Psychologia fotografii

o robieniu zdjęć z perspektywy psychologa

Nie mów mi, że bawię się w fotografa

27 marca 2017 Emilia Mańk 27 komentarzy

Jakby ktoś tworzył listę zwrotów, które najbardziej denerwują fotografów, to pytanie „jak zacząć bawić się w fotografa?” zdecydowanie znalazłoby się na jej szczycie. To nie będzie kolejny post o tym, jak to fotografom jest źle. Chciałabym Wam wytłumaczyć, jak to wygląda z ich perspektywy. Czemu nazywanie ich pracy „zabawą” irytuje, a czasami nawet sprawia dużą przykrość.

To jakaś plaga

„Cześć,
chciałabym zacząć bawić się w fotografa, mogłabyś mi doradzić jaki aparat na początek kupić i jakie sprzęty potrzebne będą do wyposażenia domowego studia? Staram się o dotację z urzędu i już chciałabym powoli tworzyć sobie listę rzeczy do kupienia. Jakie akcesoria do sesji będą mi potrzebne na początek? Ile ubranek, gadżetów itp? Myślę, o tym żeby zacząć fotografować dzieci – to takie łatwe, proste i przyjemne, a przy okazji można sporo zarobić. Pomogłabyś mi i doradziła jak zacząć?”

Coraz więcej fotografów skarży się na tego typu wiadomości od znajomych lub osób zupełnie im obcych. Niektórzy nazywają to już nawet plagą. Nie chodzi o to, by kogoś hejtować. Sama jestem za tym, żeby pomagać innym ale pomoc też ma jakieś granice. W tej chwili mamy dostępnych w sieci tyle informacji, że pytanie kogoś o podanie wszystkiego na tacy jest przynajmniej niepoważne. Zebranie wszystkich potrzebnych informacji, wypracowanie stylu pracy, czy odnalezienie odpowiednich gadżetów do sesji to często lata ciężkiej pracy poświęcone na udoskonalanie własnego warsztatu.

W świecie, gdzie wszystko jest na wyciągnięcie ręki, ludzie stali się już tak leniwi, że wymagają aby ktoś podał im całą tajemną wiedzę pod nos. To smutne. Mamy tak dużo możliwości, czemu nie potrafimy z nich korzystać?

Ale nie o tym chciałam pisać.

Fotografia to też praca

Tylko w większości przypadków nie taka od 8 do 16 z wolnymi weekendami. Nie trzeba siedzieć w osiedlowym studio foto i trzepać zdjęcia do dokumentów żeby mówić, że żyje się z fotografii.

W Polsce sporo osób zarabia tylko na robieniu zdjęć. Prowadzi zarejestrowaną działalność gospodarczą, płaci podatki i ZUS, utrzymuje dom i rodzinę. To praca jak każda inna. Utarło się, że robienie zdjęć to hobby, coś łatwego, lekkiego i przyjemnego – na pewno nie kojarzy nam się z poważnym zajęciem, z którego można zarobić na chleb. Cały czas na forach pojawiają się posty osób, które stwierdziły, że jak już mają aparat to przecież mogą zacząć zarabiać na ślubach i chrztach. Doskonale rozumiem złość osób, które od lat siedzą w branży i czytają tego typu treści, chociaż w 100% jestem przeciwna obrażaniu i poniżaniu się nawzajem, o czym pisałam jakiś czas temu na Facebooku i zdania nie zmieniłam, co do sposobie komunikowania się na grupach fotograficznych.

Ale wracając do tematu.

Tak, fotografia to pasja i przyjemność. Także hobby, które może stać się normalną pracą. Pracą jak każdą inną. Fotografowie to jedna z nielicznych grup zawodowych, które często podkreślają, że kochają swoją pracę. Robią to, co sprawia im wielką przyjemność, chwalą się tym, co ma spory wpływ na to, jak ich praca jest postrzegana. Wychodzimy z założenia, że jak ktoś cieszy się z tego, co robi, to na pewno nie przepracowuje się. Ale między chwilami szczęścia i radości są też mniej przyjemne sytuacje. Fotografia to spotkania z ludźmi i robienie im zdjęć ale także noce zarywane na obróbce i ciągłym uczeniu się nowych rzeczy. To mnóstwo pieniędzy wydane na nowy sprzęt i gadżety do sesji. Strach o jutro i kombinowanie jak tu pozyskać nowych klientów. Wszystko, co nie jest bezpośrednio związane z fotografią – wszelkie działania marketingowe, prawne, księgowe, prowadzenie stron, blogów, fanpage. Wreszcie – to także nieprzyjemni klienci (kto pracował w branży związanej z kontaktem z klientem wie jacy potrafią być ludzie) i wystawianie się na krytykę swojej twórczości, co czasem mocno boli (o depresji u fotografów pisałam tutaj).

Jak człowiek zarabia na tym, co kocha robić to znaczy, że robi to gorzej? Jest mniej wartościowy? Mniej poważnie podchodzi do swojej pracy i nie można traktować go na serio? To dlaczego tak wiele osób nie docenia tego całego wysiłku nazywając to „zabawą”? Wyobrażacie sobie podejść do lekarza i spytać się go: „jak tam jego zabawa w chirurga”?

No właśnie.

Ostatnio sporo osób pytało mnie dlaczego nie chcę zająć się fotografią „na poważnie”. Rzucić wszystko, założyć własną firmę i żyć z robienia zdjęć. Mam nadzieję, że ten post to trochę tłumaczy. Dla mnie fotografia to zabawa i sposób na zrelaksowanie się i niech tak na razie zostanie.

#fotografia#praca fotografa#psychologia#zrozum fotografa

Previous Post

Next Post

%d bloggers like this: