Psychologia fotografii

o robieniu zdjęć z perspektywy psychologa

Czy wiesz, że…? #2 Selfie

31 lipca 2016 Emilia Mańk 16 komentarzy

Kilka ciekawostek o selfie

Co to jest selfie?

Tak mówi wikipedia:

Rodzaj fotografii autoportretowej, zazwyczaj wykonywanej z trzymanego w ręku lub na kijku do selfie aparatu cyfrowego, kamery lub telefonu komórkowego. Zdjęcie przedstawia zazwyczaj samego siebie (w tym przypadku fotografa) lub jego odbicie w lustrze[1]. Selfie są związane z mediami społecznościowymi (Facebook, Twitter, Instagram), ponieważ tam najczęściej są umieszczane. Selfie może przedstawiać również grupę osób, znajdujących się w centrum ustawienia, gdzie jedna z nich robi zdjęcie. Takie selfie nazywane są jako „grupowe selfie”.

Pierwszy autoportret w historii fotografii.

RobertCornelius

W 1839 roku, czyli w rok po powstaniu pierwszego w historii zdjęcia, na którym znajdował się człowiek, zostało stworzone to oto zdjęcie. Jest to autoportret, którego autorem był pionier fotografii Robert Cornelius. To pierwszy w historii fotografii autoportret i prawdopodobnie pierwszy udany portret człowieka.

Pierwszy nastoletni autoportret.

Grand_Duchess_Anastasia_Nikolaevna_self_photographic_portrait

Jedno z pierwszych w historii selfie zrobionych przez nastolatkę. Na zdjęciu Wielka Księżna Anastazja Nikołajewna (najmłodsza córka cara Mikołaja II). Aparat Kodak Brownie. Ok. 1914 roku.

Najdroższe selfie

d5437839a

Andy Warhol – a jakże!

Poczwórny Self-Portrait zrobiony we wczesnej młodości, przedstawia artystę w ciemnych okularach i grzecznej „ulizanej” fryzurce. Powstał w 1963 roku w automatycznej kabinie fotograficznej mieszczącej się w podziemiach metra. W 2011 stał się najdroższym selfie w historii, gdy został sprzedany na aukcji w nowojorskim Christie’s za 38,4 miliony dolarów. I niech ktoś mi teraz powie, że sprzęt ma znaczenie.

„Selfie” – słowo roku 2013

Robienie zdjęć w lustrze stało się tak populatne, że w listopadzie 2013 roku słowo ‚selfie’ zostało ogłoszone jako „słowo roku” przez Oxford English Dictionary.

Portret wielokrotny

Waclaw_Szpakowski_Autoportret_Wielokrotny_1912

Bardzo ciekawy sposób przedstawienie siebie zapoczątkowany przez Wacława Szpakowskiego w 1912 roku, który polegał na sfotografowaniu siebie w lustrach w taki sposób, by na fotografii został uwieczniony model w 5 pozach jednocześnie. Była to bardzo popularna zabawa XX wieku, w której brali udział także Witkacy i Marcel Duchamp.

witkacy autoportret wielokrotny_6452732_0

Witkacy w mundurze armii carskiej, autoportret wielokrotny,  1916r.

02_full

Powyżej zdjęcie Marcela Duchampa z 1917 roku.

Zapisz

#autoportret#ciekawostki#historia fotografii#selfie#zdjęcia

Previous Post

Next Post

 • No proszę, nie sądziłam, że selfi ma aż tak długą tradycję:).

  • Pierwsze selfie powstało w (chyba) XV wieku i było autoportretem nastoletniego rysownika, więc jego historia sięga dawnych czasów 😀

   • Czyli człowiek zawsze miał parcie na promowanie swojego wizerunku. To ciekawe kiedy powstały pierwsze social media;).?

    • Raczej zawsze miał potrzebę wyrażania siebie i uwieczniania swojego wizerunku. W każdym razie tak mi się wydaje 🙂

     Chyba pierwsze grupy dyskusyjne stworzyli starożytni filozofowie już kilka dobrych wieków temu 😉 Albo ktoś jeszcze wcześniej (niestety nigdy nie byłam zbyt dobra z historii ;)) 😀

 • Portrety wielokrotne są fascynujące!
  A tak szczerze, to spoglądając na obecne modne selfie jest przerażona w jakim kierunku idzie fotografia.

  • Prawda? Też jestem nim zafascynowana <3
   Co do współczesnych selfie – fotografia jest teraz tak powszechna, że to normalne. Na szczęście mamy sporo zdolnych artystów, którzy też tworzą. Grunt to na nich trafić 🙂

 • Selfie Anastazji mnie zniszczyło – Twoje zdjęcie przechodzi do historii, a Ty stoisz na nim ze zmuloną miną ;D Portrety wielokrotne – fascynujące!

 • Marcel odgapił od Witkacego! 😀

 • Łał, ta słynna Anastazja jest autorką pierwszego nastoletniego selfie? 😀 Dobrze wiedzieć!

 • Ciekawe!

 • Sporo ciekawostek. Carewna Anastazja jako autorka pierwszego nastoletniego selfie, to mnie zaskoczyło 🙂

 • Autoportret wielokrotny Witkacego wymiata <3 Pierwszy raz go widzę i jestem pod dużym wrażeniem. Dzięki! 🙂

 • Bardzo ciekawy ten portret wielokrotny. Świetny wpis. 🙂

 • Adam Doroziński

  Oczywiście że sprzęt ma znaczenie.
  Ale dam Ci szansę udowodnienia że jest inaczej – zrób sobie selfie automatem do zdjęć i sprzedaj je za 38 milionów dolarów 😀