W swojej książce Ian Jeffrey przedstawia historię fotografii – od pierwszych portretów i pejzaży z lat 40. XIX wieku po czasy współczesne. Autor omawia zarówno najważniejsze etapy rozwoju tej sztuki jak i tło społeczne i kulturalne, które wywierało wpływ na fotografię jako formę artystyczną.

Jak czytać fotografię to zajmujący przewodnik, w którym przedstawiono biografie ponad stu wielkich fotografików, między innymi: Henri Cartier-Bressona, Ansela Adamsa, Billa Brandta i Walkera Evansa. Szczegółowe informacje dotyczące biografii twórców, wydarzeń historycznych i zagadnień technicznych, umiejscawiają prace fotografików w szerszym kontekście; natomiast analiza najważniejszych elementów, będących częścią wizji każdego z artystów, wskazuje czytelnikowi drogę, umożliwiającą odkrycie prawdziwego znaczenia fotografii.

źródło:  http://universitas.com.pl/

Trochę zmylił mnie ten tytuł, gdy sięgałam po książkę w księgarni. Myślałam, że będzie zawierała ona więcej wskazówek dotyczących samej interpretacji fotografii, a nie fotografii zinterpretowanych przez autora. Cóż… chociaż i to okazało się bardzo dobrym źródłem wiedzy i inspiracji.

Więc o czym jest tak książka? Jak czytamy w opisie jest to zbiór biografii wybranych fotografów, krótka interpretacja wybranych dzieł oraz pokazany ich wpływ na epokę, w której żyli. Książka czasami strasznie mi się dłużyła, z niektórymi interpretacjami zgodziłabym się albo były według mnie mocno naciągane ale dzięki niej wiem, na co powinno zwracać się uwagę przy analizie zdjęć. Zabrakło mi kilku nazwisk. Z jednej strony wiem, że nie da się umieścić wszystkich zasłużonych fotografów i autor musiał dokonać selekcji, z drugiej… czuję niedosyt.

Moim zdaniem “Jak czytać fotografię” powinna być obowiązkową pozycją na półce u każdej osoby, która chce zrozumieć jak postrzeganie fotografii zmieniało się na przestrzeni lat. Chociaż warto byłoby przeczytać najpierw opracowanie stricte związane z historią fotografii, aby móc zrozumieć pewne kwestie poruszone w tej książce.

Czytaliście? Spodobała Wam się? Który artysta opisany w książce zrobił na Was największe wrażenie? Ja jestem zachwycona pracami Henri Cartier-Bresson’a i André Kertész’a

Jakby ktoś miał chęć i trochę czasu poczytać więcej na temat tej książki to zapraszam do poczytania recenzji FOTODINOZY – bardziej obszerną z dodatkowymi zdjęciami.

A książka do kupienia tutaj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jogosfera
jogosfera
28 października 2016 22:22

Raczej nie doczytałabym do końca 😉

Emilia |psychologia fotografii
Emilia |psychologia fotografii
Reply to  jogosfera
28 października 2016 22:28

dlaczego? 🙂

Bookendorfina Izabela Pycio
Bookendorfina Izabela Pycio
29 października 2016 09:44

Dla osób zainteresowanych fotografią to z pewnością niezwykle ciekawa propozycja czytelnicza, jak widać, wiele z niej można się dowiedzieć. 🙂

Kayenn
Kayenn
29 października 2016 10:23

Mam fioła na punkcie fotografii dlatego to coś dla mnie 🙂

Emilia |psychologia fotografii
Emilia |psychologia fotografii
Reply to  Kayenn
29 października 2016 10:24

Chętnie poznam Twoją opinię jak już ją przeczytasz 😉

Smiley Project
Smiley Project
29 października 2016 11:17

Brzmi ciekawie 😀 Chętnie przeczytam 😀

Tatiana
Tatiana
6 grudnia 2016 23:47

U mnie leży na półce od czerwca i jakoś stale nie mam na nią czasu, choć oczywiście w międzyczasie zdążyłam przeczytać kilka innych książek. Ale chyba po dokończeniu aktualnej, wrócę do tej pozycji.

Karol Nauman
Karol Nauman
20 sierpnia 2017 13:21

Podesłałem do oceny bez opisu foto Henri Cartier-Bresson i innych na kilka znanych grup fotograficznych FB ….. / krytyka był koszmarny – wyśmiewanie i drwina – panowie i panie od wesel i kotletów tzw. ładnych zdjęć cycków skrytykowali masakrycznie ale nie tylko oni … kilku znanych Ytuberów wyśmiało foto Rene Burri i innych … Henri Cartier-Bresson’ to kanon w sztuce fotografij i autorytet ! … w takim kontekście jak ma sens ta książka ???.

Aleksandra Nowak
Aleksandra Nowak
24 kwietnia 2020 11:00

ja zaczęłam, jednak z racji tego, że czytam zaczywaj przred snem, do zdecydowanie analiza poszczególnych autorów, mam na półce, zostawiam na nastepny raz <3