Psychologia fotografii

o robieniu zdjęć z perspektywy psychologa

10 cech stereotypowego fotografa

9 stycznia 2017 Emilia Mańk 42 komentarze

Domyślam się, że większość osób zaglądających na ten blog ma związek z fotografią. Z jakiegoś powodu jesteście ciekawi jak wygląda i zachowuje się „typowy” fotograf. O pomoc w napisaniu tego artykułu poprosiłam członków dwóch grup – „Porozmawiajmy o fotografii” oraz drugiej nie związanej zupełnie z robieniem zdjęć (w każdym razie z nazwy). W każdej z nich pewne cechy się powtarzały. A które? Dowiedzie się w dalszej części artykułu. Ale zacznijmy od teorii…

Czym są stereotypy?

Nasz mózg jest tak skonstruowany, że stara się w możliwie jak najlepszy sposób uprościć nam życie. W ciągu dnia dociera do nas tak wiele informacji, że gdybyśmy tylko próbowali je wszystkie przetworzyć, to nie wystarczyłoby nam czasu i energii na inne czynności. Wyobraźcie sobie, że musicie przeanalizować każde słowo, które do Was dociera, zastanowić się, co znaczy każde zdanie wypowiedziane w telewizji, czy podczas rozmowy z drugą osobą. Można przy zwariować, prawda? Już nie wspomnę o tym, że nie bylibyśmy w stanie skupić na na czymkolwiek innym. Tutaj przychodzą nam z pomocą schematy poznawcze, nazywane też stereotypami. Ale co to takiego?

Stereotypy definiuje się jako umysłowy obraz rzeczywistości społecznej – uproszczony, niedokładny, wytworzony w przekazie społecznym i oporny na zmiany (źródło).

Wiem, że to zdanie nie brzmi zbyt jasno i na pewno nie wyjaśnia czym naprawdę są te stereotypy. Już tłumaczę. Może być na przykładzie zdjęć?

Wyobraźcie sobie, że nasz mózg to wielki album na zdjęcia. W jego środku, na każdej stronie, umieszczone mamy opisane tylko hasłowo, zdjęcia. Każda fotografia to jeden schemat poznawczy. Ucząc się i doświadczając niemal codziennie dodajemy do naszego albumu nowe fotki. To dzięki nim po zamknięciu oczu wyobrażamy sobie strażaka, fotografa, policjanta, Amerykanina, Niemkę, osobę czarnoskórą i Azjatę. Na pewno przy czytaniu tego akapitu mimowolnie „widzieliście” te osoby.

Ale przecież nie każdy przedstawiciel danej grupy społecznej jest taki sam. No właśnie. I tutaj pojawią się główne problemy ze stereotypami – bardzo uogólniają i ciężko je zmienić – z jednej strony mocno ułatwia nam to życie, z drugiej w skrajnych wypadkach prowadzi do powstawania uprzedzeń i dręczenia osób, które należą do znienawidzonej grupy społecznej, tylko dlatego że jedna osoba, która kiedyś nam podpadła zajmowała się tym samym lub wykazywała podobne cechy charakteru. Miejcie to na uwadze przy poznawaniu i ocenianiu nowych osób!

Koniec teorii, wróćmy do fotografów…

Stereotypowy fotograf:

1. Ciągle ma ze sobą aparat

Koniecznie lustrzankę, którą nosi nawieszoną na szyi. Im większa, tym lepsza.

2. Wielka torba

Taszczy ze sobą wielką torbę zawieszoną przez ramię, w której nosi cały potrzebny (i nie potrzebny) mu sprzęt.

3. Kamizelka

Z milionem kieszeni na filtry, baterie, karty sd. Jednym słowem wszystko, co musi mieć „pod ręką”.

4. Bez przerwy robi zdjęcia

Wszystkiemu i wszystkim. Co chwilę gdzieś przystaje, kuca, kładzie się. Na spacerach cały czas jest w tyle i ciągle się gubi, bo albo właśnie uwiecznia coś w kadrze albo rozgląda się za nowymi miejscami na sesję. Sfotografował już chyba wszystkich znajomych i każdy zakątek swojego mieszkania/ogródka. Nikt nigdy nie widział tych zdjęć albo….

5. „Imię nazwisko Photography”

Posiada fanpage na Facebooku, gdzie co chwila wrzuca swoje zdjęcia i namawia wszystkich dookoła do
polubienia ich. Bez względu na wartość artystyczną swoich prac.

6. iPhone, iPad, Mac

Prawdziwy fotograf używa tylko gadżetów z jabłuszkiem. Wszystkich. I najważniejsze aby ciągle zmieniać na najnowsze modele.

7. Jego sprzęt jest najlepszy

Może nie tyle sprzęt, co marka którą wybrał, bo na pewno ma już na oku kolejny obiektyw do kupienia. Producent, którego aparat posiada, to jedyny słuszny wybór dla każdego szanującego się fotografa.

8. Je zimne jedzenia

Bo zanim uda mu się je sfotografować, obrobić i wrzucić na instagrama to zdąży już wystygnąć. I oczywiście je tylko ładne posiłki, które dobrze prezentują się w sieci.

9. Kreatywny

Ma milion pomysłów na minute. Ciągle myśli o nowych projektach fotograficznych, mówi o nich i próbuje zrealizować

10. Pozytywny wariat

Wiecznie uśmiechnięty i towarzyski człowiek. Nieco szalony ale ogólnie otwarty na ludzi.

Przypominam, że powyższy post powstał na podstawie rozmów z innymi ludźmi, to nie tylko moje zdanie na ten temat. Starałam się dać Wam w miarę ogólny obraz fotografa widzianego przez społeczeństwo. Mam nadzieję, że nie potraktujecie ten postu zbyt poważnie.

Udało Ci się spełnić wszystkie kryteria stereotypowego fotografa?

Może przy czytaniu tego tekstu wpadły Ci do głowy jeszcze jakieś cechy charakteru lub wyglądu?

Możesz dodać coś od siebie w komentarzu poniżej, to za jakiś czas zaktualizuje artykuł o nowe cechy. Przecież każdy z nas „widzi” fotografa trochę inaczej. 😉

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

#fotograf#fotografia#psychologia#stereotypy#typowy fotograf

Previous Post

Next Post

%d bloggers like this: