Psychologia fotografii

o robieniu zdjęć z perspektywy psychologa

20 inspirujących cytatów fotograficznych

1 stycznia 2017 Emilia Mańk 12 komentarzy

Na podsumowania przyjdzie czas, gdy blogowi stuknie rok, czyli pod koniec lutego. Za to chciałabym się z Wami podzielić cytatami, które do tej pory udało mi się zebrać. Część zostało już udostępnionych na Facebooku tutaj, reszta pewnie pojawi się wkrótce. Dajcie znać, z którym zgadzacie się najbardziej.

Grafiki możecie śmiało kopiować (ale bez edytowania) i udostępniać u siebie.

 

Aparat fotograficzny jest dla artysty kolejnym narzędziem. Jeżeli się nad tym zastanowić, to jest to mechanizm podobny do skrzypiec. To artysta jest w stanie tworzyć sztukę, nie aparat.

Brett Weston

 

 

Chciałbym kiedyś znaleźć się w takim miejscu, gdzie Bóg czeka tylko, aby komuś otworzyć migawkę.

Ansel Adams

 

 

Twoje pierwsze dziesięć tysięcy zdjęć będzie najgorsze.

Henri Cartier – Bresson

 

 

Fotografowanie – podobnie, jak stosowanie wszelkich innych środków wyrazów – nie jest wymyślaniem, lecz odkrywaniem. Fotografia to możliwość krzyku, wyzwolenia, a nie próba udowodnienia własnej oryginalności. To sposób życia. 

Henri Cartier – Bresson

 

 

Fotografowanie oznacza rozpoznanie – jednoczesne i w ułamku sekundy – zarówno samego faktu, jak i form wizualnych, które nadają mu znaczenie. To zgranie umysłu, oka i serca wzdłuż jednej, łączącej je, prostej.

Henri Cartier – Bresson

 

 

Chodzę dookoła, obserwując temat z różnych perspektyw, aż do momentu kiedy elementy obrazu same ułożą się w kompozycję, która zadowoli moje oko.

Andre Kertesz

 

 

Jestem niemalże brutalny w temacie cyfrowej manipulacji zdjęć. Myślę, że to obrzydliwe. Odrzucam to. To znaczy, to jest OK do sprzedaży płatków kukurydzianych, samochodów lub do usuwania pryszczy z twarzy Elizabeth Taylor, ale elektroniczna manipulacja podważa to, czym jest fotografia. Ona jest o obserwacji, a nie manipulacji obrazami.

David Lykes Keenan

 

 

Zdjęcia krajobrazowe są w rzeczywistości krajobrazami wewnętrznymi.

Minor White

 

 

Jeśli świat jest tematem fotografii, fotograf się nie liczy ale jeśli fotografia jest narzędziem nieustraszonej, poszukującej subiektywności – fotograf jest wszystkim.

Susan Sontag

 

 

Staram się przywołać więcej pytań, niż odpowiedzi. To jedna z rzeczy, które stawiają fotografię ponad film – masz zaledwie jeden obraz, ale twoja wyobraźnia ma większe pole do popisu, niż przy oglądaniu 24 klatek na sekundę.

Frank Herfort

 

 

Fotografia stała się jednym z najważniejszych wynalazków umożliwiających doznanie czegoś, tworząc pozory uczestnictwa.

Susan Sontag

 

 

W gruncie rzeczy aparat zamienia każdego człowieka w turystę wędrującego po rzeczywistości innych ludzi, a ostatecznie po własnej.

Susan Sontag

 

 

Ostatnia Wieczerza Leonarda w Mediolanie dziś raczej nie wygląda lepiej niż dawniej, prawdę mówiąc, wygląda okropnie. Fotografie, gdy niszczeją, drą, plamią, gną, odbarwiają, wciąż wyglądają dobrze, a nawet lepiej niż w chwili powstania.

Susan Sontag

 

 

Zdjęcia tworzą piękno i – przez pokolenia fotografujących – zużywają je.

Susan Sontag

 

 

Ci, którzy są przesyceni obrazami uważają zapewne, że zachody słońca są ckliwe; niestety, zanadto przypominają już zdjęcia.

Susan Sontag

 

 

Z chwilą […], gdy ludzie zaczęli myśleć fotograficznie, przestali mówić o tak zwanym fotograficznym zniekształceniu.

Susan Sontag

 

 

[…] fotografia jest sztuką, gdyż potrafi kłamać.

Susan Sontag

 

 

Fotografia nie jest związana z patrzeniem, lecz z czuciem. Jeśli nie czujesz nic w tym, na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić, aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali.

Don McCullin

 

 

Nie istnieją reguły opisujące dobrą fotografię, są tylko dobre fotografie.

Ansel Adams

 

 

Zdjęcie to wyrażanie wrażeń. Jeżeli piękno nie będzie istnieć w nas samych, to jak w ogóle będziemy mogli je zauważyć?

Ernst Haas

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

#Andre Kertesz#Ansel Adams#cytaty#Don McCullin#Ernst Haas#fotografia#Frank Herfort#Henri Cartier-Bresson#inspiracje#Keenan#Minor White#Nowy Rok#Sontag

Previous Post

Next Post

 • Red Fuchsia555

  Świetny wybór – niektóre znane, inne nieco mniej – dwa ostatnie zdecydowanie dodaję do ulubionych cytatów.

 • Tatiana

  Świetne cytaty, inspirujące. Moi ulubieńcy to Cartier-Bresson i Sontag 🙂 Kradnę do prywatnego folderu z cytatami 😉
  Szczęśliwego Nowego Roku!

 • Agnieszka Kubacka

  „Twoje pierwsze 10 tys. zdjęć będzie najgorsze” hahaha jakie to prawdziwe, ja bym dodała jeszcze drugie tyle u siebie, bo z co drugiego jestem niezadowolona, a do pozostałych bym coś dodała/zmieniła hihihihi

 • Mam mieszane uczucia, bo niektóre cytaty trafiają w samo sedno i są genialne, a inne są beznadziejne i albo nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, albo są po prostu kłamliwe. Po kolei: pierwszy cytat, to jeden z moich ulubionych, jest w nim 100% prawdy 🙂 Drugi cytat to dla mnie jakiś istny „WTF?”, bóg miał by w jakimś miejscu otwierać komuś migawkę? Że co? Jakiś głupi absurd, a nie inspirujący cytat 😛 Kolejny cytat o pierwszych 10 tysiącach zdjęć, też jest pomylony, bo przecież ludzie są przeróżni, niektórzy nigdy nie zrobią dobrego zdjęcia, inni będą robić tak jak w tym cytacie, a jeszcze inni wezmą aparat i po prostu będą realizowali swój talent, więc ten cytat ani nie inspiruje, ani też nie jest zgodny z prawdą. Kolejny cytat też nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością, bo ile osób tyle podejść do fotografii i często żadne z tych podejść nie jest złe. Niektórzy świetnie udowadniają że są oryginalni, niektórzy robią to nieudolnie, a niektórym na tym nie zależy, więc fotografia jest bardzo często próbą udowodnienia własnej oryginalności, a do tego zdarza się czasem że jest kreatywna, czemu zaprzecza pierwsze zdanie tego cytatu 😉 Kolejnego cytatu Bressona nawet nie będę komentował, dla mnie jest on czystym bełkotem, wypowiadaniem pustych słów 🙂
  Kolejny cytat już mi się bardzo podoba, też tak mam, dokładnie tak samo i to bardzo często 🙂
  Cytat Keenana też jest bardzo inspirujący i zgadzam się z nim, dokładnie tak samo postrzegam fotografię jak on 🙂
  Następny cytat autorstwa Minor White – czysty bełkot – nie mogę dojść do tego jak ktoś takie pierdzielenie głupot mógł uznać za inspirujący cytat 😀
  Cytatów autorstwa Susan Sontag nie będę komentował, bo moim zdaniem absolutnie wszystko co ta babka pisze i mówi jest ultrabełkotem. W każde jej zdanie można wstawić zamiennik w postaci „bla bla bla, bla bla – bla bla bla” i dokładnie na to samo wyjdzie 😀
  To co napisał Frank Herfort to już naprawdę mega słuszny cytat, który pięknie obrazuje jedną z różnic między fotografią, a filmem.
  Cytat Dona McCullina z dziką przyjemnością uznaję za bardzo inspirujące i mądre słowa o fotografii, zgadzam się w 100% 🙂
  Ansel Adams też trafia w sedno – krótko, prawdziwie i konkretnie! Mega cytat! 😀
  Ostatni cytat Ernesta Haasa to też takie bla bla bla – bełkocik 🙂
  FB

  • ktośtam

   Chybaa nie do końca zrozumiałeś niektóre cytaty :d

   • A można je rozumieć tylko w jeden słuszny sposób? 😉

  • Jacek

   niektóre tłumaczone automatycznie? Z gramatyką i stylistyką polskiego zdania coś nie ten tego …

   • Mi się wydawały ok, o które Ci konkretnie chodzi?

    • Jacek

     OK, trochę wycofam się. Nie tyle tłumaczenie automatyczne, ile wyrwanie z kontestu, z większej książki itd. Nie każdy z cytatów jest na to podatny jako tzw „złota myśl”, choć w kontekście dłuższej wypowiedzi jest spójne. Przypuszczam z p. Keenana mnie uwierało, w ostatnim zdaniu jest rodzaj żeński „ona”, którego nie rozumiem.

  • Ale wiesz, że oni czasem coś powiedzieli bo powiedzieli i przez zupełny przypadek stało się to „wielkim cytatem”?
   Konfucjusz też raz powiedział: „Ku*** mać! – ale tego nie cytujcie!”
   A ten o Bogu jest pewnie tak subiektywny, że sens miał tylko w tamtej chwili, może na wernisażu, może po pijaku? 🙂

   • Podejrzewam, że tak jest z większością cytatów. Jak się jest „wielkim” to trzeba uważać co się mówi, bo może stać się to cytatem powielanym potem przez wszystkich 😀