Drony pozwoliły nam spojrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy. Do tej pory z góry mogliśmy obserwować go tylko podczas lotu samolotem, czy wspinając się na bardzo wysokie budynki. Teraz jest to o wiele łatwiejsze, a przez to, że jesteśmy przyzwyczajeni do oglądania świata z powierzchni ziemi, ujęcia z powietrza są dla nas nowością, przyciągają naszą uwagę i budzą w nas zachwyt.
Aerofotografia (inaczej fotografia lotnicza) to rodzaj fotografii, gdzie zdjęcia robione są z „lotu ptaka” z poziomu, samolotów, helikopterów, satelitów, spadochronów,,czy właśnie dronów. Znalazłam też informacje o wykorzystywaniu specjalnie dostosowanych do tego latawców, i balonów (swobodnie latających lub przymocowanych do ziemi liną).
Mówimy tutaj o robieniu zdjęć powierzchni ziemi z dużych wysokości. To ważne, by nie mylić jej z fotografią Air-to-Air, która polega na fotografowaniu z dużych wysokości obiektów latających (np. samolotu podczas lotu innym).
Najstarszym zachowanym zdjęciem, lotniczym, zrobionym z wysokości 630 metrów z lecącego balonu, jest “Boston, as the Eagle and the Wild Goose See It” z 13 września 1860 roku. Jego autorami są James Wallace Black i Samuel Archer King. Pierwsze tego typu zdjęcie dwa lata wcześniej zostało wykonane przez francuskiego fotografa i baloniarza o pseudonimie Nadar.
Jak widzicie nie jest to wcale taka młoda dziedzina fotografii. 😉
Zastosowanie
Zdjęcia lotnicze wykorzystywano do tworzenia map terenu, dokumentowania znalezisk archeologicznych i szukania nowych, przygotowania badań geologicznych i prac melioracyjnych. Pomagały także w poszukiwaniu miejsc pochówku (np. po II Wojnie Światowej), czy rozpoznaniu terytorium przeciwnika podczas wojen.
Tego typu fotografie są też świetnym źródłem historycznym. Dokumentacja fotograficzna zbierana z powietrza na przestrzeni lat pozwoliła historykom na odtworzenie ważnych wydarzeń i ich przebiegu. Więcej na ten temat znajdziecie w artykule Zbigniewa Tucholskiego pt. “Fotografia lotnicza jako źródło historyczne”.
Rozwój fotografii i lotnictwa sprawiły, że zdjęcia i filmy z lotu ptaka znalazły coraz szersze zastosowanie w projektach komercyjnych. Są wykorzystywane nie tylko w reklamie i telewizji ale także w ochronie, transporcie, poszukiwaniach złóż ropy, gazu czy wsparciu misji poszukiwawczych. Zwróćcie uwagę ile jest teraz przebitek na miasto z lotu ptaka nawet w serialach typu “Trudne sprawy”.
Dzisiaj fotografie z drona kojarzą nam się przede wszystkim z pięknymi widokami z lotu ptaka. Pozwalają nam na poznanie świata z zupełnie innej perspektywy. Nagle okazuje się, że jest on pełen ciekawych geometrycznych kształtów i niesamowitych tworów natury.
Znalazłam nawet forum poświęconej polskiej społeczności operatorów dronów: Polskie Forum FPV
Jak zdobyć pozwolenie na latanie dronem?
Od 31 grudnia 2020 roku obowiązują nowe europejskie przepisy dotyczące użytkowania dronów. Aby móc w pełni legalnie korzystać z drona należy zarejestrować się na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego i zdać test online.
Więcej na ten temat przeczytasz na oficjalnej stronie ULC i Q&A.
Ciekawe profile z fotografią z drona znajdziesz pod wpisem na Instagramie:
Wyświetl ten post na Instagramie
Lubisz oglądać zdjęcia zrobione za pomocą drona?
Może znasz jakieś ciekawe profile, które warto obejrzeć?
Daj znać w komentarzu.