Psychologia fotografii

o robieniu zdjęć z perspektywy psychologa

Ukryte matki na fotografiach / hidden mothers

6 listopada 2016 Emilia Mańk 29 komentarzy

Nadal pozostajemy w klimacie zdjęć mrożących krew w żyłach. Poszukując informacji pomocnych przy pisaniu poprzedniego posta natknęłam się na nowe zjawisko, które do tej pory nie było mi znane. Fotografie te datowane są mniej więcej tak jak te post-mortem – na przełom XIX i XX wieku. Chodzi o tzw. hidden mothers photos – zdjęcia na pierwszy rzut oka przedstawiające portrety małych dzieci, ale jak się mocniej przyjrzymy to widzimy zarys postaci schowanych pod płachtą.

hiddenmother5

Gdy patrze na te fotki czuję lekki niepokój i pewnie niejedno z Was uzna, że są nieco dziwne. I tak naprawdę ciężko powiedzieć co wywołuje u nas ten stan – wyraz twarzy modeli, siedzące za nimi ukryte matki, czy może całokształt i i ogólne wrażenie.

Przyjrzyjmy się historii…

Dawniej stworzenie prostego portretu było bardziej pracochłonne i wymagało większego wysiłku zarówno ze strony fotografa jak i modela. Największy problem stanowiło odpowiednie oświetlenie planu zdjęciowego. Dla uzyskania odpowiedniej ekspozycji stosowano długie czasy naświetlania. Fakt, że sam proces powstawania zdjęcia (od naciśnięcia migawki po naświetlenie obrazu na negatyw) trwał kilka sekund, był winowajcą tych dziwnych póz i wyrazów twarzy osób fotografowanych. Ważne było aby stać nieruchomo (aby uniknąć poruszonych kadrów) i możliwie jak najdłużej wpatrywać się w obiektyw. Ludzie musieli włożyć dużo wysiłku, by wyjść na fotografiach bardzo dobrze, a i tak mimo wszystko fotki wychodziły dosyć przerażająco.

hiddenmothers15

A z dziećmi jest jeszcze trudniej.

Każdy, kto chociaż przez chwilę miał okazję obserwować dziecko, wie jakie to skręcone istoty. Chodzą, kręcą się, marudzą, płaczą. Nie mówiąc już nawet o próbie przekonania ich do tego, by w bezruchu posiedziały nawet kilka sekund. A przecież czas naświetlania musiał być długi żeby cokolwiek wyszło. Czasami trafiam na wypowiedzi osób fotografujących dzieci i uwierzcie mi, nie jest to wcale taka prosta sprawa. Nie chcę nawet wyobrażać sobie, co przeżywali ówcześni fotografowie, aby zrobić chociaż jedno poprawne zdjęcie takiemu malcowi.

hidden-mothers-victorian-baby-photography-coverimage

Psychologiczny wpływ dotyku matki na zachowanie dziecka

Dotyk matki ma ogromny wpływ na funkcjonowanie dziecka. W trudnych sytuacjach, gdy maluch jest rozdrażniony, płacze lub jest niespokojny bezpośredni kontakt z jej skórą (przytulenie, masaż, głaskanie) działa terapeutycznie i kojąco. Czynności te dają poczucie bezpieczeństwa, wyciszają i relaksują.

Oprócz tego, że sama świadomość, że mama jest blisko ma duże znaczenie, usadzenie dziecka na matce miało też funkcje czysto praktyczne. Kobieta mogła przytrzymać dziecko, czy mówić do niego w czasie pozowania do zdjęć. Miała większą kontrolę nad tym, co się z nim dzieje, a i potomek był spokojniejszy czując mamę obok. Już nie wspomnę o tym, że sama kobieta miała mniej stresu, gdy wiedziała, że maluch siedzi jej na kolanach i jest bezpieczny.

hidden mothers

Współcześnie

Co ciekawe fotografowie nadal wykorzystują tricki z kładzeniem dziecka na rodzicu, o czym w większości oglądający nie zdaje sobie sprawy. Autorzy starają się ukryć sprytnie wykorzystane sztuczki, a pokazać nam sam gotowy efekt.

Ciekawa jestem, czy są świadomi tego, że nie odkryli Ameryki, tylko powielają sposoby wykorzystywane już ponad 100 lat temu 🙂

marzena-hansfoto: backstage  jednej  z sesji noworodkowej autorstwa Marzeny Hans

Czy czytają mnie osoby fotografujące dzieci? Jak to jest u Was? 🙂

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

#ciekawostki#dzieci#emocje#fotografia#fotografia wiktoriańska#historia fotografii#matki na zdjęciach#psychologia

Previous Post

Next Post

%d bloggers like this: