Psychologia fotografii

o robieniu zdjęć z perspektywy psychologa

20 inspirujących cytatów fotograficznych

1 stycznia 2017 Emilia Mańk 14 komentarzy

Na podsumowania przyjdzie czas, gdy blogowi stuknie rok, czyli pod koniec lutego. Za to chciałabym się z Wami podzielić cytatami, które do tej pory udało mi się zebrać. Część zostało już udostępnionych na Facebooku tutaj, reszta pewnie pojawi się wkrótce. Dajcie znać, z którym zgadzacie się najbardziej.

Grafiki możecie śmiało kopiować (ale bez edytowania) i udostępniać u siebie.

 

Aparat fotograficzny jest dla artysty kolejnym narzędziem. Jeżeli się nad tym zastanowić, to jest to mechanizm podobny do skrzypiec. To artysta jest w stanie tworzyć sztukę, nie aparat.

Brett Weston

 

 

Chciałbym kiedyś znaleźć się w takim miejscu, gdzie Bóg czeka tylko, aby komuś otworzyć migawkę.

Ansel Adams

 

 

Twoje pierwsze dziesięć tysięcy zdjęć będzie najgorsze.

Henri Cartier – Bresson

 

 

Fotografowanie – podobnie, jak stosowanie wszelkich innych środków wyrazów – nie jest wymyślaniem, lecz odkrywaniem. Fotografia to możliwość krzyku, wyzwolenia, a nie próba udowodnienia własnej oryginalności. To sposób życia. 

Henri Cartier – Bresson

 

 

Fotografowanie oznacza rozpoznanie – jednoczesne i w ułamku sekundy – zarówno samego faktu, jak i form wizualnych, które nadają mu znaczenie. To zgranie umysłu, oka i serca wzdłuż jednej, łączącej je, prostej.

Henri Cartier – Bresson

 

 

Chodzę dookoła, obserwując temat z różnych perspektyw, aż do momentu kiedy elementy obrazu same ułożą się w kompozycję, która zadowoli moje oko.

Andre Kertesz

 

 

Jestem niemalże brutalny w temacie cyfrowej manipulacji zdjęć. Myślę, że to obrzydliwe. Odrzucam to. To znaczy, to jest OK do sprzedaży płatków kukurydzianych, samochodów lub do usuwania pryszczy z twarzy Elizabeth Taylor, ale elektroniczna manipulacja podważa to, czym jest fotografia. Ona jest o obserwacji, a nie manipulacji obrazami.

David Lykes Keenan

 

 

Zdjęcia krajobrazowe są w rzeczywistości krajobrazami wewnętrznymi.

Minor White

 

 

Jeśli świat jest tematem fotografii, fotograf się nie liczy ale jeśli fotografia jest narzędziem nieustraszonej, poszukującej subiektywności – fotograf jest wszystkim.

Susan Sontag

 

 

Staram się przywołać więcej pytań, niż odpowiedzi. To jedna z rzeczy, które stawiają fotografię ponad film – masz zaledwie jeden obraz, ale twoja wyobraźnia ma większe pole do popisu, niż przy oglądaniu 24 klatek na sekundę.

Frank Herfort

 

 

Fotografia stała się jednym z najważniejszych wynalazków umożliwiających doznanie czegoś, tworząc pozory uczestnictwa.

Susan Sontag

 

 

W gruncie rzeczy aparat zamienia każdego człowieka w turystę wędrującego po rzeczywistości innych ludzi, a ostatecznie po własnej.

Susan Sontag

 

 

Ostatnia Wieczerza Leonarda w Mediolanie dziś raczej nie wygląda lepiej niż dawniej, prawdę mówiąc, wygląda okropnie. Fotografie, gdy niszczeją, drą, plamią, gną, odbarwiają, wciąż wyglądają dobrze, a nawet lepiej niż w chwili powstania.

Susan Sontag

 

 

Zdjęcia tworzą piękno i – przez pokolenia fotografujących – zużywają je.

Susan Sontag

 

 

Ci, którzy są przesyceni obrazami uważają zapewne, że zachody słońca są ckliwe; niestety, zanadto przypominają już zdjęcia.

Susan Sontag

 

 

Z chwilą […], gdy ludzie zaczęli myśleć fotograficznie, przestali mówić o tak zwanym fotograficznym zniekształceniu.

Susan Sontag

 

 

[…] fotografia jest sztuką, gdyż potrafi kłamać.

Susan Sontag

 

 

Fotografia nie jest związana z patrzeniem, lecz z czuciem. Jeśli nie czujesz nic w tym, na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić, aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali.

Don McCullin

 

 

Nie istnieją reguły opisujące dobrą fotografię, są tylko dobre fotografie.

Ansel Adams

 

 

Zdjęcie to wyrażanie wrażeń. Jeżeli piękno nie będzie istnieć w nas samych, to jak w ogóle będziemy mogli je zauważyć?

Ernst Haas

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

#Andre Kertesz#Ansel Adams#cytaty#Don McCullin#Ernst Haas#fotografia#Frank Herfort#Henri Cartier-Bresson#inspiracje#Keenan#Minor White#Nowy Rok#Sontag

Previous Post

Next Post

%d bloggers like this: