Uwielbiam format wykładów TED, są krótkie ale także maksymalnie napakowane wiedzą. Pozwalają też spojrzeć na niektóre sprawy z trochę innej perspektywy.
Kiedyś miałam takie postanowienie, aby zaczynać każdy dzień od przesłuchania przynajmniej jednego wykładu. Niestety nie dałam robić tego codziennie, ale staram się zaglądać na ich stronę jak tylko mam chwilę wolnego czasu.
W związku z tym, chciałabym podzielić się z Wami 4 bardzo ciekawymi wykładami o bardzo różnej tematyce. Jeśli ten wpis przypadnie Wam do gustu postaram się zrobić z niego cykl. Ale jak to naprawdę będzie? Czas pokaże. 🙂
Tony Luciani – Fotograficzna podróż matki i syna przez otępienie
Fotograf opowiada, jak stworzenie cyklu fotografii, zbliżyło go do matki. 91-letnia kobieta z dnia na dzień traciła możliwość samodzielnego funkcjonowania. W tym czasie opiekował się nią Tony – jej syn i włoski fotograf, który zajmował się także malarstwem.
Fotograf chciał trochę bardziej zaktywować swoją matkę, dlatego zaczął ją fotografować. Na początku była tylko bierną modelką. Z czasem coraz bardziej aktywnie uczestniczyła w projekcie, pokazując na fotografiach swój cały swój charakter.
Stephen Wilkes – Upływ czasu uchwycony na jednej fotografii
Stephen Wilkes tworzy bardzo oryginalne zdjęcia. To kolaże składające się z wielu zdjęć, zrobionych w tym samym miejscu o różnych porach w ciągu dnia. Fotograf wybiera kadry, przedstawiające najciekawsze wydarzenie danej chwili, dzięki temu na finalnej fotografii możemy obejrzeć przegląd całego dnia.
To jedne z tych fotografii, które mogłabym sobie powiesić na ścianie w salonie i przyglądać im się bez końca. Ekstra pomysł 🙂
Richard Seymour – Odczuwanie piękna
Skąd wiemy, że coś jest piękne lub nie? W jaki sposób oceniamy urodę innej osoby? Czy piękno się “tylko” widzi, czy bardziej czuje? Jak zmienia się nasze postrzeganie, gdy poznajemy historię przedmiotu?
Na te wszystkie pytania stara się odpowiedzieć projektant Richard Seymour. Zastanawia się nad tym jaka jest nasza reakcja na piękno oraz jak dużą moc mają przedmioty, które je przedstawiają.
Myślę, że warto obejrzeć ten wykład mając z tyłu głowy pytanie “czy zdjęcie obroni się samo, czy czasem warto dodać do niego opis” ? Ciekawa jestem do jakich wniosków dojdziecie 😉
Bill Shribman – Co widać przez obiektyw, a czego nie widzą nasze oczy?
I na koniec krótka opowieść o tym, co jest w stanie uchwycić obiektyw, a czego nasze oczy nie widzą. Znajdziesz tam sporo ciekawostek, w jaki sposób fotografia wykorzystywana jest w nauce.
Który wykład zrobił na Tobie największe wrażenie? Dlaczego?
Chcesz więcej tego typu postów?
Dzięki za tą listę. Dodaję do swojej kolejki do zobaczenia.
Ciekawy artykuł, dziękuję. 🙂
Witam ! super artykuły przesyłam znajomym