Nie ma co ukrywać, praca fotografa w większości przypadków to praca sezonowa. Oznacza to, że mamy okresy w roku, gdy totalnie nic się nie dzieje i takie, gdy dzieje się zbyt wiele. W czasie, gdy mamy więcej na głowie, warto szczególną uwagę zwrócić na nasze zdrowie psychiczne. Bardzo łatwo wpaść w wir działania i zapomnieć o sobie, co szybko może obrócić się przeciwko nam.

Czym jest higiena zdrowia psychicznego?

O ile z higieną fizyczną większość z nas nie ma większego problemu. Dbamy o codzienne mycie zębów, zmianę ubrań, regularne prysznice czy pranie. I tutaj nie ma większych wątpliwości, że warto to robić. Jeżeli natomiast chodzi o nasze zdrowie psychiczne, to tutaj pojawiają się schody. Zdrowa głowa nie jest tak oczywistą sprawą, jak na przykład czysta bielizna, czy brak nieświeżego oddechu z buzi. A nasza kondycja psychiczna nie jest mniej ważna od tej psychicznej i też ma ogromny wpływ na nasze działanie.

Zgodnie ze słownikiem języka polskiego higiena psychiczna to: “postępowanie zmierzające do utrzymania lub przywrócenia zdrowia psychicznego”. Czyli są to wszystkie działania, które sprawiają, że dobrze się ze sobą i z tym, co robimy, czujemy.

Po co to wszystko, czyli czym jest zdrowie psychiczne?

Zdrowie psychiczne, wg Kazimierza Dąbrowskiego, to zdolność do rozwoju w kierunku wszechstronnego rozumienia, przeżywania, odkrywania i tworzenia coraz wyższej hierarchii rzeczywistości i wartości, aż do konkretnego ideału indywidualnego i społecznego.

Co to dla nas oznacza w praktyce? To stan równowagi psychicznej, odczucie ogólnego spokoju, które połączone jest z pełną sprawnością wszystkich funkcji intelektualnych i emocjonalnych. Czyli taki stan, w którym wszystko działa tak, jak powinno. Nie mamy problemów z koncentracją, zapamiętywaniem, czy podejmowaniem decyzji. Dobrze śpimy, mamy chęć do działania. Nasza odpowiedź emocjonalna jest adekwatna do sytuacji, a kontakty z innymi są satysfakcjonujące dla obu stron. Po prostu czujemy się spełnieni i zadowoleni.

Jak dbać o naszą psychikę?

W dzisiejszych czasach modne jest przepracowywanie się. Ciągłe działanie bez odpoczynku, wstawanie skoro świt i kładzenie się bardzo późno. Brak urlopu i jakiegokolwiek wolnego. Dodatkowo dochodzą do tego szybkie tempo życia, nadmiar informacji i wysokie wymagania społeczne. To wszystko powoduje wzmożone napięcie emocjonalne, które może powodować zaburzenia w równowadze psychicznej i powstawanie konfliktów wewnętrznych.

Zresztą – ten, kto kiedykolwiek próbował tak funkcjonować ten wie, że organizm prędzej czy później sam upomni się o odpoczynek. Tylko zrobi to w taki sposób, że my już nie będziemy mieli nic do gadania. Dlatego tak ważne jest zachowanie balansu między pracą, a życiem osobistym: regularne odpoczywanie, w miarę stałe godziny pracy, zmiana miejsca chociaż na 1-2 dni oraz czas dla siebie i dla rodziny (szczególnie ten spędzany na świeżym powietrzu).

Dbając na co dzień o higienę psychiczną sprawiamy, że dłużej będziemy w stanie efektywnie pracować.

Jak możemy to robić?

💡Wyznaczając jeden konkretny dzień w tygodniu jako wolny od pracy.
💡Wrzucenie do grafiku czasu na odpoczynek, gdzie “legalnie” możemy poczytać książkę, iść na spacer, czy pograć w grę.
💡Ustalając w miarę regularne godziny pracy, by nie być w niej “z doskoku” przez cały dzień.
💡Spędzając czas na świeżym powietrzu. Nic tak dobrze nie oczyszcza głowy jak spacer po lesie. 🙂
💡Dbając o relacje z innymi ludźmi i starać się spędzać czas z najbliższymi. Najlepiej nie poruszać wtedy też tematów związanych z pracą.
💡Z drugiej strony – nie bać się pytać i rozmawiać o swoich problemach i trudnościach. Czasem inna perspektywa jest w stanie sporo zmienić.
💡Planując przynajmniej jeden urlop w roku. Każdemu należy się trochę odpoczynku od rzeczywistości.
💡 Szukanie własnych sposobów radzenia sobie ze stresem, nie bagatelizowania go i nie odkładania tego na później.
💡Słuchając swojego ciała. Wysypiać się i nie zapominać o zdrowych i regularnych posiłkach.



A Ty w jaki sposób zachowujesz higienę psychiczną? Jak dbasz o siebie na co dzień?

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Boosted
Boosted
26 października 2021 08:29

Bardzo ciekawy i trafiony temat podjęłaś. Zdrowie psychiczne jest równie istotne, co fizyczne, a tak często o nim zapominamy lub je bagatelizowane. Wymienione punkty trafione w sedno.