Każdy kto kiedykolwiek stanął przed wyborem idealnego fotografa dla siebie wie, że nie jest to łatwa czynność. W tej chwili możemy wybierać spośród wielu ofert, a profile na portalach dla twórców powstają jak grzyby po deszczu.

Jak zweryfikować fotografa? Jak sprawdzić, czy zdjęcia, które umieszcza w portfolio są jego autorstwa? Jakie zachowania powinny budzić naszą czujność i o co zadbać, by czuć się dobrze ze swoim wyborem? O wszystkim opowiem Ci w poniższym wpisie.

Gdzie szukać fotografa?

Zacznijmy od początku.

Aby móc kogoś zweryfikować najpierw trzeba mieć kogo. Gdy szukamy idealnego fotografa dla siebie, czy to na ślub, do sesji rodzinnej, portretowej itp itd, warto wcześniej poświęcić trochę czasu i stworzyć sobie listę nazwisk, którymi potencjalnie jesteśmy zainteresowani.

Poniżej wypisałam Ci listę miejsc, gdzie można zacząć poszukiwania idealnego dla siebie fotografa. To takie 7 źródeł, które jako pierwsze nasunęły mi się na myśl, a nie zawsze wydają się takie oczywiste.

Z polecenia

To najbezpieczniejsze źródło wiedzy o fotografach – z polecenia. Czasami, gdy rzucą nam się w oczy profesjonalnie zrobione zdjęcia wrzucone na profile naszych znajomych, warto zapytać ich kto jest autorem fotografii i czy polecają współpracę z nim.

Tutaj zyskujemy dodatkowe informacje, o których nie przeczytamy na stronie fotografa, czy nie zobaczymy na jego fotografiach.  Dowiemy się jak się z nim współpracuje z perspektywy osoby fotografowanej, jaka jest atmosfera na sesji i jak wygląda cały materiał, który otrzymuje klient.

Google

Tak, Google to nadal bardzo dobre źródło do szukania fotografa. Chociaż wielu twórców rezygnuje ze swojej strony na rzecz profili w social media, to ci którzy je posiadają umieszczają na nich oprócz zdjęć także pełną ofertę i dodatkowe informacje na swój temat. Znajdziesz tam także odnośniki do kont na Facebooku czy Instagramie oraz bezpośredni kontakt (telefon, okno do wysyłania wiadomości lub adres email).

Wystarczy w okno wyszukiwarki wpisać rodzaj fotografii jaka nas interesuje i miasto działania fotografa. Np. “fotograf ślubny Warszawa” albo “fotografia noworodkowa Gdańsk”. Gwarantuje, że wyskoczy Ci wiele wyników i kilka godzin zajmie Ci przeglądanie stron.

Instagram

Warto pamiętać, że spora część fotografów traktuje konta na Instagramie jako swoje główne portfolio i ciężko gdziekolwiek indziej znaleźć ich zdjęcia. Dodatkowo mamy możliwość podejrzeć trochę ich pracy i backstage sesji zdjęciowej na instastories, co pozwoli chociaż w małym stopniu dowiedzieć się z kim mamy do czynienia.

Ale jak szukać na Instagramie, gdzie nie ma typowej wyszkiwarki jak w Google? Tutaj bardzo przydatne będą znienawidzone przez niektórych hasztagi, czyli hasła poprzedzone znakiem “#”.  Aby znaleźć interesujący profil, wystarczy w pole wyszukiwania wpisać interesujący nas hasztag. I np. gdy szukamy fotografa dziecięcego w Krakowie wpiszemy #fotografkrakow albo #fotografdzieciecykrakow (warto sprawdzić opcje z polskimi znakami i bez).

Poniżej lista przykładowych #, pod którymi znajdziemy fotografów:

  • “fotograf” + miasto, w którym działa – #fotografwarszawa, #fotografgdansk, fotografkraków
  • “fotograf” + województwo , w którym działa – #fotografmazowieckie, #fotograflodzkie, #fotografpodlasie
  • rodzaj fotografii, która nas interesuje – #fotografiaslubna, #fotografiadziecieca, #fotografiasportowa, #fotografiaportretowa
  • rodzaj fotografii, która nas interesuje + miasto/ województwo: #fotografiaportretowawarszawa, #fotografiaslubnarzeszow
  • analogicznie ze słowem “sesja” – #sesjaslubna, #sesjanarzeczenska, #sesjanoworodkowakrakow

Facebook

Tutaj mamy dwie opcje do wyboru: wyszukiwanie fanpage fotografów albo przeglądanie lub publikowanie postów w grupach na Facebooku.

Wyszukiwarka

Osobiście średnio lubię tę opcję i korzystam z niej tylko, gdy szukam konkretnej osoby, ale do przeszukania profilów twórców też się nada. Wystarczy, że w oknie wyszukiwania wpiszesz hasło “fotograf”, “fotograf + miasto” lub “photography”/”photography”+miasto.

Do wyboru masz 3 zakładki:

  1. Osoby – wyskoczą Wam wszystkie osoby, które gdzieś w swoich danych mają informacęje o tym, że są fotografem. Np. jako miejsce pracy mają oznaczony swój fanpage. Zauważyłam, że tutaj Facebook jest o tyle sprytny, że łączy dane z profilu i możemy zaznaczyć z jakiego miasta ma być dany twórca. Wystarczy wpisać hasło “fotograf warszawa”, by wyświetlili się nam fotografowie, którzy jako miejsce zamieszkania mają Warszawę.
  2. Strony – tutaj wyszukujemy bezpośrednio fanpage z portfolio twórców. Dodatkowo z lewej strony możemy pofiltrować sobie profile po kategorii przypisanej do danej strony. Ale raczej nie polecam tej opcji, ponieważ każdy z fotografów przypisuje się do innej kategorii (artysta, lokalna firma, firma lub organizacja) i może Wam ktoś ciekawy umknąć.
  3. Miejsca – Wielu fotografów dodaje adres swojego studio w informacjach o fanpage. Dzięki temu w tej zakładce wyświetla nam się mapka z oznaczonymi fanpage. Wyskoczy nam tu dużo mniej wyników niż w poprzednich dwóch zakładkach ale też warto do niej zajrzeć.
Grupy na Facebooku

To miejsca, gdzie skupia się nawet po kilkanaście tysięcy osób zainteresowanych fotografią. Zarówno fotografowie, jak i modelki, wizażystki i inne osoby biorące udział w sesjach zdjęciowych. Możemy przeglądać portfolia fotografów, którzy zgłosili się do wcześniejszych postów albo założyć nowy wątek z konkretnymi wymaganiami co do poszukiwanego fotografa i wybrać spośród osób, które odpowiedziały na nasze ogłoszenie.

Ja osobiście jestem za odzywaniem się do osób, które same z jakiegoś powodu wpadły nam w oko. Dlaczego? Przeczytaj co ostatnio zdenerwowało mnie, gdy wrzuciłam swoje ogłoszenie na tego typu grupę.

Przykładowe grupy, gdzie możesz znaleźć fotografa:

Oczywiście są to tylko wybrane grupy, do części z nich sama należę. Zachęcam do samodzielnego szukania, zwłaszcza lokalnych grup z fotografami. Nie znalazłam tylko żadnej grupy skierowanej dla klientów fotografów dziecięcych i rodzinnych. Znacie jakąś?

Portale modellingowe

To miejca, gdzie spotykają się twórcy związani z fotografią mody i portretami. Fotografowie, wizażystki, modelki, styliści i inni. Możemy tutaj znaleźć zarówno kompletnych amatorów jak i osoby pracujące w branży od lat.

Jeżeli jesteś zainteresowana portretami, fotografiami beauty albo szukasz kogoś kto zrobi zdjęcia ciuchom do Twojego sklepu to warto zajrzeć na tego typu strony.  Ja te portale traktuje bardziej jako katalogii z dużą ilością osób związanych z branżą, nie wiem czy tam ktokolwiek odpowiada jeszcze na ogłoszenia. Dlatego warto przeszukiwać bazę osób na własną rękę i odzywać się bezpośrednio do zainteresowanych. Wyszukiwarki są na tyle szczegółowe i łatwe w obsłudze, że nie powinno stanowić to większego problemu.

Największym i najbardziej znanym portalem jest Maxmodels, ale w Sieci możemy znaleźć też inne strony takie jak: QQMODELSMegaModels.

Portale tematyczne (Wedding.pl, Lookslikefilm)

Istnieją także portale poświęcone konkretnemu rodzajowi fotografii. Najpopularniejsze są strony dla przyszłych panien młodych, gdzie możecie znaleźć całe reportaże wybranych fotografów ślubnych.

Niektóre blogi raz na jakiś czas zbierają najciekawsze zdjęcia z danej kategorii i publikują u siebie. W Polsce robią to Niezłeaparaty (głównie fotografia ślubna). Z zagraniczym portali sama bardzo często zaglądam na LooksLikeFilm, gdzie pojawiają się też polskie nazwiska. Tutaj możemy znaleźć zarówno portrety, jak i zdjęcia dzieci, rodzinne, ślubne, brzuszkowe i wiele innych.

Strony konkursów fotograficznych

Ostatnią rzeczą, na którą chciałabym Wam zwrócić uwagę są konkursy fotograficzne. Przeglądając nagrodzonych artystów możecie także znaleźć swojego idealnego fotografa.

Poniżej znajdziecie linki do kilku z nich:

Jak zweryfikować fotografa?

Gdy mamy już wybranego fotografa warto jeszcze sprawdzić, czy jest osobą za którą się podaje. Niestety nadal zdarzają się przypadki, gdy “fotografowie” reklamują się portfolio składającym się ze skradzionych albo zakupionych na stockach zdjęć. Jak to mówią “przezorny zawsze ubezpieczony”. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, którymi warto się kierować przy ostatecznym wyborze fotografa.

Co może wzbudzić nasze wątpliwości przy wyborze fotografa?

Nierówna jakość zdjęć

Jedne fotografie bardzo jasne, drugie ciemne. Część zachowana w ciepłej tonacji, za to reszta pozbawiona kolorów, jakby “wyprana”. Piękne fotografie i takie, które wydawałoby się, że są zrobione aparatem w starym telefonie? Gdy przeglądamy takie portfolio powinna zapalić się nam czerwona lampka. Warto sprawdzić wtedy, czy te zdjęcia na pewno należą do właściciela strony.

Jak to sprawdzić znajdziesz w moim poprzednim artykule: Jak sprawdzić, czy ktoś nie ukradł naszych zdjęć?

Ceny nieadekwatne do jakości prac

Po przejrzeniu kilkunastu cenników będziesz w stanie mniej więcej ocenić ile kosztują zdjęcia danej jakości. Zamiast cieszyć się, że trafiliśmy na wyjątkowo taniego fotografa warto zastanowić się przez chwilę, dlaczego cena jest taka niska.

Dziwnie niska cena albo wyjątkowo duża powinny budzić nasze wątpliwości. Warto wtedy porządnie sprawdzić takiego fotografa, by nie dać się oszukać.

Fotograf nie chce wysłać nam więcej swoich zdjęć/podzielić się przykładowym, pełnym reportażem

Wybierając fotografa na ślub, czy chrzest warto poprosić go o przesłanie jednego z ostatnich, pełnych reportaży jakie zrobił. Wtedy będziesz mógł zweryfikować jak powinny mniej więcej wyglądać wszystkie fotografie, jakie otrzymasz. Przy dużej ilości zdjęć łatwo wybrać kilka najlpszych perełek, które nie zawsze dobrze odzwierciedlają umiejętności fotografa. Dopiero przy całym reportażu jesteśmy w stanie ocenić, czy to co ostatecznie otrzymamy będzie nas satysfakcjonować.

Nie chce spisać umowy, albo przesłana umowa ma bardzo dziwną treść

Umowę trzeba spisywać zawsze, nawet przy tzw. sesjach tfp. To ochrona zarówno dla fotografa jak i klienta. Pamiętaj, że zawsze możesz dopytywać o poszczególne punkty, gdy tylko coś wydaje Ci się niejasne albo nie takie, jak umawialiście się podczas wcześniejszych ustaleń.

O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Wybierz osobę, która oferuje jasne warunki współpracy i ustal wszystkie szczegóły przed zdjęciami.
  • Wpisz w google imię i nazwisko fotografa – pozwoli Ci to sprawdzić, czy dana osoba pojawia się gdziekolwiek indziej poza swoją stroną www. Tak samo polecam sprawdzenie social media.
  • Zawsze możesz też spytać o opinię osoby, które już współpracowały z tym fotografem.
  • Pamiętaj, że każda zarejestrowaną działalność gospodarczą znajdziesz w bazie krs.
  • Przed sesją zdjęciową/reportażem umów się z fotografem na spotkanie albo porozmawiaj chociaż przez telefon – wiele rzeczy dużo łatwiej ustalić podczas bezpośredniego kontaktu.
  • Mimo wszystko zawsze zachowuj czujność i zdrowy rozsądek – spotykaj się tylko w miejscach publicznych, nie podawaj obcym swoich danych i nie wysyłaj zdjęć (zwłaszcza nagich, bądź w bieliźnie).

Mam nadzieję, że udało mi się wyczerpać ten temat i rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości.

Może jest coś o czym zapomniałam? Co jeszcze sprawdzałeś/sprawdzałaś szukając fotografa dla siebie?

Daj znać w komentarzu!

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Pojedztam.pl
Pojedztam.pl
13 lipca 2019 17:56

Przy szukaniu specjalisty zazwyczaj opieramy się na poleceniu.

Weronika z Moyemu
Weronika z Moyemu
23 lipca 2019 11:00

Emilia, mega post! Stworzyłaś świetne zestawienie. Pamietam, jak udostępniłam darmowy rozdział mojego e-booka, o współpracy z fotografem biznesowym. Czytelnicy byli zaskoczeni, że to tak oczywiste, a tak trudno na to wpaść! 😀

Ania
Ania
25 sierpnia 2019 15:52

Cześć! Super post – jednak od kilku lat jest działalność nierejestrowana (od 2018) i tu już nie sprawdzisz fotografa. A wiele osób tak właśnie zaczyna swoje pierwsze biznesy i nie koniecznie świadczą one o lipnych kontach.

Michal Wlodarczyk
Michal Wlodarczyk
19 września 2019 12:48

Bardzo dobry post, widać, że dużo pracy Cie kosztował żeby zgromadzić w jednym miejscu tyle cennych rzeczy 🙂

Dj na wesele lublin
Dj na wesele lublin
15 lutego 2020 10:55

Wspaniale napisany poradnik. Praktycznie nic ująć i nic dodać. Twój tekst Emilia zainspirował mnie do napisania podobnego poradnika…jak znaleźć dobry zespół muzyczny lub dobrego DJ-a

Michał
Michał
2 maja 2020 14:35

Świetny materiał! Gratuluje

Mariusz
Mariusz
23 czerwca 2023 17:52

Bardzo ciekawy artykuł!
Ja moim modelkom doradzam jeszcze iść na pierwszą sesję do nieznanego fotografa z osobą towarzysząca.