Psychologia fotografii

o robieniu zdjęć z perspektywy psychologa

Wszyscy Jesteśmy Fotografami – Spotkanie z Andrzejem Draganem

24 października 2016 Emilia Mańk 40 komentarzy

W poniedziałek 17 października miałam okazję uczestniczyć w spotkaniu z Andrzejem Draganem, które odbyło się w ramach cyklu „Wszyscy Jesteśmy Fotografami”. To już 6 edycja WJF, a dopiero teraz udało mi się dotrzeć na organizowane przez nich spotkanie – aż mi głupio, że nie byłam na wcześniejszych 🙂

Temat tego wydarzenia brzmiał: ” ‚Nieprawda’ w fotografii, czyli o kreowaniu zdjęć”, i jak można się domyśleć główny wątek rozmów obracał się wokół „oszukiwania” w fotografii.  Cieszę się, że mogłam posłuchać o całym procesie powstawania zdjęć Andrzeja Dragana. Od pozyskiwania modeli, przez radzenie sobie z „niskobudżetowymi” przedsięwzięciami, po samą postprodukcję. To niesamowite, że czasami wystarczy trochę kreatywności, by stworzyć prace, które na pierwszy rzut oka wydają się trudne do zrealizowania albo trzeba po prostu zapytać kogoś o zgodę, by móc daną osobę mieć przed swoim obiektywem (jakie to dziecinnie łatwe!).

Sam Andrzej Dragan bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Szczerze powiem, że wcześniej nie interesowałam się jakoś szczególnie jego osobą. Oczywiście, doskonale znam większość jego prac (co bardzo przydało mi się podczas spotkania, ponieważ połowę ekranu zasłaniał mi głośnik) ale jakoś średnio ciekawiło mnie jego życie prywatne i zdanie na temat fotografii. A okazało się, że podejście do fotografii mamy podobne, przez co przez większość jego wypowiedzi uważnie się przysłuchiwałam przytakując mu w myślach.

Po prezentacji zdjęć nadszedł czas na pytania słuchaczy i dyskusję, która toczyła się wokół trzech tematów:

  • Czy wszystkie zdjęcia manipulują rzeczywistością? Czy istnieje gatunek fotografii, który pokazuje rzeczywistość taką jaką jest?
  • Czy jakiekolwiek reguły w fotografii są potrzebne?
  • Czy aby robić dobre zdjęcia potrzebna jest doskonała znajomość historii fotografii i wiedza na temat znanych fotografów (umiejętność połączenia nazwiska z jego wielkim dziełem)?

Tak naprawdę każde z tych pytań to temat na oddzielny panel dyskusyjny. Dla mnie dyskusja to możliwość wymiany zdań ale w sposób otwarty, czyli taki, w którym jedna i druga strona słuchają się nawzajem i analizują to co mówią, a nie próbują bez względu na wszystko opowiedzieć o swojej (jedynej słusznej oczywiście) racji. W ogóle nie rozumiem po co się idzie na spotkanie z autorem i za wszelką cenę próbuje się go potem obrazić. W pewnym momencie byłam bardzo zniesmaczona postawą niektórych osób.

Korzystając z okazji, że Psychologia Fotografii to takie moje miejsce w Sieci i mogę tu pisać wszystko na co mam ochotę, postanowiłam odpowiedzieć na te pytania. Oczywiście szanuję to, że każdy może mieć swoje własne zdanie i nie zabraniam tego. Co więcej, zachęcam do korzystania z możliwości dodania komentarza do wpisu i podzielenia się nim ze mną. Naprawdę będzie mi bardzo miło poczytać jakie macie zdanie na ten temat 🙂

Czy wszystkie zdjęcia manipulują rzeczywistością?

W pewnym sensie tak. O tym jak finalnie będzie wyglądało zdjęcie fotograf decyduje jeszcze przed naciśnięciem migawki. Musi przecież wybrać odpowiedni obiektyw (większość z Was doskonale wie, jak dobrze użyte szkło może zniekształcić rzeczywistość), kadrowanie, perspektywę i w konkretnym momencie zrobić zdjęcie. Potem dochodzi jeszcze postprodukcja. I to o nią najczęściej się rozchodzi.

Większości z Was manipulacja kojarzy się z wycięciem lub wklejeniem jakiegoś obiektu, bądź zmianą kolorów. Dla mnie jest to pojęcie dużo szersze. Manipulacja, czy też kreowanie rzeczywistości, oznacza pokazanie jej ze swojej perspektywy, a wiadomo – każdy z nas widzi te same rzeczy inaczej. Nie da się od tego odciąć. Każdy z nas posiada jakiś bagaż doświadczeń, który ma duży wpływ na postrzeganie świata, co w konsekwencji rzutuje na to, co chcemy pokazać innym. Z tego też powodu reportaż z jednego wydarzenia, a wykonany przez różne osoby, nigdy nie ukaże go w taki sam sposób.

Często nie zdajemy sobie sprawy jak dużo fotografa jest w jego pracach.

Nie wierzysz? Wystarczy, że na 3 różnych portalach, bądź na 3-4 różnych programach telewizyjnych obejrzysz/przeczytasz relacje dotyczące tego samego zdarzenia. Na pewno każdy z nich będzie zawierał nieco inne informacje, mimo że ogólny obraz będzie podobny. Dlaczego? Bo przygotowywały go inne osoby. Tak samo jest z fotografią.

Czy jakiekolwiek reguły w fotografii są potrzebne?

Jasne, że tak. Podstawowe reguły takie jak na przykład zasada trójpodziału, mocnych punktów czy nie ucinanie kończyn w pewnych miejscach stosują (świadomie lub nieświadomie) prawie wszyscy z jakimkolwiek wyczuciem dobrego smaku. Stosowanie się do reguł jest indywidualną sprawą każdego twórcy, jednak są one ważne dla zaczynających swoją przygodę z fotografią. Łatwiej jest zrozumieć zależności, gdy są one „zamknięte” w łatwe do wykorzystania w praktyce zasady.

Czy aby robić dobre zdjęcia potrzebna jest znajomość historii fotografii i wiedza na temat znanych fotografów?

Słowem wstępu: Andrzej Dragan wspomniał, że według niego szkoły fotograficzne są bez sensu, a on zna może 3-4 nazwiska sławnych fotografów i nie interesuje się historią fotografii (Mam nadzieję, że nic nie przekręciłam. Jak ktoś zrozumiał to inaczej to będę wdzięczna za sprostowanie w komentarzu). Wywołało to nie małą dyskusję na temat świadomego i nieświadomego inspirowania się innymi twórcami. Zarzucano Draganowi, że kojarzy poszczególne fotografie ale nie jest w stanie wskazać ich autorów.

Najwyraźniej nie potrzebna, a Andrzej Dragan (jak sam przyznał) jest tego najlepszym przykładem.

Tak na logikę: Andrzej (mam nadzieję, że się nie obrazi, że tak się do niego zwracam 😀 ) został zaproszony do poprowadzenia tego spotkania ze względu na to jakie zdjęcia tworzy, a nie jaką wiedzę posiada. Gdyby było inaczej to słuchalibyśmy w poniedziałek w Bar Studio o fizyce kwantowej, a nie fotografii – nie wiem, czy wszyscy byliby z tego powodu zadowoleni.

Nie wiem jak inni ale ja cenię fotografów za ich twórczość i w sumie średnio mnie interesuje jakie szkoły skończyli, ile książek przeczytali oraz które wielkie nazwiska są im znane. Artystę ocenia się po jego dorobku i to tak naprawdę jest w tym wszystkim najważniejsze.

To tak jakby świadomość tego, że ktoś skończył ASP sprawiała, że jego obrazy bardziej mi się podobają. Przecież to absurd.

Co do inspirowania się innymi. Szczerze? Wydaje mi się, że to indywidualna sprawa każdego z nas. Jedni przeglądają dzieła wielkich ludzi, inni czerpią inspirację z otaczającego ich świata. Znowu – najważniejszy jest efekt i to on powinien być dla nas głównym tematem do ewentualnych dyskusji.

A teraz na koniec mały bonus dla osób, którym udało się przeczytać całość:

Andrzej Dragan

Zdjęcie powyżej jest autorstwa Andrzeja Dragana i to ono, paradoksalnie, wywołało największe poruszenie wśród odbiorców. Czemu paradoksalnie? Ponieważ w odróżnieniu od innych jego prac powstało bez większej ingerencji Photoshopa.

Andrzej przez ponad godzinę opowiadał o tym, co robi ze zdjęciami, w jaki sposób nimi manipuluje, jak oszukuje widza. I nikt nie zwrócił uwagi inne jego prace – że czegoś jest za dużo/za mało, jest nienaturalnie itp, itd, mimo że jedno zdjęcie powstawało czasem z kilku czy nawet kilkunastu różnych ujęć. I to wszystko było w porządku.

Dopóki nie pojawił się na rzutniku ten portret.

Zaraz zaczęto doszukiwać się manipulacji, zmian, nienaturalnie wyglądających części ciała. Autor kilka razy podkreślał, że jest ono prawie takie, jak było pierwotnie, jedynie z poprawionym kontrastem. Nikt mu nie chciał uwierzyć…

Mam swoją małą teorię na ten temat…

Widzicie, problem z tym ujęciem jest taki, że mógł je zrobić każdy. Teoretycznie.

Widzimy je takim, jakie powstało. Bez żadnych dodatkowych ulepszeń w programie graficznym. W naturalnym świetle. Za tło robi zwykła ściana.

I jakby tego było mało to jeszcze zostało zrobione telefonem…

I czego tu się przyczepić? W tym przypadku wszystkie argumenty przepadły. Ani nie trzeba posiadać wiedzy z obsługi Photoshopa, ani mieć drogiego i profesjonalnego sprzętu, ani nawet jakiegoś wymyślnego miejsca na sesję. Trzeba po prostu przyznać autorowi, że jest DOBRY i stworzył obraz, który na długo zapada w pamięci. Bez żadnego ale.

To zdjęcie jest najlepszym przykładem, dla potwierdzenia zdania „Sprzęt nie ma wielkiego znaczenia”.

I to wszystko chyba boli najbardziej. Wychodzi na to, że dobra fotografia to tak naprawdę nie manipulacja w programie graficznym,  żadna „czysta” wiedza czy skończone studia kierunkowe, tylko intuicja i pewna wrażliwość, których niestety nie jesteśmy w stanie się nauczyć.

Zdjęcie główne: Bartek Zaborowski/GRID images/Wszyscy Jesteśmy Fotografami

Linki:

—> Fanpage Andrzeja Dragana

—> Fanpage Wszyscy Jesteśmy Fotografami

—> Blog Wszyscy Jesteśmy Fotografami

—-> Strona wydarzenia na Facebooku

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

#Andrzej Dragan#Bar Studio#fotografia#o fotografii#spotkanie#Warszawa#Wszyscy Jesteśmy Fotografami

Previous Post

Next Post

%d bloggers like this: