Psychologia fotografii

o robieniu zdjęć z perspektywy psychologa

„Mała historia fotografii” Boris von Brauchitsch

1 grudnia 2016 Emilia Mańk 14 komentarzy

Od czasu pierwszych eksperymentów ze światłoczułymi substancjami chemicznymi do pojawienia się zdjęć cyfrowych upłynęło niemal dwieście lat. W tym czasie fotografia podniesiona została do rangi odrębnej dziedziny sztuki, a w sensie użytkowym oddziaływała na wszystkie dziedziny życia. Nauka, informacja, sztuka i rozrywka nie istniałyby w obecnej formie, gdyby nie wynaleziono fotografii.

Mała historia fotografii jest pierwszą próbą przedstawienia nie tylko dziejów rozwoju, lecz także społecznego znaczenia i funkcji fotografii oraz zmian w jej odbiorze od czasu prezentacji nowego medium w 1839 roku. Nakreślone zostały tu sylwetki wybitnych twórców, a na przykładzie znakomitych zdjęć udokumentowano najważniejsze współczesne style i trendy, starając się zarazem uchwycić wielorakie powiązania fotografii z innymi dziedzinami sztuki.

źródło:  strona wydawnictwa

mala historia fotografii

Mam nadzieję, że nie traktujecie wpisów w tej kategorii jako (nieudolnych) recenzji. Jak tak robicie to przestańcie, bo mocno się rozczarujecie. Bardziej jest to katalog książek, które przeczytałam i (być może) Wy chcielibyście przeczytać. Dodaje od siebie 2-3 zdania, by krótko przekazać Wam jak ją odebrałam i czy warto w ogóle się za nią brać.

No to tyle tytułem wstępu. A co myślę o książce?

Po pierwsze pisanie książki o fotografii, w której wspomina się nazwiska wielkich twórców i ich dzieł, i nie drukowanie tych zdjęć w środku powinno być zakazane. Nic tak nie frustruje jak czytanie książki w autobusie i brak możliwości obejrzenia pracy, o której się właśnie czyta. Jestem wzrokowcem i bardzo przy tym cierpię, a perspektywa ciągłego przeszukiwania Google też jakoś średnio mnie kręci. Koniec końców zapisywałam sobie nazwiska autorów i potem szukałam ich „hurtowo” ale ile mnie to nerwów kosztowało, to wiem tylko ja.

Sama treść na początku mnie nudziła, czytanie pierwszej połowy książki szło mi bardzo opornie. Nie wiem, czy ten czas w fotografii był po prostu nudy sam w sobie, czy to wina złego przedstawienia go przez autora. Już potem było trochę lepiej. „Mała historia fotografii” to na pewno dobry wstęp do poznania historii fotografii – krótko i zwięźle ale praktycznie. Dzięki niej udało mi się wyłapać kilka ciekawych nazwisk.

img_20160424_131601Musicie mi wybaczyć jakość ale oba zdjęcia były robione telefonem. Drugie możecie zobaczyć też na moim instagramie. Co do tej książki pod spodem – ona nadal czeka na swoją kolej, odwlekam jak mogę, bo wiem że będzie ciężko.

Czytaliście? Polecacie? A może inne opracowanie historii fotografii jest bardziej warte uwagi?

Ceny książki można sprawdzić tutaj

Zapisz

Previous Post

Next Post

%d bloggers like this: