Słyszeliście kiedyś o metodzie wywoływania zdjęć za pomocą gumy dwuchromianowej?

A wiecie, że Warszawiacy mają możliwość samodzielnie wywołać zdjęcia za pomocą technik szlachetnych i to zupełnie za darmo? Też nie wiedziałam, na szczęście do czasu.

W Fotoplastikonie Warszawskim przy Alejach Jerozolimskich organizowane są cykliczne (i darmowe) warsztaty poświęcone technikom szlachetnym w fotografii. My akurat byliśmy na gumie dwuchromianowej, w maju można spróbować swoich sił w fotograwiurze. Organizatorzy dostarczają wszystkich potrzebnych materiałów, więc tylko musisz przyjść i działać.

Fajnie, prawda? 🙂

TECHNIKA GUMY DWUCHROMIANOWEJ

Nazywana jest królową fotograficznych technik szlachetnych. Na specjalnym papierze (o wysokiej jakości i dużej gęstości) nakładaliśmy mieszkankę sporządzoną z określonych proporcji dwuchromianu potasu, gumy arabskiej i kolorowego pigmentu. Następnie dokładnie suszyliśmy papier za pomocą zwykłej suszarki do włosów (nie mieliśmy tyle czasu, by dać im wyschnąć naturalnie) i naświetlaliśmy suchy papier wraz z negatywem. Potem została tylko kąpiel w zimnej i ciepłej wodzie i naszym oczom ukazywała się odbitka.

Niestety mam tylko zdjęcia z samego procesu naświetlania i płukania w wodzie. Pokrywanie papieru wodną mieszanką odbywało się niemal w całkowitej ciemności, ponieważ połączone ze sobą składniki mają już właściwości światłoczułe. Nie chciałam wyciągać aparatu, aby przez przypadek nie popsuć efektu – chociażby światłem z wyświetlacza.

Dokładniej możecie to zobaczyć np. na tym filmie:

Pierwszy raz mogłam samodzielnie wywołać zdjęcia. Żałuję tylko, że nie miałam ze sobą negatywów zdjęć zrobionych przez siebie. Podejrzewam, że wtedy emocje byłoby jeszcze większe. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się spróbować.

Więcej zdjęć z tego dnia:

Przydatne linki:

  1. Wydarzenie na Facebooku – warsztaty guma dwychromianowa
  2. Wydarzenie na Facebooku – warsztaty grawitura
  3. Strona Fotoplasticonu Warszawskiego
  4. Polska strona poświęcona wywoływaniu zdjęć metodą dwuchromianową
  5. Efekty naszej pracy na instagramie: 1 | 2 | 3

 


Wywołujecie sami zdjęcia? Jakie emocje Wam wtedy towarzyszą?

A może chcielibyście zacząć? Wybieracie się na warsztaty?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Chlebowskie Zdjęcia
Chlebowskie Zdjęcia
12 lipca 2018 11:17

Ładnie opisane. Przeczytałam jeszcze parę innych postów i też były dobre. Będę tu wracać zapewne. A co do technik szlachetnych tez bym chciała kiedyś spróbować bo bardzo mnie fascynują. Myślisz, że uda mi się załapać na jakieś kolejne warsztaty?
Miłego~

Chlebowskie Zdjęcia
Chlebowskie Zdjęcia
Reply to  Emilia Kołodziejczyk
12 lipca 2018 16:45

Dziękuje za informacje, dobrze wiedzieć ~