Psychologia fotografii

o robieniu zdjęć z perspektywy psychologa

Canon czy Nikon – skąd ta odwieczna walka?

21 lutego 2016 Emilia Mańk 57 komentarzy

Zdradzę Wam dzisiaj mały sekret. Wiecie co robiłam, gdy spadał mi ruch na facebooku? Raz na jakiś czas zadawałam swoim fanom pytanie:

Canon czy Nikon? A może Sony lub Pentax? Czy w ogóle marka ma jakieś znaczenie?

Od razu zwiększała mi się aktywność na stronie. Trochę polubień posta, kilkadziesiąt komentarzy, kilka dodatkowych „Lubię to!”.

Serio, sprawdźcie sami!

No ale nie o tym miałam dzisiaj pisać…

Zastanawialiście się kiedyś skąd ta odwieczna „wojna” między użytkownikami Canona i Nikona (piszę tylko o tych dwóch firmach, bo mają największy udział w rynku wśród lustrzanek, nie zapominajmy jednak także o właścicielach lustrzanek Sony i Pentaxa)? Dyskusje na temat „który lepszy?” pojawiają się chyba w każdym miejscu związanym z fotografią i ciągną się (nierozstrzygnięte) przez wiele stron.

W zrozumieniu konfliktu może nam pomóc zapoznanie się z

Piramidą Potrzeb Maslowa

Myślę, że część z Was doskonale ją zna, a na pewno większość kojarzy. Dla przypomnienia podrzucam rysunek z Google:

Maslow podzielił potrzeby na te wyższego i niższego rzędu. Na najniższych poziomach naszej piramidy znajdują się podstawowe potrzeby każdego człowieka: fizjologiczne i bezpieczeństwa. Wyższe to tzw. potrzeby rozwoju i abyśmy mogli zacząć je realizować musimy najpierw zaspokoić potrzeby z niższych warstw.

Zainteresowało Was odkrycie Maslowa? Więcej możecie sobie poczytać na WIKIPEDII

Nas dzisiaj najbardziej interesuje

Potrzeba przynależności i miłości

To właśnie ona sprawia, że ludzie czują potrzebę przynależności do jakiejś grupy społecznej. Im bardziej elitarna, tym oczywiście lepiej. Pierwszą w życiu grupę stanowi najbliższa rodzina, potem klasa szkolna, następnie znajomi z zajęć pozalekcyjnych. W ramach grupy nawiązujemy przyjaźnie, mamy wspólne cele, wspieramy się i czujemy się potrzebni – czyli realizujemy wszystkie zapotrzebowania z 3 poziomu Piramidy Maslowa.

Kupując aparat  automatycznie zostajemy „wrzuceni” do społeczności ‚robiących zdjęcia’. Często kolejnym krokiem jest rejestracja na forach tematycznych albo grupach facebookowych aby móc rozmawiać z „takimi jak my”. Marka aparatu uszczegóławia grupę, zmniejsza ją. Jesteśmy nie tylko „ludźmi robiącymi zdjęcia” ale także „robiącymi zdjęcia Canonem/Nikonem”.

I tutaj już zależność jest prostsza. Tak jak kiedyś moja klasa była lepsza niż 1b, tak teraz ludzie, którzy posiadają inny sprzęt niż ja – są „gorsi”. Utożsamiamy się z grupą, solidaryzujemy z nią, otrzymujemy wsparcie (chociaż z tym wsparciem wśród fotografów różnie bywa), dlatego też staramy się jej bronić i na każdym kroku wykazywać wyższość nad innymi.

Pozostaje jeszcze nasza osobista kwestia samoobrony – upewnienia się w wyborze: „Bo skoro ja tak zdecydowałem i duża grupa ludzi także – to dokonany wybór musiał być najlepszy z możliwych”. A my przecież lubimy być pewni co do słuszności swojego wyboru, prawda?

A jak tam jest u Was? Jakim sprzętem fotografujecie? Zgadzacie się z treściami umieszczonymi powyżej? Podzielcie się wpisem ze znajomymi, ciekawa jestem co oni na ten temat myślą 🙂

Zapisz

Zapisz

#canon#fotografia#jaki aparat?#nikon#Piramida Potrzeb Maslowa#psychologia

Previous Post

Next Post

%d bloggers like this: