Psychologia fotografii

o robieniu zdjęć z perspektywy psychologa

„O fotografii” Susan Sontag

5 stycznia 2017 Emilia Mańk 12 komentarzy

Najważniejsza w historii książka poświęcona 
fotografii. Wybitna amerykańska intelektualistka bada znaczenie i funkcję fotografii we współczesnym świecie. Czym w swej istocie jest fotografia? Jakie są jej związki z malarstwem i sztuką? Jak zjawisko fotografii zmieniło nasz sposób
 postrzegania świata? W jakim stopniu fotografia interpretuje rzeczywistość? Jaka jest relacja między fotografem i obiektem oraz między zdjęciem a patrzącym? Na czym polega współczesny heroizm widzenia? Z jakich powodów sięgamy po aparat fotograficzny? Dlaczego skłonni 
jesteśmy przechowywać zdjęcia bliskich nam osób?

źródło: wydawnictwo Karakter

To książka od której, tak naprawdę, wszystko się zaczęło. Nie wiem, dlaczego piszę o niej dopiero teraz ale wreszcie przyszła i jej pora. Dzięki tej pozycji spojrzałam inaczej na fotografię, zaczęłam ją dogłębniej analizować i zastanawiać się jakie mechanizmy kierują ludźmi podczas robienia i oglądania zdjęć. Dowiedziałam się też wielu ciekawostek na jej temat.

Zresztą zobaczcie jak wygląda:

Jest pełna podkreśleń, zaznaczeń i komentarzy. To taka moja wielka księga inspiracji i pomysłów.  Poluję też na resztę książek tej autorki.

Jak dla mnie obowiązkowa pozycja dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć fotografię z tego drugiego aspektu, nie technicznego.

Kup tutaj | Zdjęcia okładki i spisu treści

Zapisz

#ciekawostki#fotografia#historia fotografii#książki#psychologia

Previous Post

Next Post

%d bloggers like this: