Akcja filmu “Uciec przed śmiercią” (Harrison’s Flowers) dzieje się w 1991 roku. Harrison Lloyd (postać fikcyjna), nagrodzony nagrodą Pulitzera fotograf, pracujący dla magazynu Newsweek, przyjmuje swoje ostatnie zlecenie. Ma za zadanie przygotować reportaż z wojny domowej w Jugosławii. Po dotarciu na miejsce urywa się z nim kontakt. Znika bez wieści, a wszyscy najbliżsi rozważają najczarniejszy z scenariuszy. Tylko jego żona wierzy, że Harrison żyje i postanawia go odnaleźć. Samotnie wyrusza do ogarniętego walkami Vukovaru, w międzyczasie spotyka innych fotoreporterów, którzy pomagają jej w poszukiwaniu męża.

PTSD

O fotografach wojennych robi się szczególnie głośno w dwóch momentach: gdy zdobędą jakąś ważną nagrodę fotograficzną albo popełnią samobójstwo. Mam wrażenie, że nadal bardzo mocno bagatelizuje się poświęcenie ludzi, którzy decydują się opuścić swój spokojny kraj, by dokumentować życie w miejscach pochłoniętych wojną. Fotografowie wojenni to temat na oddzielny wpis, ale warto o tym wspomnieć przy okazji tego filmu.

Wiecie, że wielu fotografów wraca ze zleceń z objawami PTSD (Zespołu stresu pourazowego), dokładnie takimi samymi z jakimi borykają się żołnierze biorący udział w walkach? Dręczą ich koszmary i lęki. Ciężko im odnaleźć się potem w rzeczywistości i wrócić do normalnego życia. Niestety część z nich nie daje sobie z tym rady, a pomoc psychologiczna często w ogóle nie jest udzielana.

O samym filmie

Ale wracając do “Uciec przed śmiercią”. Ostatni raz tak stresowałam się podczas seansu “Dunkierki” w kinie. Film cały czas trzyma w napięciu, pokazuje prawdziwe oblicze wojny, bez zbędnego hollywoodzkiego upiększania (jak to miało trochę miejsce na przykład w “Po tysiąc razy dobranoc”. Pozwala nam chociaż w małym stopniu zobaczyć, w jaki sposób pracują foto-reportażyści wojenni i z  jakimi problemami się zmagają. Jak z jednej strony chcą być w centrum wydarzeń, by móc je sfotografować, a z drugiej sami przez to stają się ofiarami i wielu z nich ginie.

Ostatnio bardzo mocno interesuje mnie ta tematyka. Chciałabym zrozumieć dlaczego i po co ludzie decydują się na tego typu wyjazdy. Jeśli znacie jakieś inne tytuły o podobnej tematyce ale takie to będę bardzo wdzięczna za polecenia. Tylko nie te,  które znalazły się na tych dwóch listach. 🙂

1. 31 filmów o fotografii i fotografach

2. Lista 27 filmów dla każdego miłośnika fotografii

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments