogrand: All Things are Photographable 2018
Polaroid. Błyskawiczne spełnienie marzeń 2017
Raghu Rai, portret niepozowany 2017
Cinema Through the Eye of Magnum 2017
Kodachrome 2017
Koudelka fotografuje Svatou zemi 2015
Nie mrugaj – Robert Frank 2015
Which Way Is the Front Line from Here? The Life and Time of Tim Hetherington 2013
The Vivian Maier Mystery 2013
McCullin 2013
Śniadanie w chmurach 2012
The Mexican Suitcase 2011
Bill Cunningham New York 2010
Bezkrwawa broń 2008

Radek Moskwa
Radek Moskwa
19 stycznia 2019 14:30

Odnośnie filmów kręcących się dookoła tematyki fotografii to moim absolutnym faworytem jest “War photographer” (2001). Obraz bardzo mocny (jak prace Nachtweya), nie dość że przedstawiający postać – na ten moment chyba najsłynniejszego – fotografa wojennego, to jeszcze przekazujący widzowi jakiś mały ułamek czegoś wydawałoby się zupełnie nieprzekazywalnego. Reżyser wplótł w dokument fragmenty nagrań z małej kamery umieszczonej na aparacie głównego bohatera, rejestrującej obraz w czasie jego pracy. Bez zbędnego mędrkowania powiem tak: ciary na plecach! :).
PS: Pierwszy raz trafiłem na tego bloga i po tym wpisie wiem, że będę tu wpadał często 🙂 .

Karolina
Karolina
19 lutego 2019 19:55

Super to zestawienie, mamy co oglądać 🙂 Jeszcze “Co się wydarzyło w Madison County” no i oczywiście “Bill Cunningham New York” 😉

P.
P.
11 października 2019 11:32

Ja polecam “Kodachrome”- genialny Ed Harris 🙂

Marcin Wiktorski
Marcin Wiktorski
17 listopada 2019 13:36

Kilka propozycji dot. fotografii jeszcze bym pod nos podsunął: Hoka Hey, Koudelka shotting holy land, Mapplerthorpe-look at the pictures, Seven Shore-New American Photography, Twarze Plaże, Frame by Freame, Portret osobisty….. pewnie jeszcze kilka by sie znalazło.Pzdr

Darek Dziadek
Darek Dziadek
2 kwietnia 2020 12:50

Dorzuciłbym kilka dokumentów:
The Colorful Mr. Eggleston
In the real world (też o Egglestonie)
What Remains – Sally Mann

i jeszcze doskonały Mapplethorpe.

Anonimowo
Anonimowo
2 kwietnia 2020 19:49

Nie wiem czy się pojawiło ale polecam “zdjęcie w godzine.”.

Anonimowo
Anonimowo
5 kwietnia 2020 14:14

Byliśmy żołnierzami (2002, United States)
filmweb.pl/film/Byliśmy+żołnierzami-2002-31750

Fotograf uliczny
Fotograf uliczny
6 kwietnia 2020 20:41

Świetna lista filmów. Dzięki!

Aleksandra Nowak
Aleksandra Nowak
24 kwietnia 2020 11:02

Dziekuje BARDZO Emilia za tą listę!

Andrzej Rudnikowski
Andrzej Rudnikowski
24 maja 2020 11:00

Witam, dorzucam mało znany film “Bill Diamond” z Markiem Kondratem

Teatr Opole
Teatr Opole
21 września 2020 20:20

Portrecista – mocny film.