Większość pytań na grupach fotograficznych dotyczy kwestii czysto technicznych. Skupiamy się na dokupowaniu coraz to nowego sprzętu, dopracowaniu ustawień światła, nauki obsługi naszego aparatu, wybraniu odpowiednich parametrów, czy używania bardziej urozmaiconych gadżetów. Czasem mam wrażenie, że zasypani sprzętem zapominamy o tym, co jest najważniejsze – czyli o samym robieniu zdjęć i o tym komu je robimy i czy dzieje się to w dobrej atmosferze.

Przy fotografowaniu krajobrazów, architektury czy przedmiotów sprawa jest dużo prostsza. Nikt nie marudzi, z nikim specjalnie nie trzeba rozmawiać. Kwiatek nie będzie miał gorszego dnia, nie obrazi się, gdy powiemy coś nie tak, nie będzie też potrzebował odpoczynku. Wtedy faktycznie to fotograf jest głównym twórcą zdjęcia i może sobie przypisać wszystkie zasługi związane z jego powstaniem. Trochę inaczej wygląda ta kwestia, gdy fotografujemy ludzi.

Gdzieś tam utarło się, że to fotografa uznaje się za jedynego twórcę zdjęcia. Przecież to on naciska spust migawki, spędza godziny przed monitorem, aby dodać zdjęciu ostateczny szlif, a na samym końcu to jego nazwisko widnieje pod zrobioną fotografią. Często zapomina się o innych osobach pracujących przy sesji, a one także mają ogromny wpływ na efekt finalny. Modelki, wizażystki i styliści stają się współautorem zdjęcia i aby efekty były jak najlepsze potrzebna jest współpraca między wszystkimi osobami pracującymi nad danym projektem.

Dla ułatwienia sobie trochę sprawy poniżej będę odnosić się tylko do modelek, ponieważ w przypadku robienia portretów to one zawsze obecne są przy wszystkich sesjach. Ale rady są na tyle uniwersalne, że można je wykorzystywać także przy współpracy z innymi członkami zespołu.

dobra atmosfera podczas zdjec

Czy lubisz ludzi?

Zanim przystąpisz do organizowania sesji i w ogóle fotografowania innych ludzi powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, które pozwolą Ci zweryfikować swoje cele.

  • Czy lubię ludzi i współpraca z nimi, przebywanie razem i realizowanie wspólnego celu sprawiają mi przyjemność?
  • Czego oczekuję po takiej sesji?
  • Czy interesuje mnie robienie zdjęć, czy to tylko pretekst do popatrzenie na ładne ciało?
  • Czy znam swój sprzęt na tyle, że będę potrafił skupić się na fotografowanej osobie?
  • Czego boję się najbardziej i jak najlepiej przygotować się na wszelkie niedogodności?
  • Czy naprawdę chcę tej sesji, czy ktoś mnie do niej namówił/zmusił?

Te niby niepozorne pytanie pozwolą Ci na zrozumienie na czym tak naprawdę stoisz. Gdy okaże się, że nie lubisz ludzi, a taka sesja to dla Ciebie udręka, do której dodatkowo ktoś Cię zmusił, to może warto odpuścić i poszukać innego tematu? A może kupiłeś nowy sprzęt i totalnie nie wiesz jak się nim posługiwać? Chciałbyś, aby wizażystka na sesji oglądała tutoriale na YouTubie jak malować modelkę? 😉

Ale załóżmy, że szykujesz się na sesje z modelką, wszystko już się wstępnie dogadane, czekasz tylko na dzień realizacji zdjęć. Z jednej strony nie możesz się już doczekać, z drugiej boisz się, że będzie drętwo, modelka nie zrozumie o co Ci chodzi i ostatecznie nic ze zdjęć nie wyjdzie. Poniżej znajdziesz kilka punktów, których zrealizowanie pomoże Ci zminimalizować to ryzyko.

jak przygotowac sie do sesji z modelka

Dobra atmosfera w czasie zdjęć

Nie pomylę się jakoś bardzo, gdy stwierdzę, że udana współpraca to 50 % Twojego sukcesu (jak nie więcej). Zapewnienie właściwej atmosfery na planie pozwoli Wam wszystkim czuć się swobodnie i dzięki temu wyzwolić pokłady kreatywności u Ciebie i Twoich modelek.

Fotografia portretowe to dziedzina fotografii, gdzie bez chemii między fotografem, a fotografowanym efekty mogą być bardzo mizerne. Dlatego warto zadbać o dobrą atmosferę podczas zdjęć. A jak to zrobić?

Przed sesją

Dokładnie przejrzyj portfolio modelki

Jeszcze przed sesją warto dokładnie przejrzeć portfolio modelki oraz jej zdjęcia np. na instagramie. Dzięki temu możesz zauważyć w jakim makijażu wygląda najkorzystniej, którą stronę ma bardziej fotogeniczną, w jakich stylizacjach prezentuje się najlepiej oraz których póz, czy stylizacji powinniście unikać.

Poszukaj inspiracji

Warto mieć jakiś pomysł na sesję, nawet jeśli w planach masz zrobienie prostych, czarno-białych portretów. Poszukaj inspiracji, podeślij je modelce. Zapisz sobie w łatwo dostępnym miejscu zdjęcia, na których chciałbyś się wzorować. Pomoże Ci to uniknąć niezręcznej ciszy na sesji i braku pomysłu na dalsze działanie.

Zerknij też na jeden z moich wpisów o tym “Gdzie szukać inspiracji do zdjęć”.

Omów dokładnie wszystko z modelką

Przedstaw modelce swój pomysł, spytaj ją o jej wyobrażenia sesji. Poinformuj ją o tym co planujesz i ile osób będzie na sesji oraz oczywiście w jakim miejscu się odbędzie. Warto też wspomnieć jakie ubrania powinna ze sobą zabrać i czy będzie możliwość przebrania się gdzieś na miejscu. Nie martw się, że totalnie nie ogarniasz kobiecej garderoby. Masz przecież inspiracje zdjęciowe z poprzedniego punktu. Czasem wystarczy tylko informacja jakich kolorów modelka powinna unikać, bądź też które powinna ze sobą wziąć.

Ja na przykład, gdy robię zdjęcia w plenerze, to proszę dziewczyny, by nie brały ze sobą nic zielonego, bo zleją się z trawą. Tak samo jak masz w studio białe/czarne tło to ubrania w odcieniach tła utrudnią Ci zrobienia prawidłowo oświetlonego zdjęcia. Chyba, że taki był zamysł na zdjęcia 😉

o czym rozmawiac z modelka w czasie sesji

W czasie sesji

Nie rób zdjęć od razu

Zacznij od podania ręki i przedstawienia się, a potem dajcie sobie czas na krótkie poznanie się. Nie wyjmuj od razu aparatu i nie zaczynaj robić zdjęć. Super opcją jest umówienie się np. na przystanku, by móc wspólnie przejść na miejsce sesji, czy wykorzystywanie czasu potrzebnego na makijaż na krótką rozmowę.

Przede wszystkim te kilka minut rozmowy pozwalają na lekkie rozładowanie stresu, który towarzyszy zarówno Tobie jak i modelce. Dodatkowo dużo łatwiej nam się z kimś współpracuje, gdy wymienimy z nim kilka zdań. To nie muszą być jakieś głębokie rozmowy o życiu, a tym bardziej wypytywanie o sprawy prywatne. Wystarczy klasyczny small talk – nawet o pogodzie. 😉

Zobacz też jak ogniskowa obiektywu wpływa na komfort fotografowanej osoby we wpisie “Jaki obiektyw najlepszy do portretów – obiektyw a komunikacja z modelem– pozwoli Ci to dobrać odpowiedni sprzęt na początek.

Szanuj prośby i sugestie modeli

Wiele dziewczyn doskonale wie, który profil mają bardziej fotogeniczny, bądź w której pozie wyglądają korzystniej. Pytaj, słuchaj i bierz pod uwagę ich sugestie. Pamiętaj – nie jesteś tutaj jedyną i najważniejszą osobą, by nie szanować tych, z którymi współpracujesz.

To samo tyczy się kwestii zakresu pozowania. Gdy wcześniej umówiliście się na portrety, to nie każ dziewczynie rozbierać się do kolejnych ujęć (zwłaszcza jeśli wcześniej wyraźnie podkreśliła, że nie pozuje do tego typu zdjęć) – uwierz mi, wszyscy przez to poczują się niekomfortowo i popsuje to tylko całą wypracowaną wcześniej atmosferę.

Zawsze staraj się dokładnie wyjaśnić swój pomysł i skonsultuj go ze wszystkimi stronami.

Zadbaj o komfort modelki

Zdjęcia to nie wszystko, a my jesteśmy tylko ludźmi i mamy swoje ograniczenia. Warto obserwować innych i reagować, gdy coś dzieje się nie tak. Zwracaj uwagę na mimikę modelki, gdy tylko pojawi się jakiś grymas niezadowolenia nie bój się pytać co się dzieje.

Często robimy zdjęcia w nie do końca sprzyjających warunkach. Sesja zimą, gdzie modelka ma na sobie tylko cieniutki sweterek. Wielogodzinne pozowanie, długie drogi do przejścia w niewygodnych butach, czy po prostu zmęczenie, mogą popsuć humor każdemu. Odejmij czasem aparat od oka i zerknij, czy wszyscy czują się wystarczająco dobrze. Kilka minut odpoczynku na pewno nie wpłynie negatywnie na efekty, wręcz przeciwnie.

Szerzej pisałam o tym we wpisie Jak zapobiec tragedii w czasie robienia zdjęć?“.

Nie naruszaj strefy komfortu

Każdy z nas ma swoją strefę komfortu i u każdego jest ona trochę inna. Nie dotykaj swoich modelek bez wcześniejszego pytania czy nie mają nic przeciwko. Staraj się nie stawać zbyt blisko, gdy widzisz, że ktoś się z tym źle czuje. Nie narzucaj swojego zdania – słuchaj innych. Nie zmuszaj do robienia czegoś wbrew ich woli.

Pamiętaj też, że umówiłeś się na sesję, a nie randkę, dlatego wszelkie niemoralne propozycje, nakłanianie do czegokolwiek albo namawianie na pójście na kawę czy obiad po zdjęciach (mimo konkretnego sprzeciwu), jest najdelikatniej mówiąc – mocno niestosowne.

Nie oceniaj

Staraj się odstawić na bok swoje prywatne opinie na temat czyjegoś życia. Nie oceniaj modelki, nie komentuj jej życiowych wyborów. Omijaj też tematy związane z polityką i religią. Podczas rozmowy staraj się podejmować w miarę neutralne tematy.

Pamiętaj, że po drugiej stronie stoi człowiek, który nie jest plastikową lalką bez uczuć. Nie komentuj wyglądu modelki, nie krytykuj, mów tylko to, co sam chciałbyś/chciałabyś usłyszeć. Niby oczywiste, a kilka razy słyszałam od modelek, że fotografowie w niewybredny sposób krytykowali ich wygląd, co dla mnie jest niedopuszczalnym zachowaniem podczas sesji (i ogólnie w życiu też).

Włącz muzykę

Gdy pracujesz w pomieszczeniu albo w studio i możesz sobie na to pozwolić – włącz muzykę. Ważne, aby była w miarę neutralna, nie przeszkadzająca w rozmowie. Dobrze też, jakby w miarę możliwości pasowała do charakteru sesji.

Muzyka łagodzi obyczaje, poprawia humor, pozwala wczuć się w klimat. Jednocześnie dzięki niej nie zaskoczy Was niezręczna cisza, bo zawsze będzie coś tam brzękało w tle. Tylko byle nie za głośno. 😉

Najważniejsza jest komunikacja

Po przeczytaniu tego tekstu możesz czuć się trochę zdezorientowany ale tak naprawdę większość z tych rzeczy robimy odruchowo. Najważniejsza jest rozmowa. Gdy tylko nie będziemy bali się pytać i nauczymy się słuchać, to nie powinny pojawić się żadne niejasności i niedopowiedzenia w czasie sesji.

Każdemu członkowi zespołu zależy na tym, by efekty były jak najlepsze. Jesteście teamem, który wspólnie pracuje nad Waszym sukcesem. Ważne, aby każdy czuł komfortowo i jak najlepiej wspominał potem Waszą współpracę.


A Ty jakie masz sposoby na poprawienie atmosfery podczas zdjęć?

A może zdarzyła Ci się kiedyś sesja, gdy tej atmosfery nie było i chciałbyś podzielić się z nami swoją historią? Wtedy wspólnie pomyślimy co tam mogło nie zadziałać. 

3.8 6 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments